Pogoda: intensywne opady śniegu na południu i południowym wschodzie. IMGW wydało ostrzeżenia

Weekendowa pogoda oznacza powrót zimy. Mieszkańcy południowych województw, przede wszystkim śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego muszą liczyć się w sobotę z intensywnymi opadami śniegu. Sytuacja uspokoi się dopiero w nocy.

Drugi stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązuje na południu kraju - w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. Pogoda dała się już we znaki kierowcom. W Zabrzu na autostradzie A4 doszło do karambolu z udziałem 6 aut. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Ostrzeżenia I stopnia wprowadzono na Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem, na Dolnym Śląsku, a także północnych rejonach Śląska, Małopolski i Podkarpacia. W województwach świętokrzyskim, lubelskim oraz śląskim spaść dziś ma do 8 cm śniegu. W Karpatach może przybyć go nawet 20 cm.

Sobotni poranek dla wielu osób i instytucji oznaczał konieczność odśnieżania.

Pogoda w weekend

- Dziś śnieg będzie padać na południu i południowym-wschodzie, ale w nocy powoli sytuacja zacznie się uspokajać, tak że w niedzielę śnieg będzie dużo słabszy i poprószy tylko miejscami - mówi mówi Ewa Łapińska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Opady w sobotę ok. godz. 13Opady w sobotę ok. godz. 13 Ventusky.com

Niewykluczone, że ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem zostanie wydane dla województwa pomorskiego. W powiatach nadmorskich prognozowany jest wiatr z północy i północnego wschodu, osiągający w porywach 65 km/h.

W sobotę termometry wskażą od 0-1 stopnia na wschodzie, przez 2 stopnie w centrum, do 5 stopni nad morzem. Ujemna temperatura tylko na południu: tam -2 stopnie.

- W związku z dodatnimi temperaturami i roztopami śniegu Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego - informuje hydrolog Izabela Adrian. Jak dodaje, poziom wody podniesie się na rzece Barycz i w zlewniach dopływów środkowej Odry.

W niedzielę temperatura w kraju będzie niższa, za to opady będą o wiele mniej intensywne.

Temperatura w niedzielę 6.01Temperatura w niedzielę 6.01 Ventusky.com

IMGW nie przewiduje na niedzielę ostrzeżeń związanych ze śniegiem.

Opady w niedzielę ok. godz. 13Opady w niedzielę ok. godz. 13 Ventusky.com

Pogoda. Sytuacja na drogach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że wszystkie drogi krajowe w Polsce są przejezdne. Na ulicach pracuje ponad 900 pojazdów zimowego utrzymania.

GDDKiA informuje, że błota pośniegowego i śliskiej nawierzchni mogą spodziewać się kierowcy podróżujący drogami w województwach: małopolskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, dolnośląskim, opolskim i powiecie katowickim.

Więcej o:
Komentarze (13)
Pogoda: intensywne opady śniegu na południu i południowym wschodzie. IMGW wydało ostrzeżenia
Zaloguj się
 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 6 razy 2

  Ale ty mundry @mjunhy, jak ten 'trampek' z hameryki!

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy 0

  Na A4 czy są opady czy słońce praży zawsze są wypadki, stłuczki i kolizje, nie wiem czy chociaż jeden dzień bez tego był, dlaczego tak się dzieje nie wiem.

 • aktyntasza

  Oceniono 7 razy -1

  Niech sypie a ja idę do piwnicy po węgiel i drzewa narąbać a potem 0,5 emerytalne.

 • lesnywladek1

  Oceniono 11 razy -11

  Czy ktos z KOD może mi powiedzieć czy opady śniegu są zgodne z konstytucją i twój podziałem władzy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX