Wraca sprawa ks. Jankowskiego. Ofiara duchownego domaga się usunięcia pomnika. "Albo go zburzę"

Michał Wojciechowicz, dziś pisarz, jako 17-latek strajkujący w Stoczni Gdańskiej, a jednocześnie jedna z ofiar oskarżonego o molestowanie nieletnich ks. Henryka Jankowskiego opublikował na Facebooku post, w którym domaga się usunięcia pomnika duchownego. "Weźcie ten apel do serca, bo będzie dym!!!" - napisał.

Wpis pojawił się w mediach społecznościowych 28 grudnia. O sprawie poinformował m.in. Polsat News

Michał Wojciechowicz obiecał w nim, że były kapelan Solidarności "spadnie z cokołu". "Mija prawie miesiąc od pojawienia się doniesień o pedofilskiej jeździe księdza, prałata Henryka Jankowskiego, proboszcza Kościoła Św. Brygidy w Gdańsku, kapelana Solidarności i niby to bohatera walki z komunizmem" - zaznaczył pisarz na Facebooku. W ironiczny sposób przywołał niejasności, które wiązały się z życiorysem duchownego, m.in. fakt, że miał współpracować ze Służbami Bezpieczeństwa PRL. Przypomniał również, że o jego skłonnościach seksualnych wiedziało wiele osób, ale nikt nie reagował. 

"Jak do tej pory, nikt z rządzących miastem [Gdańskiem - przyp. red.], ani nikt z Kościoła, nie odezwał się ani do pani Borowieckiej - bohaterki, ona pierwsza dała świadectwo o księdzu pedofilu Jankowskim - ani do mnie, ani do Marka Lisińskiego, szefa fundacji Nie lękajcie się, do którego zgłosiły się kolejne ofiary molestowane przez prałata" - informuje we wpisie Michał Wojciechowicz. Zarzucił politykom, urzędnikom miejskim i przedstawicielom Kościoła bierność, a nawet zaprzeczanie oskarżeniom wobec ks. Jankowskiego. "Najbardziej podłym przykładem było wystąpienie biskupa Głodzia w Wigilię" - stwierdził.

"A więc hej, możni mojego miasta! Zwracam się do macherów miejskiej polityki, do bogatych i wpływowych oraz do partyjnych bonzów. (...) Zwracam się także do tych pomniejszych działaczy (...) co to na bankietach organizowanych przez Kurię i biskupów bywają. Zwracam się także do moich byłych przyjaciół z podziemia, Solidarności i Ruchu Młodej Polski - którzy dalej mają w moim mieście wpływy:
ALBO USUNIECIE TEN POMNIK HAŃBY, ALBO GO PO PROSTU ZBURZĘ. I WEŹCIE TEN APEL DO SERCA, BO BĘDZIE DYM !!!" - napisał.

Ks. Jankowski został oskarżony o molestowanie

Były kapelan Solidarności zmarł w 2010 roku w Gdańsku. Falę oskarżeń o czyny pedofilskie w jego kierunku rozpoczął listopadowy reportaż w "Dużym Formacie", z którego wynikało, że duchowny miał wykorzystywać seksualnie dzieci i młodzież. Szybko pojawiły się głosy, że pomnik ks. Jankowskiego, który postawiono w Gdańsku dwa lata po jego śmierci, powinien zostać natychmiast usunięty. 

Więcej o:
Komentarze (304)
Wraca sprawa ks. Jankowskiego. Ofiara duchownego domaga się usunięcia pomnika. "Albo go zburzę"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 84 razy 72

  Oni jeszcze nie przyjmują do wiadomości, że mleko się rozlało. Że trupy wyłażą z szafy. Zwłaszcza ci, którzy świętowali razem z Jankowskim, podziwiali jego przedsiębiorczość, zazdrościli przepychu, ale ogrzewali się w blasku prałata do Solidarności. Pomniki ludzi wartościowych trwają wiekami, te stawiane hurtem, wbrew rozsądkowi, lądują na śmietnikach. Tak też będzie w tym przypadku (i nie tylko...).

 • banan125

  Oceniono 75 razy 65

  ten skończony pijak Głódź bardzo dba o mity dające mu pozycję, kasę i siłę. a ludzi ma głęboko w wielkiej dupie ... jak większość z czarno-sukienkowej mafii, łącznie z tym drobnym cwaniaczkiem z Torunia

 • kunwyscigowy

  Oceniono 66 razy 56

  Absolutnie nie burzyć! a wręcz rozbudować - prawa ręka na pomniku jankowskiego jest otwarta i skierowana wewnętrzną stroną do widza. Wystarczy dobudować ministranta tak aby ręka księdza opierała się na pośladkach młodzieńca. A a biblię w lewej ręce zamienić na plik pieniędzy albo na flaszkę - wtedy wszystko będzie się zgadzać.
  Prawda was wyzwoli AMEN!

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 56 razy 46

  Polska to taki kraj w którym pomnik lub dwie zbite ze sobą deski są istotniejsze niż żywi ludzie.

 • cozano

  Oceniono 50 razy 38

  Sprawa Jankowskiego będzie dalej zamiatana pod dywan, gdyż zbyt wiele prominentnych postaci, zarówno z krk, jak i z polityki, jest w tym bagnie umoczona.

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 46 razy 36

  ON był osobnikiem butnym i samolubnym, szczególnie w czasie walki z FLACHĄ o stanowisko 1 kapelana WP/ jego białe papieskie szaty i złote buty, gdy jechał do stolicy, nie mówiąc o wyzwiskach niegodnych księdza w trakcie boju z Flachą/. Jego doznania miłosne z dziećmi były znane za jego żywota, niby trzymane w tajemnicy, ale znane dzieciarni gdańskiej i nie tylko.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 38 razy 30

  Polska to jedyny kraj na świecie gdzie ewidentny, wielokrotny przestępca i co tu kryć zwykły zboczeniec może mieć postawiony pomnik tylko dlatego że był niestety dla ofiar, księdzem katolickim!!!

 • andmas

  Oceniono 30 razy 28

  KK stara się wszystko wyciszyć , niedługo będzie krzyczał ,że to atak bezbożników na kościół . Boją się śledztwa , bo może się okazać ,że zboczenia seksualne to norma i dotyczy większości hierarchów KK. Oszukują Boga i wynaturzają potrzeby biologiczne ludzi .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX