Waszczykowski twierdzi, że ochrona klimatu może oznaczać "powrót na drzewa lub do ziemianek"

- Ochrona klimatu to jest walka o interesy gospodarcze - przekonywał w "Kwadransie politycznym" TVP były szef MSZ Witold Waszczykowski. Mówił, że być może takie działania są potrzebne, ale jeśli będą "zbyt szybkie", to mogą oznaczać "powrót na drzewa".

Sejm i Senat zajmują się dziś projektem nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. To właśnie te przepisy mają w przyszłym roku zapewnić, że rachunki za prąd nie będą wyższe, choć ceny produkcji energii rosną. Te kwestie komentował w TVP były szef MSZ Witold Waszczykowski. Ocenił, że kwestie klimatyczne są "narzędziem politycznym".

- Nie bądźmy naiwni, że za tym stoi tylko chęć ochrony klimatu. Za tym stają też potężne interesy, przede wszystkim gospodarcze. Wyeliminowanie tego czy innego paliwa, np. węgla, może być zastąpione innym rodzajem energii, który ktoś produkuje -  stwierdził i dodał, że "to gra interesów politycznych i gospodarczych". Krzysztof Ziemiec skomentował, że tymi słowami "wzburzą się ci, którzy uważają, że ochrona klimatu jest naszym największym wyzwaniem". 

Waszczykowski stwierdził, że "szkoda, że te osoby nie przyjechały do Katowic" na szczyt klimatyczny COP24. - I gdzie byli ci, którzy tak walczą o klimat? Powinni się tam pojawić, ci wszyscy wielcy politycy, którzy tak walczą o klimat i uzasadniać te zmiany - mówił. Rzeczywiście na szczycie nie było np. prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który deklaruje walkę ze zmianami klimatu. Było jednak wielu innych polityków, aktywistów i ekspertów, którzy to robią. 

Węgiel trucicielem? "I tak i nie"

To jest walka o interesy gospodarcze. Przy okazji zapewne klimat też powinniśmy chronić. Ale czy w takim tempie, czy powinniśmy się skazywać na to, żeby wrócić na drzewa czy do ziemianek? No być może nie. Trzeba walczyć, ale robić to rozsądnie, aby nie ucierpiał ani klimat, ani poziom życia

- stwierdził były minister. Warto przypomnieć, że wg najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu przy ONZ wciąż jest technicznie możliwe utrzymanie wzrostu temperatury na poziomie o 1,5 stopnia wyższym niż przed rewolucją przemysłową. Wymaga to zdecydowanych działań, jednak nie ma w raporcie mowy, że oznacza to "powrót do ziemianek". Zaś zbyt powolne działania i dojście do poziomu 2 stopni ocieplenia lub więcej będzie miało bardzo poważne, a nawet katastrofalne konsekwencje. 

Na stwierdzenie, że węgiel jest "trucicielem środowiska", Waszczykowski stwierdził: "I tak i nie". - Spalanie węgla można też modernizować. Można to robić w inny sposób - dodał Waszczykowski.

Więcej o:
Komentarze (231)
Waszczykowski: Ochrona klimatu może oznaczać "powrót na drzewa"
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 89 razy 75

  Waszczu jest zagadką biologiczną. Z jednej strony małpy są naszymi przodkami, a z drugiej Waszczu jest od nich mniej rozwinięty intelektualnie. Niech lepiej powie, jak tam nasze stosunki dyplomatyczne z Escobar.

 • ilenka50

  Oceniono 69 razy 57

  Niechronienie klimatu prowadzi prostą drogą do tego, że nie będzie drzew i nie będzie gdzie wracać.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 50 razy 38

  No tak, ewidentny Spisek Światowy przeciwko Powstałej z Kolan! Chcą nas odciąć od węgla, bo sami mają wodę, wiatr i Słońce! A wiadomo, że u nas tylko jest węgiel - czarne złoto! I wtedy musielibyśmy importować energię elektryczną z wody,Słońca i wiatru bo skąd u nas taki deficytowy towar znaleźć?

 • jael53

  Oceniono 42 razy 32

  Niestety, nie będzie powrotu na drzewa, bo zdecydowanie drzew nie wystarczy dla wszystkich chętnych. Trochę ich zresztą ubędzie, bo w końcu smog ma co roku niezłe żniwa, ale drzew też ubywa.
  Ten "obrońca nowoczesności" zwyczajnie nie ma pojęcia, że od ćwierćwiecza nowoczesność nie opiera się na eksploatacji węgla kamiennego. Nawet lekcja Margaret Thatcher (wielbionej przeze opozycję lat 80.) nic mu do myslenia nia dała.

 • manren

  Oceniono 25 razy 23

  O jakim powrocie na drzewa Waszczykowski mówi? Żeby wrócić na drzewa, to najpierw trzeba z nich zejść, imć Waszczykowski!

 • falbor

  Oceniono 25 razy 19

  Takie tam brednie, ale prawdziwy tragizm tej sytuacji jest taki, że większość spalanego w Polsce węgla już w tej chwili pochodzi z Rosji. Nasze zapotrzebowanie stale rośnie, wydobycie spada (np. listopad 2018 do listopada 2017 -2%). Budowa kolejnych planowanych węglowych bloków energetycznych spowoduje całkowite uzależnienie się od importu z rosji...

 • frankyy

  Oceniono 26 razy 18

  Waszczu ty nie masz dokąd wracać bo jeszcze z drzewa nie zszedłeś...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX