Polowania na dziki w kilku województwach. Gdzie? Minister nie ujawnia. Robią to koła łowieckie

W ciągu trzech weekendów stycznia w polskich lasach odbędą się wielkoobszarowe polowania na dziki. Minister Henryk Kowalczyk nie podaje jednak konkretnej informacji, które powiaty je przeprowadzą. Chce w ten sposób uniknąć ewentualnych protestów w tych regionach.

Polowania, które odbędą się 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia są kontynuacją zmniejszenia populacji dzików w związku z rozprzestrzeniającym się afrykańskim pomorem świń (ASF).

Jak poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk, odbędą się one na terenie trzech województw w wybranych powiatach, nie chciał jednak zdradzać dokładniejszych danych. - Powiatów, gdzie polowania zaplanowano, nie chciałbym podawać, aby tam nie było protestów, płoszenia dzików - powiedział minister na środowym briefingu w Sejmie. Zapowiedział jednak, że linia demarkacyjna oddzielająca województwa, w których wystąpił wirus ASF od tych, w których zagrożenia nie ma, będzie przebiegać na województwach warmińsko-mazurskim, mazowieckim i lubelskim.

Informacje o polowaniach są dostępne na stronach Urzędów Gminy

Jak jednak zaznaczył minister Kowalczyk w rozmowie z TVN 24, na stronach urzędów gmin, w których odbędą się polowania, pojawiła się informacja na ten temat. I faktycznie - jak sprawdziliśmy, podobny komunikat pojawił się na stronach niektórych gmin m.in. w województwie lubelskim (gmina Tereszpol), ale także województwie podkarpackim (gmina Tryńcza), małopolskim (gminy Brzeźnica i Stryszów) czy zachodniopomorskim (gmina Kołbaskowo). Wynika z tego, że "wielkoobszarowe polowania na dziki" obejmą więcej niż trzy województwa.

Minister Kowalczyk poinformował również, że obszary, na których będą prowadzone polowania, będą odpowiednio oznakowane.

Koła łowieckie informują

Dowiedzieć się, gdzie odbędą się wielkoobszarowe polowania na dziki, możemy nie tylko ze stron urzędów gmin. Jak podaje polsatnews.pl, taką informację znajdziemy też na stronach internetowych kół łowieckich. Wielkoobszarowy odstrzał dzików planują Koło Łowieckie nr 85 "Sokół" w Chełmie, Koło Łowieckie "Sokół" w Szczecinie, Koło Łowieckie "Ryś" z Dźwierzut, Koło Łowieckie "Bażant” z Czudca, Koło Łowieckie "Hejnał" z Tarnowa oraz Koło Łowieckie "Świt" nr 121 z Zamościa.

Ministerstwo nie chce strzelania do ciężarnych loch

W dyskusji na temat odstrzału dzików pojawiło się wiele głosów oburzenia ze strony ekologów, obrońców praw zwierząt, ale również samych myśliwych, krytykujących, polowanie również na ciężarne lochy oraz lochy prowadzące młode. W odpowiedzi Ministerstwo Środowiska poinformowało w piątek na Twitterze, że minister Kowalczyk skierował do Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych pismo, w którym odradza takie działanie. 

"W związku z niewłaściwą interpretacją pisma z 21 listopada 2018 roku (...) jakie skierowała do panów pani Małgorzata Golińska sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w którym znajdowała się prośba o intensyfikację odstrzału dzików, w tym loch zanim przystąpią do rozrodu, zwracam uwagę na fakt, że pismo nie nakazywało strzelania do ciężarnych loch" - czytamy w piśmie. - "Jednocześnie rekomenduję wszystkim myśliwym wstrzymywanie się od dokonywania odstrzału prośnych oraz prowadzących młodych loch" - zaznaczył minister. Przypomniał również o "zasadach bioasekuracji podczas wykonywania polowania", co ma zminimalizować ryzyko przenoszenia ASF.

Afrykański pomór świń to wirusowa, zakaźna choroba. Jest nieszkodliwy dla ludzi, ale śmiertelny dla dzików i świń. W Polsce wirus pojawił się w 2014 roku. Według danych Głównego Lekarza Weterynarii, do tej pory wykryto ponad 3300 przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików i 213 ognisk u świń. Ostatnie ognisko tej choroby u trzody chlewnej wykryto we wrześniu ubiegłego roku.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (139)
Polowania na dziki w kilku województwach. Gdzie? Minister nie ujawnia. Robią to koła łowieckie
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 31 razy 19

  Normalni myśliwi nie pójdą na te polowania. Tylko takie Szyszki co to raczej nie trzeźwieją i raczej trudno im jest odróżnić dzika od kolegi. Tak, że w pokocie może się położy nie jeden "myśliwiec".

 • polakadam

  Oceniono 32 razy 16

  Dlaczego pisowcy tak nienawidzą wszystkiego co żyje?
  Odpowiedź. Bo są przecież katolikami.

 • krzywelustro

  Oceniono 24 razy 16

  Polscy myśliwi strzelają do ludzi nie potrafiąc odróżnić ich od dzików, ale pan minister Kowalczyk szczerze wierzy, że potrafią zidentyfikować ciężarną lochę.

  I na takiej właśnie szczerej naiwności opierają się rządy PiS, począwszy od pozyskiwania głosów elektoratu, poprzez absurdalne głosowania w sejmie według wskazań prezesa aż po kretyńskie decyzje ministrów.

 • antykatol666

  Oceniono 27 razy 15

  Zawodowy rzeźnik by się porzygał jak słyszy o pisowskim mordowaniu zwierząt. Niestety nie chodzi o żadne ASF. Wymordowanie dzików naruszy ekosystem zaczną chorować drzewa i pisowska mafia będzie miała drogę otwartą do wycinania lasów i to jest podstawa tej wariackiej hekatomby na dzikach

 • sierra65

  Oceniono 27 razy 13

  cytat z Internetu :
  MŚCIWY LUD ROLNY
  A jeśli by przyjąć, że ta eksterminacja dzików, to także efekt nagonki sprawnie zorganizowanej przez tzw. rolników hodowców, to pamietajmy, że oni to ludzie, którym życie innych jest całkowicie obojętnie. To z tej rolniczej kasty wywodzą się zazwyczaj ci, którzy nie mają żadnego problemu z zabiciem psa łopatą (bo świnie straszył i szczekał), zakopaniem go żywcem, powieszeniem na drzewie, utopieniem, przewiązaniem łańcuchem do drzewa w lesie, czy biciem go kijem aż zdechnie. Dla nich, pies, kot czy dzik, to taka sama swołocz, która jeśli przeszkadza to należy ją ubić"

 • sierra65

  Oceniono 20 razy 12

  cytat z Internetu :
  "I tak pan minister od rolnictwa, po mojemu facet poskładany generalnie z wideł, gnoju i paździerza, uznał że skoro były przypadki (ponoć), iż dzik jakiś coś tam przeniósł, to żeby więcej inne dziki nie przenosiły, należy je zbiorowo ukarać, czyli do nogi wybić. Wykorzystali sytuację, by zorganizować sobie przednią rozrywkę. Inne rozwiązania choć możliwe, są drogie i żmudne, no i tego fanu z zabijania nie dają. Poszło hasło: wytępić skoorwysyny co do jednego, nastrzelać się i nacieszyć strzelaniem, rzezią i mordowaniem za wszystkie czasy. Odbić sobie wszystkie nieudane polowania, wywijając fuzją yebać w czambuł te wszystkie nakazy, zakazy, owych nawiedzonych fiutków od ekologii… Perdolić wszystkich i wszystko, strzelać, chlać, rzygać, strzelać, chlać, trzeźwieć i znów strzelać, do zatracanie. Aż do wzwodu i wytrysku! Za kasę na dodatek! Taki stan ducha i umysłu nazywa się właśnie ASF"

 • hatteras

  Oceniono 20 razy 12

  Byl rok 1945 jedni poszli do lasu walczyc o wolna ojczyzne,drudzy pogodzili sie z losem i odbudowywali z popiolow i zgliszcz miasta i wioski.Odbudowywali nawet zabytki narodu ,ktory napadl na nas i zniszczyl nasz kraj.Budowano szkoly,sadzono lasy tam gdzie okupant wycial wszystko w pien na potrzeby wojny.Uratowno od zaglady nasze zubry.Taka jest prawda.Byla komuna,bylo SB-UB w ktorym sluzyli i bandyci i komunisci i AKowcy i zolnierze wrzesnia 1939.N bo tak toczyly sie ludzkie losy.Morderca Kryze walczyl w 1939,a po wojnie skazywal na smierc swoich towarzyszy broni.Narod nie baczac na rzeczywistosc polityczna odtwarzal wszystko co bylo zniszczoneDzisiaj potrzebujemy wiecej terenow na ktorych zwierzeta objete bylyby ochrona.Mysle ze spoleczna akcja polaczona z dotacja rzadu moglaby pozyskac nowe tereny dla naszych zwierzat lesnych.Nie! dla dotacji na sekte Radia Maryja,Nie! na hucpy smolenskie oplacane z kieszeni podatnika tylko ochrona przyrody polskiej.

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 11

  Jakby ci myśliwi mieli jaja i odrobine uczciwości to poszliby Niecto ładu tylko do ministerstwa po tego chama co wydał to zbrodnicze zarządzenie ⚠⚠⚠

 • czechy11

  Oceniono 11 razy 11

  Polacy sprawdzamy gdzie ma odbywać się mordowanie i masowo udajemy się na spacery. Pamiętajcie ruch i świeże powietrze to zdrowie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX