MON odtrąbiło sukces z podwyżkami, ale oficerowie się "buntują". "Demotywujące i niesprawiedliwe"

Ministerstwo obrony publicznie ogłosiło, że żołnierze "z satysfakcją" przyjęli propozycje dotyczące podwyżek. Sukcesem pochwalił się minister Mariusz Błaszczak. Szybko okazało się jednak, że nie jest to do końca prawda. Przedstawiciele oficerów są "zdziwieni" deklaracjami resortu o sukcesie, bo ich zdaniem podwyżki są niesprawiedliwe. - Poruszaliśmy ten temat od kilku lat - mówi Gazeta.pl komandor Wiesław Banaszewski.

Podwyżki płac dla żołnierzy to jeden z ważniejszych projektów MON. W 2018 r. na ten cel ma zostać wydanych 710 milionów złotych. Ministerstwo chwali się tym już od wielu miesięcy, a w poniedziałek zrobiono to po raz kolejny, po spotkaniu ministra Błaszczaka z przedstawicielami żołnierzy, którzy opiniują zmiany. 

Szybko powstał jednak zgrzyt. Okazało się, że nie wszyscy wojskowi są entuzjastycznie wdzięczni kierownictwu resortu. - Stałem i stoję na stanowisku, że zaproponowane stawki uposażenia zasadniczego są nie do zaakceptowania. Uznaje je jako demotywujące i niesprawiedliwe społecznie – oznajmił dzień po spotkaniu kmdr Banaszewski, Przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych, czyli namiastki związku zawodowego oficerów (w wojsku normalnych związków zawodowych nie ma).

Myśliwce, czołgi i setki żołnierzy. Wielka defilada z okazji Święta Wojska Polskiego na ulicach Warszawy

Niższym rangą więcej, wyższym mniej

W rozmowie z Gazeta.pl kmdr Banaszewski stwierdza, że o niezadowoleniu oficerów z tego, jak MON wprowadza podwyżki, informował kolejnych ministrów od kilku lat. – Jeszcze w listopadzie wysłałem w tej sprawie pismo. Zwracałem uwagę, że następuje spłaszczanie stawek uposażenia zasadniczego – mówi wojskowy.

Przedstawiciele oficerów mają problem z tym, że kolejni ministrowie systematycznie dają większe podwyżki tym na niższych stopniach. Jak wylicza kmdr Banaszewski, w 2004 roku porucznik (początkujący oficer) otrzymywał dwa razy więcej pieniędzy niż szeregowy. Po proponowanych przez ministra Błaszczaka podwyżkach będzie to 1,4 razy więcej. Jeszcze większa zmiana jest przy porównaniu szeregowego i pułkownika (ostatni stopień przed generalskim). W 2004 roku ten współczynnik wynosił 3,8 a po zaproponowanych najnowszych podwyżkach będzie to 2. Szeregowi dostali w ciągu tych kilkunastu lat średnio dwa razy wyższe podwyżki niż oficerowie.

Przedstawiciele korpusu szeregowych i podoficerów do projektu ministra Błaszczaka zastrzeżeń nie zgłosili. Na forach internetowych i w komentarzach pod informacjami o sporze płacowym, można przeczytać wiele wpisów mocno krytycznych pod adresem oficerów.

– Zdaje sobie sprawę, że nic nie podzieli ludzi tak jak pieniądze, ale muszę reprezentować interesy oficerów – mówi Gazeta.pl kmdr Banaszewski. – Rozumiem też racje szeregowych i podoficerów, ale w mojej ocenie oficer musi sprostać większym wymaganiom, ma więcej obowiązków, więcej nauki i znacznie częściej musi zmieniać miejsce zamieszkania. To powinno być adekwatnie rekompensowane – stwierdza oficer.

W ocenie kmdr Banaszewskiego, w ramach nowych podwyżek oficerowie powinni dostać żołd wyższy o 10-12 procent, podoficerowie o 8-9 procent a szeregowi o 7 procent. – Obecna propozycja ministra zakłada prawie odwrotnie – mówi.

MON jedno, oficerowie drugie 

Po poniedziałkowym spotkaniu, na którym kmdr Banaszewski zgłosił swój sprzeciw, miał do niego zadzwonić minister Błaszczak i zaproponować dodatkowo 50 złotych brutto podwyżki dla starszych oficerów. Komandor ofertę przyjął i jak twierdzi MON, stąd komunikat o przyjęciu przez żołnierzy "z satysfakcją" projektu zwiększenia płac.

Przedstawiciel oficerów mówi jednak, że po rozmowie z ministrem szybko zaczął mieć wątpliwości, a kiedy zobaczył treść komunikatu MON, już zdecydowanie żałował, ponieważ dodatkowe 50 złotych nie zmieniło tego, iż jego zdaniem planowane podwyżki są niesprawiedliwe. Dlatego we wtorek wysłał pismo do Błaszczaka, które wyciekło do internetu. Napisał w nim, że "ze zdziwieniem" przeczytał oficjalny komunikat ministerstwa, że podczas konsultacji odrzucono wszystkie jego propozycje i że nadal stoi na stanowisku, iż zaproponowane podwyżki są niesprawiedliwe.

Pismo kmdr Banaszewskiego do ministra Błaszczaka po spotkaniu ws. płacPismo kmdr Banaszewskiego do ministra Błaszczaka po spotkaniu ws. płac Fot. gazeta.pl

Nie wiadomo jeszcze, jaki kolejny krok w tej sytuacji zrobi MON. Opinia żołnierzy jest jednak tylko opinią i nie ma mocy wiążącej. – Pan minister może jej wysłuchać, ale nie musi jej uwzględnić – mówi kmdr Banaszewski. Wyraża przy tym żal, że pomimo roku urzędowania, minister Błaszczak tylko raz znalazł czas na spotkanie z przedstawicielami żołnierzy. Podobnie jego poprzednik, Antoni Macierewicz. Wcześniejsi ministrowie mieli robić to kilka razy podczas swojej kadencji.

W swoich wcześniejszych komunikatach MON podkreśla, że podwyższanie żołdu niższych rangą żołnierzy jest ważne, ponieważ liczebność wojska jest zwiększana i trzeba skutecznie przyciągać ludzi do służby. Siły zbrojne muszą konkurować o młodych z sektorem cywilnym, w którym płace w ostatnich latach dynamicznie rosną. O tym jakie problemy mają z tym zachodnie wojska, pisaliśmy szerzej na Gazeta.pl.

Więcej o:
Komentarze (69)
Podwyżki w wojsku wywołują konflikt. Oficerowie spierają się z Błaszczakiem
Zaloguj się
 • lambs

  Oceniono 19 razy 11

  PIS już ogłosił sukces. Beneficjenci mówią, że to kłamstwo. Ot taki sposób załatwiania spraw wg PIS.
  Rządowa telewizja odtrabi sukces a ciemny lud (suweren) to kupi bo głupi.

 • cmochall

  Oceniono 14 razy 10

  Wychodzi na to ze przcietna pensja roczna w wojsku jest nizsza niz miesieczna tz.dworek Pana Prezesa NBP. W zwiazku z powyzszym zycze wojkowym dobrego samopoczucia po otrzymanych podwyzszkach

 • shunpike

  Oceniono 14 razy 10

  Normalka, to celowe chyba działania, niczym nie jestem zdziwiony. Na uczelniach np. doktoranci dostali jakieś duże podwyżki, a doktorzy habilitowani - 0 (słownie: zero).

 • kka69

  Oceniono 10 razy 8

  Pisiory idą na ilość , nie na jakość.
  Nawet w wojsku.

 • staszekck76

  Oceniono 10 razy 6

  Panie komandorze wstyd!!!, chyba pan już zapomniał czym jest kodeks honorowy żołnierza zawodowego i jakie są w nim zawarte punkty. Zachowanie "PANA"godzi w całe środowisko mundurowych bo wartości na które ja przysięgałem przez zachowanie pana zostały zbesztane i odsunięte a wpychane na siłę zostają wartości materialne. z wypowiedzi wynika, że jest "pan" jednym z tych którym wojsko uratowało życie. Prostując swoją wypowiedź kto ma więcej przywilejów w WP niż oficerowie?!. np. dodatkowa norma mieszkaniowa od stopnia mjr, kto pisze KOS dla podległych żołnierzy. Mam pytanie zanim zacznie " pan" pytać o pieniądze to dlaczego " pan" nie wystosował żadnego pisma do ministra o wyrównanie stawki za brak kwatery we wszystkich garnizonach np. warszawa 930 a inny 360zł. gdzie " pana " działanie w sprawie kobiet to znaczy wyznaczanie ich na stanowiska gdzie wiadomo, że nie spełniają wymagań np. kobieta wojsku może nosić mniejsze ciężary niż kobieta w cywilu( kobieta w wojsku 12kg a kobieta cywil 15kg i jak się ma d- ca plutonu kobieta i to jest ok?). Radziłbym wyleczyć swoje środowisko a potem wyrażać swoje niezadowolenie. A na koniec swojego wywodu mam pytanie... to, że szer. albo podoficer pełni często charytatywnie obowiązki przypisane oficerowi to już panu nie przeszkadza ... prawda. Znając sytuację pewnie "pan " jest zawsze na stałej liście do nagród przypadek ... nie sądzę. Pozdrawiam i więcej obiektywizmu życzę. ps. chętnie wejdę w głębszą polemikę i podam więcej przykładów.

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 6

  Najwięcej muszą dostać kapelani, bo za nic nie odpowiadają. W dojnej zmianie najlepiej wynagradzają Misiewiczów i asystentki prezesów.

 • 1950dana

  Oceniono 5 razy 5

  Oficerowie się buntują? Siedzą potulni i przerażeni.Dotyczy to wszystkich mundurowych.Gdyby mieli odwagę pokazali by pisowskiej władzy środkowy palec.

 • hipis3308

  Oceniono 5 razy 5

  Niech się lepiej cieszą, że Ludzki Pan dał choć tyle, bo mógł przecież jak chłop na wsi wygnać z budy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX