Była tłumaczka Tuska ma być przesłuchana. Protestują dawni prezydenci i premierzy

Działania prokuratury mogą "narazić polską dyplomację na utratę wiarygodności" - piszą w liście otwartym byli prezydenci i premierzy. Protestują oni przeciwko planom przesłuchania tłumaczki, która uczestniczyła w rozmowach najważniejszych polityków.

Magda Fitas-Dukaczewska pracowała jako tłumaczka z premierami polski od 1999 do 2015 r., a także prezydentami. Brała udział w rozmowach na najwyższym szczeblu. Teraz prokuratura może chcieć, by ujawniła treść niektórych z nich.

Czytaj więcej: Pawłowicz długo nie wytrzymała na urlopie od internetu. Znowu dała popis. "Przerwa w kuracji"

Fitas-Dukaczewska ma stawić się 3 stycznia na przesłuchaniu w ramach śledztwa w związku z doniesieniem złożonym dwa lata temu przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza. Według niego, Donalda Tusk dopuścił się "zdrady dyplomatycznej", oddając Rosjanom badanie katastrofy. Tłumaczka zajmowała się m.in. tłumaczeniem rozmowy Tuska z Władimirem Putinem w dniu katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r. 

Fitas-Dukaczewska rozważa odmówienie składania zeznań. Tymczasem w jej obronie stanęli politycy, którzy dawniej korzystali z jej pomocy. Pod listem otwartym, który opublikowała m.in. "Gazeta Wyborcza", podpisali się byli prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, a także byli szefowie i członkowie rządu, w tym Hanna Suchocka, Jan Krzysztof Bielecki, Kazimierz Marcinkiewicz, Leszek Miller, Andrzej Olechowski i inni. Piszą:

Z dużym niepokojem przyjmujemy decyzję Prokuratury Krajowej o przesłuchaniu tłumaczki Magdy Fitas-Dukaczewskiej na okoliczność tłumaczonej przez nią rozmowy premierów Polski i Rosji.
Magda Fitas-Dukaczewska, jako jedna z najlepszych polskich tłumaczek, uczestniczyła w rozmowach wielu polskich prezydentów, premierów, ministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej, w tym także wielu z nas. Była więc dopuszczona (także przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Jarosława Kaczyńskiego) do największych tajemnic polskiej dyplomacji jako osoba nie tylko kompetentna, ale i w pełni zaufana.
Zamysł Prokuratury Krajowej uzyskania od niej informacji o przebiegu i treści choćby jednej rozmowy prowadzonej przez najwyższej rangi przedstawiciela państwa polskiego z jego zagranicznym odpowiednikiem będzie nie tylko złamaniem ważnej zasady zachowania przez tłumaczy pełnej tajemnicy rozmów politycznych. W naszym przekonaniu może stać się również groźnym precedensem na przyszłość. Złamanie zasady prawa i obowiązku tłumacza do zachowania pełnej tajemnicy przebiegu najważniejszych rozmów politycznych, narazi polską dyplomację na utratę wiarygodności w przyszłych kontaktach zagranicznych.
Apelujemy więc do obecnych władz państwa polskiego, a szczególnie do Premiera Mateusza Morawieckiego o powstrzymanie tego groźnego dla interesów Polski działania Prokuratury.
Więcej o:
Komentarze (322)
Tłumaczka Tuska ma być przesłuchana. Protestują byli prezydenci
Zaloguj się
 • maratss

  Oceniono 120 razy 102

  Kaczyński i Macierewicz doskonale wiedzą, że w Smoleńsku nie było zamachu. Wymyślili go, żeby mieć narzędzie do walki politycznej. I podzielili Polaków, co jest zbrodnią, bo ten podział pozostanie na wiele pokoleń. Oni i my nie będziemy już żyli, a to kłamstwo będzie zżerało Polaków przez długie lata. Co zrobiliście z moją i swoją ojczyzną.Wszystkiego wam brak Umiejętności,obycia,wiedzy,empatii,wykształcenia.Idąc po władzę zdemolowaliście wszystko, podwaliny demokracji,stosunki społeczne,podeptaliście wartości uniwersalne,piszecie alternatywną historię.Jesteście źli!! Żaden naród nie powinien płacić tak okrutnej ceny,żaden być tak traktowany przez współplemieńców.Bo to świadome działanie przeciw państwowości. I kościół katolicki,który rękoma PiS i ultrakatolików destabilizuje instytucje państwa żeby nie utracić przywilejów i dostępu do pieniędzy od rządzących. Już raz tak robił bojąc się przeniesienia do Polski ideałów Rewolucji Francuskiej i doprowadził za pieniądze Carycy Katarzyny II do Rozbiorów Polski.Wybór formacji Jarosława Kaczyńskiego to nie jest epizod, wpadka, próba szansy dla innego stylu rządzenia, innego modelu Polski. To koszmarna, wieloletnia klęska polskiej kultury. Prawnej, osobistej, duchowej.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 64 razy 56

  Księży którzy spowiadali Tuska wezwijcie na przesłuchanie debile.

 • jur.jam

  Oceniono 59 razy 51

  Jeszcze trochę a przesłuchają Matkę Boską Częstochowska na temat zawierzenia jej w opiekę Polski przez kilku królów , premierów a także kacyków rządzących Polską .

 • c.t.k

  Oceniono 50 razy 42

  Następna ekipa przesłucha panią Basię,długoletnią sekretarkę prezesa.Zwolni z tajemnicy spowiedzi
  pana Zbigniewa Krasa,spwiednika prezydenta/:))/

 • jozef_zmudzin

  Oceniono 42 razy 36

  Nienawiść Kaczyńskiego i jego przybocznych do pana Tuska jest ogromna.Chwytają się różnych podłości,aby uzyskać poniżenie byłego premiera i obecnego prezydenta UE.

 • phugoid

  Oceniono 36 razy 28

  na sile probuja sie dobrac do tuska, goscia ktory juz wkrotce dokona zaglady dojnej zmiany

 • dyskootantka

  Oceniono 31 razy 27

  Pierwsza sprawa, to tłumacz robi to mechanicznie, nie zaśmieca sobie pamięci tym, co tłumaczył. To jest mechanizm, jakim np. czytamy rozkład jazdy, kiedy gdzieś się wybieramy. W pamięci zostanie może jedna linijka, jeśli podróż dojdzie do skutku. Albo nic nie zostanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX