Tatry: Śmigłowcem ewakuowano turystów ze schroniska. TOPR ostrzega przed lawinami

Prawie 50 turystów utknęło w tatrzańskich schroniskach. Część z nich została ewakuowana śmigłowcem TOPR z Doliny Pięciu Stawów.

Turyści, którzy nie mogli zejść z gór, przebywali w schroniskach w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem oraz w Dolinie Roztoki. Powrót utrudniły im ekstremalne warunki pogodowe - w Tatrach obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego.

Turyści musieli zostać w schroniskach. TOPR zorganizował ewakuację

W czwartek 3 stycznia ratownicy TOPR wystosowali do turystów prośbę, aby nie wychodzili ze schronisk, i ze względu na wysokie zagrożenie lawinowe pozostali w bezpiecznym miejscu. Turyści czekali więc na poprawę warunków pogodowych, która nastąpiła dzisiaj. W piątek 4 stycznia okazało się, że wyjście ze schroniska w Dolinie Roztoki jest możliwe, dzięki czemu 12 turystów mogło wrócić do domów.

TOPR zorganizował natomiast ewakuację 23 turystów, którzy przebywali w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów. Po uwięzione w schronisku osoby przyleciał śmigłowiec. W rozmowie z IAR ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka przyznał, że samodzielne zejście turystów ze schroniska do Doliny Roztoki wiązało by się z bardzo dużym ryzykiem. "Było więc konieczne użycie śmigłowca" - podkreślił Piotr Konopka. "Szlaki są nieprzedeptane, jest bardzo dużo nawianego śniegu". - dodał. W tatrzańskich schroniskach przebywało łącznie około 50 turystów. 

Zagrożenie lawinowe w Tatrach. TOPR prosi o rezygnację z wypraw w góry

Przypomnijmy, że w Tatrach w dalszym ciągu obowiązuje czwarty stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków i możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin. Są to warunki ekstremalne, z którymi mogą poradzić sobie wyłącznie doskonale do tego przygotowani i doświadczeni taternicy. W związku z niebezpieczeństwem na stokach, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prosi turystów o rezygnację z wyjść w góry. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Śmigłowcem ewakuowano turystów z tatrzańskiego schroniska. TOPR ostrzega przed lawinami
Zaloguj się
 • totlny_swiat

  Oceniono 16 razy 10

  do narzekających: zdarzają się wypadki i sytuacje kryzysowe. Tu mamy sytuację kryzysową - w krótkim czasie intensywny opad śniegu. Nie wyliczajcie wszystkim każdej złotówki, bo nie chcielibyście by Wam wyliczano.
  Co innego ewakuacja spokojnych turystów z przysypanych śniegiem schronisk, a co innego ewakuacja 'turystów' wchodzących zimą na Rysy w klapkach... Nie porównujmy tych dwóch rzeczy i nie narzekajcie na to, że ktoś musi zapłacić za 'darmową taksówkę'. Bądźcie ludźmi cywilizowanymi, tolerancyjnymi, życzliwymi. A nie chamskim bydłem:(

 • agnrodis

  Oceniono 6 razy 4

  TOPR powinien byc finansowany z ubezpieczen jakie musieliby wykupic turysci wybierajacy sie w Tatry. Cena ubezpieczenia zimowego powinna uwzgledniac zwiekszone ryzyko ewakuacji helikopterem.

 • ma.ci.ej

  Oceniono 11 razy 3

  Jak w ubiegłym roku zasypało dojazd do Zermatt, to Szwajcarzy za ewakuację śmigłowcem liczyli sobie całkiem sporą kwotę. Ratownictwo, tak jak służba zdrowia, jest u nas bezpłatne, ale to przecież nie jest ratownictwo, to jest powietrzna taksówka. I taka akcja jest ze strony TOPR-u zwykłą niegospodarnością, za którą ktoś powinien odpowiedzieć.

 • yaspiman

  Oceniono 9 razy 3

  bałwany poczuły się jak straszydło.
  ona też ze śmigłowców opłacanych przez podatników robiła sobie taksówkę

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 4 razy 2

  Cytując klasyka: "Mogli się ubezpieczyć".
  Słowacy wystawiają za takie akcje niezłe rachunki... ubezpieczycielom lub tym, którym udzielają pomocy.

 • yaspiman

  Oceniono 12 razy 2

  na czyj koszt odbyła się ta zabawa?
  ktoś, kto wybiera się zima do wysokogórskiego schroniska powinien brać pod uwagę, że wróci na wiosnę :)
  topr zaczyna robić za bezpłatną taksówkę?

 • vanlig

  Oceniono 1 raz 1

  fajna fotka.

 • 1627cd1410

  Oceniono 9 razy 1

  cackanie się.. kto płaci za śmigłowiec? jakie jest ryzyko jego użycia?

 • staryperkoz

  0

  Przeglądając komentarze, szczerze powiedziawszy - poczułem się "zniesmaczony". Skąd tyle złości, zjadliwości i cholera wie czego tam jeszcze. Jedno jest pewne - tych krytycznych uwag nie pisali TURYŚCI. Proszę - przeczytajcie na spokojnie komentarz zamieszczony przez "totlny_swiat", może uda Wam się coś zrozumieć.
  Osobiście jestem za ubezpieczaniem się turystów lecz nasi "ubezpieczyciele" chyba nie wiedzą o co w tym wszystkim chodzi. Chyba od 10 lat ubezpieczam się na czas moich wysokogórskich wędrówek, za każdym razem zaznaczam, że chodzi mi o ubezpieczenie przypadków włącznie z pomocą TOPR-u, śmigłowca itp. I otrzymuję zapewnienie, że takie wymogi zawierana polisa posiada. Z dokumentu, który dostaję do ręki nie wynika nic. Dzięki Bogu, chodząc po górach już dość długo, jeszcze nie musiałem korzystać z pomocy, czego i Wam - zarówno Tym, którzy krytykują, jak i Tym bardziej wyrozumiałym z całego serca życzę i pamiętajmy...
  Góry są po to, żeby po nich chodzić. Nawet zimą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX