Kraków. Trumna z ciałem biskupa Tadeusza Pieronka złożona w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła

Tłumy krakowian, rodzina, przyjaciele, współpracownicy, górale, a także politycy i przedstawiciele Episkopatu Polski pożegnali w Krakowie biskupa Tadeusza Pieronka. Mszy pogrzebowej w kościele świętych Piotra i Pawła przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, a homilię wygłosił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś. 

Metropolita łódzki mówił w homilii, że "biskup Tadeusz był wierny sobie. Biskup Tadeusz był wierny Bogu - takiemu, jakiego odkrył, i za jakim poszedł". Metropolita dodał, że biskup Pieronek miał ogromne zasługi w dialogu między Kościołem a Unią Europejską. - Nie wiem, czy jest jakikolwiek biskup, który by potrafił zgromadzić tylu ludzi - i takich ludzi - do poważnej rozmowy nad Europą, do tego, że Europa, owszem, ma być z ducha chrześcijańska, ale tego się nie osiągnie przez zaklinanie rzeczywistości, a tym bardziej się nie osiągnie przez obrażanie się na tę rzeczywistość. Ona może się stać chrześcijańska w rozmowie, ale ktoś ją musi prowadzić, ktoś musi do niej zaprosić ludzi. To jest to, co on robił - mówił o zmarłym biskupie Pieronku metropolita łódzki.

Trumna z ciałem biskupa Tadeusza Pieronka została złożona w krypcie biskupów w kościele świętych Piotra i Pawła. 

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się wczoraj wieczorem od uroczystego wprowadzenia trumny do wawelskiej katedry i mszy świętej. Na Wawelu duchownego żegnali członkowie rodziny, tłumy krakowian, przedstawiciele Episkopatu, działacze społeczni i politycy. Zabrzmiał również dzwon Zygmunt. 

Tadeusz Pieronek był m.in. sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski

Biskup Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia, w wieku 84 lat. Był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1983-1998 i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w latach 1998-2004. Przygotowywał I pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny, a potem czynnie uczestniczył w organizacji następnych. Od 1990 roku z ramienia Stolicy Apostolskiej uczestniczył w rokowaniach z rządem w sprawie zawarcia konkordatu, ostatecznie ratyfikowanego w 1998 roku. 

Hierarcha przyczynił się do założenia Katolickiej Agencji Informacyjnej i Fundacji "Opoka". Miał tytuł profesora prawa kanonicznego. 

Sakrę biskupią otrzymał z rąk Jana Pawła II w 1992 roku. Do 1998 był biskupem pomocniczym diecezji sosnowieckiej. Zasiadał między innymi w Radzie Programowej Katolickiej Agencji Informacyjnej. W latach 1998-2004 kierował Papieską Akademią Teologiczną w Krakowie. Brał udział w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II, przewodnicząc trybunałowi rogatoryjnemu w Krakowie od 2005 do 2006 roku. 

Do 2010 roku był przewodniczącym Kościelnej Komisji Konkordatowej. W tym czasie zostały unormowane między innymi problemy kościelnego szkolnictwa wyższego, kwestie małż eństw konkordatowych, czy sprawa ubezpieczenia duchownych. 

Biskup Pieronek przyczynił się do powołania Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", był członkiem rady tej fundacji. Przewodniczył kapitule Nagrody Totus w kategorii propagowanie nauczania Jana Pawła II oraz Radzie Programowej Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Więcej o:
Komentarze (51)
Kraków. Trumna z ciałem biskupa Tadeusza Pieronka złożona w krypcie kościoła św. Piotra i Pawła
Zaloguj się
 • muzoman

  Oceniono 19 razy 7

  PIS zbojkotował pogrzeb biskupa Pieronka. Źli to ludzie, fajans. Biskup dobrze ich wyczuł.

 • krzywelustro

  Oceniono 17 razy 7

  Świetnie gotował, sobie i swoim gościom posiki porzygotowywał sam. Nawet proste potrawy zrobione były po mistrzowsku. Kilkanaście lat temu byłem u Niego razem z ks. Tischnerem, uraczył nas genialną jajecznicą ze skwarkami.

 • pokon

  Oceniono 17 razy 7

  TVP relacjonowała uroczystości pogrzebowe a łachudra z Torunia nawet nie wspomniał. To się nazywa "katolicki głos w twim domu".

 • pt.nut

  Oceniono 10 razy 6

  Kwiaty wiedna, chwasty maja sie dobrze.

 • starveling

  Oceniono 20 razy 6

  Transmisję prowadziła TVP3 (regional.). W tym czasie pewna toruńaka stacja nadawała z konserwy swoje 3,14erdoły i donosiła o modernizacji autostrady.

 • qeenlee

  Oceniono 13 razy 5

  Jeśli istnieje niebo i piekło...to św.pamięci biskup Pieronek..I w niedalekiej przyszłości nieśw.p ojciec dyrektor nigdy się nie spotkaja....a dlaczego to niemożliwe...odpowiedzmy sobie sami.

 • muzoman

  Oceniono 15 razy 5

  Szkoda, że już nie usłyszymy biskupa Pieronka. Był jedynym takim biskupem, innym od pozostałych, mówił prosto co złe w państwie, kościele.

 • az555

  Oceniono 4 razy 4

  Facet dużo mówił o KK w PRL II . Miałem złe przeczucia.

 • syndawidowy

  Oceniono 16 razy 4

  a kacza urwa lezy na wawelu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX