Kościół nie chce finansować lekcji religii. "Boicie się, że skończą się etaty w szkołach"

Rzecznik Episkopatu powiedział we wtorek, że usunięcie lekcji religii z planu szkolnego byłoby cofnięciem się do czasów komunizmu. Nasi czytelnicy są oburzeni, uważają, że miejsce religii nie jest w szkole.

Barbara Nowacka z ugrupowania Inicjatywy Polska przygotowała projekt ustawy rozdzielający państwo i Kościół. Jednym z jej punktów jest zniesienie finansowania lekcji religii z budżetu państwa oraz wpisanie ich na listę zajęć dodatkowych. 

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Paweł Rytel-Andrianik skrytykował ten pomysł. Powiedział, że religia w szkole to część naszej tradycji, którą przerwano tylko podczas komunizmu. - Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów - powiedział. 

Religia to nie duchowe przeżycie, to kolejna lekcja

Wy, nasi czytelnicy, jesteście zupełnie innego zdania. Uważacie, że religia jako przedmiot dodatkowy to dobry pomysł. Co więcej, wcale nie uważacie tego za cofanie się. Wręcz przeciwnie - wchodzenie w XXI wiek i poszerzanie horyzontów. 

Skoro religia zawsze była w szkołach, to czas coś zmienić. Może teraz nauczajmy nie tylko religii katolickiej, ale różnych religii. Skoro już musi być w szkole to niech dzieciaki poznają też inne wyznania.
Wyrzucenie religii ze szkoły jest wkraczaniem w XXI wiek, jest jednym z elementów budowania zdrowego, nowoczesnego, pozbawionego średniowiecznych zabobonów państwa.

Pani Dorota pisze również, że włączanie religii do normalnego planu zajęć w szkole bardzo spłyca kontakt w wiarą. "Dzieci nie przeżywają jej jak coś duchowego, tylko jako jeszcze jeden przedmiot. Tracicie w ten sposób wiernych". Krytykujecie również to, że na lekcjach religii uczniom wystawiane są stopnie. "Nie można oceniać czyjejś wiary" - uważa pani Milena.

Wiele osób pisze również, że chodziło na religię do kościoła i bardzo dobrze to wspomina. "To miało swoją tajemnicę, urok i charakter" - pisze pani Anna. 

"Skończy się kasa z etatu w szkole"

Zwróciliście także uwagę na to, że niektóre argumenty Pawła Rytela-Andrianika były nietrafione. Rzecznik episkopatu zarzucał m.in., że projekt ustawy łamie konstytucyjne prawo do bezpłatnej edukacji. 

"Nie chodzi o wyrzucenie, tylko zaprzestanie finansowania" - pisze pani Michalina i ma rację. Projekt nie zakłada nałożenia tej opłaty na rodziców czy uczniów, ale na Kościół. Wielu z was uważa, że tak właśnie powinno być. 

Co więcej niektórzy z was podkreślają, że księża, którzy prowadzą lekcje religii, w ogóle nie powinni być za to dodatkowo wynagradzani. 

Religia w szkole to absurd. A jeszcze większy absurd to wynagrodzenie za to księdza. Nikt nie powinien być ani oceniany z wiary, ani opłacany za jej szerzenie.
Boicie się, że skończy się kasa z etatu w szkole.

Na ciekawy pomysł wpadł pan Miłosz, który uważa, że lekcje religii w ogóle powinny być prowadzone pro bono. "Niech księża nie mają etatu i niech religia będzie czysto duchowa" - pisze.

Więcej o:
Komentarze (805)
Kośćiół nie chce finansować lekcji religii. "Boicie się, że skończą się etaty w szkołach"
Zaloguj się
 • andrzejkot79

  Oceniono 223 razy 213

  zagłosuje za pierwszą partią która zamieści w swoim programie rozdział państwa od kościoła oraz usunie religie ze szkół

 • westgreg

  Oceniono 178 razy 162

  No skoro kościół nie chce finansować sam religii w szkołach, to niech znajdzie jakiegoś pozabudżetowego sponsora, co by te lekcje sfinansował. Ja problemu nie widzę.

 • pregierz

  Oceniono 141 razy 127

  Rytel-Adrianik myli tradycję z indoktrynacja.
  Niech sobie kościół pootwiera swoje szkoły i je finansuje, tam niech wciska chętnym swoje zabobony. Religia ze szkół i urzędów panstwowych!

 • albrecht_kalba

  Oceniono 122 razy 118

  Jak to mówił Glemp? "Nie idziemy do szkół po pieniądze"? Zakłamana banda pasożytów.

 • niktwazny126

  Oceniono 127 razy 117

  Niewielu odważnych w naszej polityce, żeby zawalczyć o świeckość szkół. Duże partie pokornie na smyczy kk, bo to reklama z ambon. Dlatego apetyty epidiaskopu rosną, Rydzyk termy buduje, limuzyny biskupie coraz piękniejsze, a szaty modne. Wymyślą milion argumentów, dlaczego religia ma w szkole pozostać. A ja się od lat pytam- co zyskali uczniowie oraz polskie społeczeństwo "dzięki" szkolnym katechezom? Patrzę, analizuję- i nie widzę ani jednego pozytywu.

 • ryslew2061

  Oceniono 99 razy 89

  Pan Jezusek ile brał za nauczanie? Że nic?! No ale kiedy to było? Tera rozum podrożał!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 89 razy 77

  Walcie się na ryj klechy...
  Cofnięcie lekcji religii w państwowej szkole będzie znakiem normalności

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX