Romuald Dębski będzie miał katolicki pogrzeb. Archidiecezja: Zmarły nie podlega ludzkiemu osądowi

Romuald Dębski, znany warszawski ginekolog, będzie miał pogrzeb w obrządku katolickim. Wcześniej budziło to wątpliwości ze względu na poglądy profesora nt. aborcji. Archidiecezja Warszawska wystosowała oficjalne oświadczenie.

Romuald Dębski zmarł 20 grudnia 2018 roku. Profesor Dębski był Kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalizował się w położnictwie, ginekologii, perinatologii i endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Uznawany był za najlepszego ginekologa w Polsce. 

Czytaj więcej:  Romuald Dębski nie żyje. Wybitny ginekolog zmarł w wieku 62 lat

Romuald Dębki będzie miał katolicki pogrzeb

Do tej pory nie było wiadome, czy profesor Dębski zostanie pochowany zgodnie z katolickim obrządkiem. Wątpliwości niektórych osób budziły poglądy Romualda Dębskiego na kwestię aborcji. Nie krył on, że jest zwolennikiem wyboru kobiet w tej sprawie. Sam podkreślał jednak, że byłby najszczęśliwszy, gdyby w Polsce obowiązywał zakaz wykonywania aborcji, ale dopóki go nie ma, będzie wykonywał takie zabiegi. 

Czytaj więcej: Dębski: Lekarz ma obowiązek działać zgodnie z wiedzą medyczną, a nie zasłaniać się klauzulą sumienia

W czwartek Archidiecezja Warszawska wydała oficjalne oświadczenie w sprawie pochówku prof. Romualda Dębskiego. Poinformowano w nim, że odbędzie się katolicki pogrzeb. Przyznano, że sprawa aborcji budzi pewne wątpliwości, ale nie można zapominać również o "wdzięczności licznego grona kobiet w zagrożonych ciążach, którym zmarły pomógł w urodzeniu ich dzieci".

Pamiętajmy o tym, że zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga

- przypomina Archidiecezja Warszawska. 

Dodano również, że Romuald Dębski był ochrzczonym katolikiem, a przed śmiercią przyjął ostatnie namaszczenie. Nie został także ukarany żadną karą przewidzianą w prawie kościelnym. Nie ma zatem żadnych przesłanek, żeby zabronić takiego pochówku. 

Poinformowano również, że podczas mszy pogrzebowej nie są przewidziane żadne przemówienia poza homilią liturgiczną proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie. 

Więcej o:
Komentarze (266)
Romuald Dębski będzie miał katolicki pogrzeb. Archidiecezja: Zmarły nie podlega ludzkiemu osądowi
Zaloguj się
 • mm0427

  Oceniono 54 razy 44

  I pomyśleć, że to prof. Dębski odmówił wykonania zabiegu Alicji Tysiąc oraz, że wcale nie popierał liberalizacji prawa antyaborcyjnego a jedynie wskazywał na konieczność stosowania się do isteniejących przepisów. No i był lekarzem, który uratował wiele zagrożonych ciąż, którymi nie chcieli zajmować się inni lekarze.
  W efekcie przewrotnie stał się wrogiem obrońców potencjalnego życia i bohaterem tych, którzy nie zgadzają się z absurdem nadawania praw człowieka płodom przy jednoczesnym odbieraniu ich kobietom.

 • kac

  Oceniono 34 razy 22

  "Pamiętajmy o tym, że zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi."
  KK powinien szczególnie o tym właśnie pamiętać, to co "po" to już nie ich sprawa,

 • niktwazny126

  Oceniono 34 razy 20

  Nie może być, nie podlega osądowi ludzkiemu?? Dziwne, że Jaruzelski na ten przykład podlegał, i to wg kk, i choć sporo czasu minęło, odkąd nie żyje, "prawdziwi patrioci" i znaczna część kleru osądza.

 • jarek_na_smietniku

  Oceniono 25 razy 17

  Przypomnę słowa papieża Franciszka: "JESTEŚCIE OD TEGO, ABY UDZIELAĆ SAKRAMENTÓW KAŻDEMU, A NIE OD DECYDOWANIA KOMU I KIEDY! A JUŻ NA PEWNO NIE POWINNIŚCIE OCZEKIWAĆ ZA TO ZAPŁATY! SAKRAMENTÓW SIĘ NIE SPRZEDAJE!"

 • prawdziwek89

  Oceniono 25 razy 15

  Na pewno zrobił duuużo więcej dobrego na tym świecie niż niejeden purpurat.

 • horatio_valor

  Oceniono 26 razy 14

  > " podkreślał jednak, że byłby najszczęśliwszy, gdyby w Polsce obowiązywał zakaz wykonywania aborcji"

  Też mi liberał. Takie czasy, taki kraj, że ludzie o TAKICH poglądach są uważani za liberałów.

  Ja byłbym najszczęśliwszy, gdyby w Polsce NIE obowiązywał zakaz wykonywania aborcji.

 • makmast

  Oceniono 12 razy 12

  Środowiska nienawistników mieniących się działaczami "pro life" serwują nam narrację że śp profesor był naczelnym aborterem RP. Wierutna bzdura.
  W ostatnim wywiadzie profesora dla wyborczej dziennikarska spytała go o "dobrą" aborcję. Profesor żachnął się, że nie ma czegoś takiego i każda aborcja jest zła ale w niektórych dramatycznych okolicznościach do tego dochodzi.

 • oczy_argusa

  Oceniono 14 razy 12

  No tak, nieważne, że był świetnym lekarzem i dobrym człowiekiem ale NAJWAŻNIEJSZE jaki bedzie miał pogrzeb. A JAKIE MA TO DO CIĘŻKIEJ CHOLERY ZNACZENIE?

 • pijaki

  Oceniono 11 razy 11

  A jakie to ma teraz dla niego znaczenie? Pogrzeb jest dla żyjących, a nie dla zmarłych. Mój śp. teść był niewierzący a przy jego trumnie takie odprawiali mecyje, że gdyby wiedział to by wstał i wszystkich pogonił

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX