Ryszard Marek Groński nie żyje. Pisarz, poeta i dziennikarz miał 79 lat

Ryszard Marek Groński, historyk, pisarz, satyryk i dziennikarz, który współpracował m.in. z tygodnikiem "Polityka", zmarł w wigilię. O jego śmierci poinformował Daniel Passent.

"Wszechstronnie wykształcony i dowcipny, był jednocześnie pisarzem, dziennikarzem i dramaturgiem, a także autorem opracowań historycznych o przedwojennych kabaretach" - tak sylwetkę Ryszarda Marka Grońskiego przypomina "Polityka", tygodnik z którym autor przez lata współpracował.

Ryszard Marek Groński był człowiekiem utalentowanym i prawym, jak wspomina go na swoim blogu Daniel Passent. Publicysta przypomina, że Groński był kierownikiem literackim Teatru Syrena i Teatru Żydowskiego, felietonistą. Zajmował się także jako historyk polskim kabaretem, a także współtworzył kabaret Pod Egidą.

"Polityka" przypomina, że Groński był także scenarzystą komedii "Misja specjalna" i "Lata dwudzieste... lata trzydzieste". Z kolej jako dramaturg miał w dorobku kilka sztuk teatralnych, w tym m.in. "Papkina".

Jak wspomina Daniel Passent, Ryszard Marek Groński "należał do pokolenia 'pancernych motyli' - Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Teodora Toeplitza".

Komentarze (41)
Ryszard Marek Groński nie żyje. Pisarz, poeta i dziennikarz miał 79 lat
Zaloguj się
 • peteraf62

  Oceniono 37 razy 35

  ,,Politykę,, zaczynałem czytać od końca bo tam był ON ,ile historii,anegdot ,przemilczanych faktów się tam dowiedziałem-smutno

 • 1moco2

  Oceniono 30 razy 28

  Żył, choć znikł z oczu publiczności już jakiś czas temu. Teraz już go nie ma. Wielka szkoda nas dotknęła. Ale niech ciągle żyje w naszej pamięci, bo tego był wart.

 • cy.nick

  Oceniono 21 razy 19

  Który to już z Wielkich, którzy odeszli definitywnie z "Polityki" ?
  Jeden z tych, których zastąpić nie ma kto.
  [ * ]

 • jael53

  Oceniono 20 razy 18

  Ze smutkiem dołączam do Klubu Czytelników Ostatnich Stron "Polityki". Nawyk odziedziczony, z przystępnym objaśnieniem, żę "RMG i KTT to dowody na prawdziwość sentencji, iż ostatni będą pierwszymi".

 • notremak

  Oceniono 10 razy 8

  Porządni ludzie umierają seriami, a takie bydlaki, jak ... żyją.
  I coraz lepiej się mają.

 • kingsizemax

  Oceniono 14 razy 6

  Sami porządni ludzie ostatnio odchodzą.Chyba pisowska, podła zmiana, odbiera niektórym chęć do życia.

 • bie1-3

  Oceniono 4 razy 4

  Niebywały Człowiek - erudyta, wspaniały felietonista z genialnym poczuciem humoru - cieszmy się, że Polska miała taką wspaniałą Postać.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 6 razy 4

  "Puszka Pandory" jego pióra znajduje się w mojej domowej bibliotece. RMG był mistrzem ironii i w ogóle wirtuozem pióra. Lekturę "Polityki" zaczynałem od jego felietonów. Zasmuca mnie jego odejście. R.I.P. Panie Ryszardzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX