Miłośnicy bursztynu rzucili się do poszukiwań. Morze wyrzuciło na brzeg kilogramy jantaru

Morza podczas sztormu wyrzuca zwykle rośliny, gałęzie, ale także bursztyny. Na ich poszukiwanie wybrali się nadmorscy pasjonaci.

Nie wszyscy narzekają na sztormową pogodę. Dla poszukiwaczy bursztynu to prawdziwa gratka - właśnie po sztormie prawdopodobieństwo znalezienia jantaru jest największe.

Dlatego właśnie, kiedy Bałtyk się już uspokoił, a jego wody cofnęły, na plażach pojawiło się wielu pasjonatów, próbujących odnaleźć tę zastygłą przed wieloma tysiącami lat żywicę. Jak napisał na Twitterze trójmiejski reporter Radia ZET Maciej Bąk, na Wyspie Sobieszewskiej „pierwsi zbieracze pojawili się na plaży już o 3 nad ranem”. Największy znaleziony bursztyn miał być wielkości pięści.

Bursztyny można było dziś znaleźć w wielu miejscach na wybrzeżu, nie tylko na Wyspie Sobieszewskiej. Podobnie było na Mierzei Wiślanej czy w Świnoujściu.

Skąd się biorą bursztyny na plaży?

Bursztyny wyrzucane są po sztormie razem z glonami, patykami, gałęziami, które znajdują się na dnie morza. - Obserwujemy, gdzie gromadzą się mewy, to one wskażą nam, w którym miejscu wyrzucane są patyki z bursztynami - powiedział Sylwester Malucha dla TVN 24.

Od 1 stycznia, dzięki nowym przepisom, jantaru można szukać na całej długości polskiego wybrzeża z wyłączeniem wydm, klifów, lasów oraz terenów parków narodowych. Bursztyn można zbierać wyłącznie ręcznie. Do tej pory tylko na wybrzeżu zachodnim i wschodnim nie było wymagane zezwolenie na jego poszukiwanie.

Więcej o:
Komentarze (40)
Miłośnicy bursztynu rzucili się do poszukiwań. Morze wyrzuciło na brzeg kilogramy jantaru
Zaloguj się
 • kka69

  Oceniono 21 razy 11

  Jak to jest, że PIS jeszcze nie obciążył koncesją i extra podatkiem tych zbieraczy.
  Przegapili okazję złupić Polaków.

 • ps11111ps

  Oceniono 22 razy 8

  Ludzie! Niezbierajcie! To prowokacja skarbowki. Sam widzialem jak w nocy urzedniczki podrzucaly bursztyn na plaze a terazsprawdzaja kto zaplaci podatek.

 • Oceniono 9 razy 7

  No właśnie !! wczoraj zukając z latarką bursztynu jakaś pani prosiła mnie abym wymienił żarówkę w latarce ale nie ze mną te numery- Znam ją z przedszkola i wiem że aktualnie pracuję w skarbówce

 • Greg Stanisz

  Oceniono 7 razy 7

  Bursztyn powstaje z żywicy zastygłej 60 do 20 milionów lat temu. Nie tysięcy.

 • izopropanol

  Oceniono 15 razy 5

  A za nimi radośnie podążają urzędnicy ze skarbówki w gumiakach służbowych i liczą , ważą, piszą . ;)

 • patryk.nijaki

  Oceniono 3 razy 3

  nie miłośnicy bursztynu tylko żądni łatwego zarobku janusze

 • loneman

  Oceniono 2 razy 2

  To bedzie teraz za co kupic 'mocarza' i troche "chleba w plynie" 😤😐😶

 • rstipes

  Oceniono 4 razy 2

  Morze ostatnio jest hojne. Telewizory bursztyny i fajnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX