Naczelna Rada i Zwi您ek υwiecki przeciwko odstrza這wi loch i m這dych. "Zdecydowana dezaprobata"

W zwi您ku z prowadzonym przez ministerstwo 鈔odowiska i ministerstwo rolnictwa masowym odstrza貫m dzik闚, Naczelna Rada υwiecka i Zarz康 G堯wny Polskiego Zwi您ku υwieckiego wyda造 wsp鏊ne o鈍iadczenie. Jasno okre郵aj swoj dezaprobat wobec tego planu.

Na styczeń zaplanowano kolejny etap masowego odstrzału dzików, w tym ciężarnych loch i warchlaków, co może doprowadzić do wyginięcia gatunku tych zwierząt w Polsce. Odstrzał ma zapobiec rozszerzaniu wirusa ASF, jednak Naczelna Rada Łowiecka i Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wydały wspólne oświadczenie.

Oświadczenie w sprawie masowego odstrzału dzików - myśliwi wyrażają dezaprobatę

Naczelna Rada Łowiecka i Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego wyraziły we wspólnym piśmie "zdecydowaną dezaprobatę [wobec] redukcji dzika poprzez strzelanie do ciężarnych i prowadzących potomstwo loch" już na początku oświadczenia, które rozesłano do mediów. Pełny tekst oświadczenia znajduje się TUTAJ.

Pismo zostało przyjęte w czwartek. Podkreśla się w nim, że "dziki są gatunkiem o dużym znaczeniu dla zachowania równowagi w ekosystemach leśnych", a "myśliwi w sposób poważny i profesjonalny traktują swoją rolę opiekunów ojczystej przyrody".

Naczelna Rada Łowiecka podkreśla, że oczywiście myśliwi rozumieją konieczność redukcji populacji dzików, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń i pozostają do dyspozycji ministerstwa środowiska, by wspólnie ze służbami weterynaryjnymi opracować odpowiedni plan.

Stanowisko Polskiego Związku Łowieckiego

Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego oświadcza w osobnym piśmie, że doniesienia o odstrzale 200 tys. dzików na przestrzeni stycznia i lutego jest nieprawdziwa. Podkreśla się, że na sezon łowiecki 2018/2019 "pozyskanie dzika zostało określone na poziomie ponad 185 tys." osobników.

Dodaje się, że liczba ta dotyczy całego roku łowieckiego, który trwa od 1 kwietnia 2018 roku do 31 marca 2019 r, a w chwili obecnej plan ten został zrealizowany w 90 procentach. Co więcej Związek Łowiecki stanowczo podkreśla, że odstrzał 200 tys. dzików w dwa miesiące jest niemożliwy i niedopuszczalny. Pełną treść oświadczenia można przeczytać tutaj.

Masowy odstrzał dzików

Przypomnijmy, że koła łowieckie zostały zobowiązane przez Polski Związek Łowiecki do zorganizowania polowań zbiorowych na dziki w najbliższe weekendy: 12-13,19-20 i 26-27 stycznia.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski broni swojej decyzji twierdząc, że strategia walki z ASF jest słuszna. - Wydaje się, że działania związane z ograniczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) powoli zaczynają przynosić efekt. (...) Bez depopulacji dzika nad tą chorob nie zapanujemy, sama bioasekuracja nie wystarczy - uzasadniał Ardanowski cytowany przez PAP.

W środę wieczorem przed Sejmem odbył się protest przeciwko decyzji o masowym odstrzale.

Wi璚ej o:
Komentarze (192)
Naczelna Rada i Zwi您ek υwiecki przeciwko odstrza這wi loch i m這dych. "Zdecydowana dezaprobata"
Zaloguj si
 • j_stalin

  Oceniono 33 razy 27

  pan Ardanowski raczyl zapomniec iz gdy jego kolesie z PISu przejmowali wladze, to w polsce byly 3 (trzy)! siedliska ASF. po kilku miesiacach "rzadzenia" pana szyski, liczba ta urosla do kilkuset... wiec pisiory zwalaczja problem, ktory sami sprokurowali....

 • biesczad1

  Oceniono 33 razy 25

  Jaro pozazdro軼i Mao i w 60. rocznic rzezi wr鏏li chce urz康zi rze dzik闚 - wolak przed szkod i po szkodzie g逝pi...

 • meg-an44

  Oceniono 27 razy 19

  I bardzo dobrze, to skandal 瞠by ministerstwo kt鏎e powinno broni las闚 najpierw je wy篡na (Szyszko) a teraz uwzi掖 si na zwierz皻a. Szale雟twa Pisu ci庵 dalszy...

 • remo29

  Oceniono 26 razy 18

  Co pisia mafia kombinuje za tymi dzikami? Bo 瞠 temat jest z dudy, to chyba nie ma nikt w徠pliwo軼i, zatem co knuj z這dzieje?

 • radon13

  Oceniono 17 razy 11

  Nie s造sza陶em 瞠by dziki masowo przy豉zily do chlewik闚, gdyby tak by這 rolnicy by mieli dodatkowe przychody z dziczyzny . Nie wspomn o tym 瞠 gdyby te dziki by造 w du瞠j cze軼i chore i pada造 to by sie populacja dzik闚 nie zwieksza豉. GIW i Minister po prostu nie potrafi wygzekwowa rezimu sanitarnego w chlewach

 • jedynybubu

  Oceniono 10 razy 8

  Po鈍i璚i貫m p馧 godziny i przejrza貫m kilka artyku堯w z przestrzeni ostatnich 3 lat na stronach po鈍i璚onej rolnictwu i 這wiectwu. Do weterynaryjnych nie dotar貫m :). Wnioski mo積a mie r騜ne, ale mi nasuwaj si nast瘼uj帷e:
  1. My郵iwi nie byli zainteresowani wi瘯szym odstrza貫m dzik闚. Do tego stopnia, 瞠 w zesz造m roku pojawi si pomys powo豉nia konkurencyjnego dla PZ zwi您ku :).
  2. Rolnicy (ludzie, kt鏎ych bezpo鈔ednio temat dotyczy) za nadrz璠n metod walki z ASF obrali zmuszenie my郵iwych do odstrza逝 dzik闚. Marginalizuj帷 znaczenie tzw. bioasekuracji czyli odizolowania chlewni od czynnik闚 zewn皻rznych przenoszonych na butach i ubraniach. Przyk豉d: inne ubranko na pole, inne do chlewu. W artyku豉ch pojawiaj si opisy batalii s康owych o odszkodowania za likwidacje hodowli 鈍i zara穎nych ASF oddalone z powodu braku bioasekuracji.
  3. Weterynarze, ich rol by豉 kontrola sytuacji i edukacja (rolnik闚). Tymczasem w wielu publikacjach pojawiaj si zarzuty dotycz帷e brak przestrzegania bioasekuracji przez... samych weterynarzy. To samo ubranko w r騜nych gospodarstwach i chlewniach.
  Polskie piekie趾o. Nad tym stoi minister rolnictwa pokrzykuj帷y i zapewniaj帷y EU, 瞠 ASF nie przekroczy linii Wis造.
  Mam wra瞠nie, 瞠 jak zwykle, zabrak這 determinacji i pomys逝 na rozwi您anie problemu. Jeden patrzy na drugiego zamiast powa積ie zmierzy si z problemem. W tej chwili nie panujemy ju nad sytuacj st康 takie rozpaczliwe kroki. Przerabiamy scenariusz "ja z synowcem na przedzie i jako to b璠zie".
  Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa na ko鎍u b璠zie: "mia貫 chamie z這ty r鏬..."
  Pozdrawiam

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX