Opisała koszmarne warunki pracy w magazynie Amazona. Dzień później nie miała już pracy

Wiktoria Beczek
Razem z dojazdem część z nas poświęca na pracę nawet 16 godzin dziennie - pisała o pracy w Amazonie Maja Staśko. Dzień po publikacji została poinformowana, że jej umowa nie została przedłużona.

Maja Staśko od kilku miesięcy pracowała w podpoznańskim Centrum Dystrybucyjnym firmy Amazon. Na łamach Gazeta.pl opublikowaliśmy jej relację z warunków pracy, które panują tam w okresie przedświątecznym. Staśko opisała pracę ponad ludzkie siły - pracę, na którą, razem z dojazdem, poświęca kilkanaście godzin na dobę. Pisała też o biciu rekordów w liczbie spakowanych produktów, 20-kilometrowych dystansach do przejścia każdego dnia, liczeniu na to, że nie zemdleje się od gorąca i nie straci świątecznego bonusu.

Amazon w korespondencji z nami nazwał to "odosobnioną opinią" i odpowiedział na część zarzutów. Zapewniano m.in., że przedłużona, 11-godzinna zmiana została zarządzona w tym roku tylko raz.

Zapewnienie o przedłużeniu umowy

Jeszcze przed publikacją tekstu Staśko - zatrudniona przez agencję pracy - upewniała się, czy zostanie z nią podpisana kolejna, czwarta z rzędu umowa.

- Umowa jest na miesiąc. Przed końcem poprzedniego miesiąca często przychodzimy i pytamy, czy została przedłużona - czasem dostajemy taką informację, jeśli już wiadomo, czasem nie. Poza tym dostajemy sms tuż przed początkiem miesiąca, że umowa czeka do podpisania. W poniedziałek 24 grudnia, moja koleżanka poszła spytać o to, czy przedłużyli jej umowę, i przy okazji spytała o mnie. Przedłużyli i jej, i mnie. Bałam się, że jednak to odwołają i pozbawią mnie pracy - w styczniu z wieloma osobami praca nie jest przedłużana, a ja wiedziałam, że niedługo wyjdzie artykuł - więc poszłam tam z koleżanką, żeby mieć świadka, zapytałam jeszcze raz i spisałam imię i nazwisko osoby z agencji, która mi to przekazała - relacjonuje.

„Zmieniliśmy zdanie”

Dzień po publikacji - telefon z agencji Adecco. - Powiedzieli, że nie przedłużają umowy. Gdy powołałam się na to, że mam nazwisko osoby, która przekazała mi informację o przedłużeniu umowy oraz, że miałam świadka, mężczyzna, który do mnie zadzwonił, odpowiedział: "aha, zmieniliśmy zdanie" - wyjaśnia Staśko i dodaje, że miała dobre wyniki i zawsze wyrabiała normę.

- Amazon zwyczajnie wyrzuca pracownice, które są dla niego niewygodne - i chwali się tym, że w firmie jest mało zwolnień. Jasne, że jest, skoro wystarczy nie przedłużyć umowy, żeby pracownik stracił pracę. Zatrudnienie przez agencję i umowy na miesiąc dają możliwość pozbawienia pracy praktycznie każdego bez konieczności zwalniania i uzasadniania tego w jakikolwiek sposób. A my zostajemy bez pracy - ocenia.

Amazon: zapraszamy w przyszłym roku

O komentarz w sprawie poprosiliśmy firmę Amazon. "Pani Staśko zatrudniła się w Adecco w charakterze pracownika sezonowego. Od początku wiedziała, że jej kontrakt z agencją pracy wygaśnie, kiedy skończą się święta" - czytamy w oświadczeniu. Jednocześnie należy zaznaczyć, że Staśko pracowała w firmie od października, a nie wyłącznie przez grudzień, który jest najgorętszym okresem, kiedy przyznawany jest bonus świąteczny, zarządzane są nadgodziny i dodatkowe dni pracy. 

Słowem - zatrudniając się w październiku miała gwarancję pracy do listopada, później jej umowa była przedłużana co miesiąc, a w Wigilię zapewniono ją o przedłużeniu umowy na styczeń. 

Miło słyszeć, że Pani Maja chce z nami pracować. Zapraszamy do nas w przyszłym roku na kolejny szczyt sezonu. Zachęcamy także, by sprawdzać stronę www.pracujwamazon.pl, na której często otwieramy bezpośrednie rekrutacje na stanowiska stałe

- dodaje firma. Nie wyjaśnia jednak, dlaczego zmieniono decyzję, chociaż kilka dni wcześniej zapewniono, że umowa została podpisana. Co więcej, od związku zawodowego wiemy, że wielu pracowników agencyjnych dostało umowy na kolejny miesiąc. O zmianę decyzji i kryteria, zgodnie z którymi wybierano, którzy pracownicy zostaną na styczeń zapytaliśmy w kolejnym mailu do Amazona.

Związek zawodowy: Umowy czasowe to relikt kryzysu

Magda Malinowska ze związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza działającego w firmie wyjaśnia, jak wygląda system zatrudnienia przez pierwsze niemal dwa lata. - Amazon zatrudnia najpierw nowego pracownika przez pół roku przez agencje na miesięcznych umowach, potem oferuje umowę trzymiesięczną próbną, mimo że już zdążył sprawdzić, jak pracuje dana osoba. Potem oferuje umowę roczną zamiast umowy stałej na czas nieokreślony. W efekcie w Amazonie pracuje się przez 21 miesięcy na pełnych obrotach (umowy nie są przedłużane, jeśli nie wyrabia się 100 proc. normy) i w obawie o każdą chorobę - tłumaczy.

Inicjatywa Pracownicza domaga się, by pracownicy byli zatrudniani bezpośrednio, a nie przez agencje. - W innych krajach są limity zatrudnienia przez agencje, a w Polsce w Amazon jest to nawet w niektórych okresach 50 proc. załogi, choć Amazon korzysta z agencji pracy również poza okresem większych zamówień. Związek zaznacza, że "realnie agencje nie służą do obsługi okresu wzmożonych zamówień ale do selekcji i dyscyplinowania". - Do testowania powinna być umowa próbna a nie agencyjna - dodaje.

Związek chce również ograniczenia czasowych umów o pracę. - Umowy czasowe promowano w 2008 r. jako sposób na walkę z kryzysem, gdy wmawiano pracownikom, że muszą zacisnąć pasa i zgodzić się na brak stabilności, aby zachować miejsca pracy. Te czasu już dawno minęły. Amazon należy do najbogatszego człowieka na ziemi i jego pracownicy generują olbrzymie zyski, firma cały czas się chwali, że się rozwija, buduje nowe magazyny, zatrudnia kolejne osoby – nie ma więc żadnego biznesowego uzasadnienia dla umów agencyjnych i tymczasowych, dzięki którym łatwo pozbyć się wszystkich niepokornych - zauważa Malinowska.

Amazon w Polsce

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo handlowe z największym na świecie sklepem internetowym. Szef Amazona Jeff Bezos jest najbogatszym człowiekiem na świecie. W Polsce firma ma pięć centrów dystrybucyjnych i zatrudnia 14 tysięcy osób, a dodatkowe 7,5 tysiąca w szczycie świątecznym. O warunkach pracy w Amazonie regularnie pisze Adriana Rozwadowska z "Gazety Wyborczej". Po jednej z publikacji otrzymała pismo z żądaniem "zaprzestania tych działań". Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa że była to "próba wywarcia presji na dziennikarza, zastraszenia go i wywołania tzw. efektu mrożącego".

Napisz do autorki: wiktoria.beczek@agora.pl

Więcej o:
Komentarze (670)
Opisała koszmarne warunki pracy w magazynie Amazona. Dzień później nie miała już pracy
Zaloguj się
 • lobuz5

  Oceniono 123 razy 73

  Jestescie beznadziejni. Syty nigdy nie zrozumie glodnego madrale. Nie kazdy pochodzi z dobrego domu, gdzie rodzice inwestuja w dzieci. Nie kazdy moze rzucic wszystko i wyjechac za praca do duzego miasta i nie kazdy ma szczesliwe malzenstwo, w ktorym malzonkowie sie wspieraja. W interesie nas wszystkich jest, zeby obowiazywalo dobre prawo pracy, ktore nie pozwoli na rujnowanie zdrowia pracownikow. Do kogo ja to pisze....

 • precz_z_komunia

  Oceniono 74 razy 54

  A gdzie jest zasłużony dla PRL ZOMOwiec Duda i jego Kacperek ze złotą miską :-)
  Może znów chroni gmach na Woronicza z kałachem w ręku :-)

 • maguniaklikunia

  Oceniono 68 razy 44

  Mam do Was wszystkich takie pytanie czy do tego Amazona ludzie dostają skierowania z Urzędu Pracy? Bo może pracownicy UP sami by się tam zatrudnili. Jest to też temat dla TVN "Uwaga". Nich któryś z redaktorów się tam zatrudni i zrobi reportaż. Dobra zmiana czyli Polak na kolanach przed pracodawcą - Niewolnictwo XXI wieku w środku Europy".

 • Konrad Nowak

  Oceniono 100 razy 36

  Niektóre komentarze są żałosne. Pracodawca narzuci wam nieludzkie normy, warunki i słowem się nie odezwiecie. Będziecie niszczyć zdrowie i potulnie zasuwać po 12 godzin. Dostajecie ochłapy a pracodawca dorabia się fortuny.

 • farcry3

  Oceniono 67 razy 35

  Niestety , ale dożyliśmy czasów, gdzie Ci co na prawdę pracują dostają grosze, a klasa próżniacza nie wie na co wydać kasę. Jedni mają tyle, że nie są w stanie tego skonsumować, inni wykorzystują stanowiska ( politycy ksywa " nam się po prostu należy" ). To prosta droga do kolejnej rewolucji a"la bolszewicka/francuska . Za duże dysproporcje w bogactwie. 1% ma ponad połowę bogactwa, Nie, nie jestem ani komunistą ani socjalistą. Stwierdzam tylko fakty i stawiam diagnozę, że idziemy w kierunku rewolucji ( imigracje, Żółte kamizelki) .

 • markowski222

  Oceniono 54 razy 32

  "Amazon zatrudnia najpierw nowego pracownika przez pół roku przez agencje na miesięcznych umowach, potem oferuje umowę trzymiesięczną próbną" i wszystko to jest legalne?
  Nie powinniśmy się na to zgadzać.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 50 razy 30

  Panie premierze kiedy w końcu zrobicie coś z przyjmowaniem pracowników do pracy na miesiąc? Niewolnictwo dawno podobno na świecie zostało zniesione, a może czegoś nie wiem to proszę mnie oświecić. Tu jest XXI wiek i jesteśmy w Europie. Tu nie jest Bangladesz . Gdzie jest Inspekcja Pracy? A co na to pan Duda ten ze Związków Zawodowych? Ach nie ma czasu na pierdoły bo poszedł do spowiedzi a potem na mszy będzie się modlił o następną kadencję.

 • vontomke

  Oceniono 62 razy 28

  Informowanie o tym że Amazon zwolnił pracownika to dodatkowy sygnał dla pracowników żeby "trzymali mordę na kłódkę". Jak im PIP przywali 1000 zł mandatu to Bezos się nie pozbiera ze śmiechu. Polska to takie Indie Europy, w każdej branży, pracownik tu nie ma żadnych praw i zarabia grosze.

 • djenn

  Oceniono 31 razy 23

  Ale to nie jest jakaś dziwna, niespotykana sytuacja tylko powszechna praktyka. Przy dość niskim wskazniku stopy bezrobocia polski rynek pracy jest nadal DZIKI i nie ma mowy o żadnym "rynku pracownika", tylko nadal mamy absolutny brak kultury pracy, wyzysk, umowy śmieciowe itd. Niewspominając już nawet o nikczemnych stawkach najnizszych w calej UE. A PiS się chwali i pompuje ubóstwo, tanią siłę roboczą milionami do PL, aby utrzymać istniejacy stan rzeczy i konkurować taniością, jak Bangladesz. Dobry art na ten temat w Nesweeku, o fikcyjnym "rynku pracownika" a tak naprawdę dzikim, niecywilizowanym i patologicznym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX