MSWiA wprowadza zmiany w przepisach po pożarze w Koszalinie. Escape roomy będą kontrolowane

Rozporządzenie MSWiA wprowadzi regularne kontrole w escape roomach - dowiedziało się radio RMF FM. Z uzasadnienia do dokumentu dowiadujemy się, że w wyniku kontroli prowadzonych po pożarze w Koszalinie zamknięto 13 proc. lokali.

Radio RMF FM podało, że pojawił się projekt rozporządzenia MSWiA zmieniającego dotychczasowe przepisy w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Chodzi oczywiście o metody kontroli bezpieczeństwa escape roomów, które zdecydowano się zmienić po tragicznym pożarze w Koszalinie.

Z zarządzenia dowiadujemy się, że właściciel czy zarządca tego typu obiektu "powinien przed rozpoczęciem takiej działalności oraz co najmniej raz na dwa lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz obiektu budowlanego lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie wymagań ochrony przeciwpożarowej".

Pojawia się też obowiązek sporządzenia protokołu z kontroli i spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej, a następnie - w ciągu siedmiu dni - właściciel musi dostarczyć go do komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Kontrolę ma przeprowadzać rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, inżynier pożarnictwa lub osoba posiadająca ukończone w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżyniera bezpieczeństwa pożarowego.

Z rozporządzenia dowiadujemy się również, że nieprawidłowości podczas kontroli wykryto w 87,5 proc. skontrolowanych lokali (419 z 479), a w 13 proc. przypadków stanowiły podstawę do wydania decyzji o zakazie eksploatacji.

Dokument ma wejść w życie w ciągu 14 dni, a właściciele escape roomów będą mieli miesiąc na przeprowadzenie pierwszych prób ewakuacji i kontroli przeciwpożarowych.

Pożar w escape roomie w Koszalinie

Do pożaru w koszalińskim escape roomie doszło w ubiegły piątek. Przyczyną był najprawdopodobniej ulatniający się z butli gaz. Pięć nastolatek, które bawiły się tam na imprezie urodzinowej, zatruło się tlenkiem węgla, Nie udało się ich uratować. 

W poniedziałek sąd w Koszalinie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Miłosza S., organizatora escape roomu w Koszalinie. Śledczy zarzucają Miłoszowi S. umyślne stworzenie niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślne doprowadzenie do śmierci. 

Escape room to gra, w ramach której grupa osób próbuje rozwiązać serię zagadek. Znalezienie poprawnych rozwiązań umożliwia opuszczenie danego pomieszczenia.

Więcej o:
Komentarze (48)
MSWiA wprowadza zmiany w przepisach po pożarze w Koszalinie. Escape roomy będą kontrolowane
Zaloguj się
 • lukask73

  Oceniono 23 razy 21

  Czyli zamiast egzekwować istniejące przepisy ogólne, które mówią, że pomieszczenie, w którym przebywają ludzie ma być po prostu bezpieczne, robi się nową ustawę po to, aby ciemny lud pomyślał, że władza o nas dba. 95% tego luda nie była i nie będzie nigdy w eksjprómie, ale się cieszy, że będzie bezpiecznie. 95% tego luda nie pomyśli, że idąc tą drogą trzeba by zrobić osobną ustawę o bezpieczeństwie w hipermarketach a jeszcze pilniej ustawę o bezpieczeństwie dyskontów, ustawę o bezpieczeństwie warsztatów samochodowych zlokalizowanych w garażach itd.

 • heleonore

  Oceniono 12 razy 10

  Kto, jak i kiedy będzie to egzekwował i jakie będą grozić sankcje za niespełnienie tych wymagań? Czy aby ominąć te przepisy nie wystarczy po prostu nazwać działalności jakoś inaczej? Czy szykuje się kolejny legislacyjny bubel? Czy obecnie rządzący są w stanie stworzy prawo, które nie jest bublem?

 • td789

  Oceniono 11 razy 9

  Tragiczny wniosek: państwo polskie, polski rząd nie jest w stanie gwarantować bezpieczeństwa swoim obywatelom. Minister też powinien ponieść jakieś konsekwencje.

 • tigr

  Oceniono 10 razy 8

  Beda kontrolowane? Powaga? I pewnie dlatego pis wybije w Polsce wszystkie dziki zeby nigdy wiecej takie pozary nie mialy miejsca. Komedianci.

 • herp_derp

  Oceniono 10 razy 8

  Dobrze, że prywatne mieszkanie nie poszło z dymem, bo by ludzi do kontroli nie starczyło.

 • maaac

  Oceniono 7 razy 7

  Rozumiem że użytkowników przenośnych gazowych piecyków grzejnych co było prawdziwą przyczyną tragedii kontrole NIE obejmą? Chodzi tylko o "wykazanie" się przed ludem no i okazja by trochę kumple strażacy skorzystali finansowo z popularności nowej rozrywki.

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 7

  Państwo zadziałało perfekcyjnie jak to bredzi Morawiecki z Brudzinskim. „Tylko” 5 ofiar śmiertelnych tej perfekcyjnością do bólu.

 • siwywaldi

  Oceniono 6 razy 6

  Przecież to bełkot.
  Po pierwsze , ŻADNE rozporządzenie nie przedstawia wyników kontroli. Po drugie, zadania i uprawnienia rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych określa zupełnie INNE Rozporządzenie, natomiast KONTROLE, mogą przeprowadzać WYŁĄCZNIE upoważnieni strażacy PSP.

  Czyli ZNOWU coś "na kolanie"?

 • espenkruger

  Oceniono 6 razy 6

  Przepis powinien określać wszystkie miejsca, gdzie przychodzą ludzie. Znowu znajdzie się wyjątek i będzie łatanie prawa.

  Oraz kiedy rząd zacznie rozbić porządek z rzezią na drogach?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX