Rodzice dzieci z in vitro domagają się odwołania rzecznika praw dziecka. "Atakuje i stygmatyzuje"

Stowarzyszenie Nasz Bocian, które skupia rodziców dzieci poczętych dzięki metodzie in vitro, domagają się odwołania ze stanowiska rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka. Pawlak zapłodnienie pozaustrojowe nazwał "niegodziwą metodą". "Nie obroni dzieci przed krzywdą, skoro sam je atakuje i stygmatyzuje" - stwierdzają rodzice.

"Rzecznik Praw Dziecka, który swoją działalność rozpoczyna od podobnych wypowiedzi, nie będzie dobrym rzecznikiem. Nie obroni dzieci przed krzywdą, skoro sam je atakuje i stygmatyzuje" - czytamy w apelu stowarzyszenia Nasz Bocian, organizacji skupiającej m.in. rodziców dzieci poczętych metodą in vitro. To właśnie słowa Mikołaja Pawlaka, niedawno wybranego na stanowiska rzecznika praw dziecka, na temat tej metody zapłodnienia wzbudziły sprzeciw części rodziców.

Pawlak: In vitro to metoda niegodziwa

Pawlak podczas debaty w Senacie przed wybraniem go na stanowisko powiedział: - In vitro od strony prawno-moralnej to metoda niegodziwa; w znaczącej liczbie poczęć powoduje, że poczęte dzieci nie są wystarczająco chronione.

Czytaj też:  Chciał kar dla 10-latków. Kim jest Mikołaj Pawlak, kandydat na Rzecznika Praw Dziecka?

Rodzice: Nie jest w stanie pełnić funkcji

W swoim apelu stowarzyszenie zwraca uwagę nie tylko na tę wypowiedź. Zarzuca Pawlakowi także brak doświadczenia. "Po zapoznaniu się z publicznymi wypowiedziami p. Mikołaja Pawlaka, w których nazywa sposób powołania na świat naszych dzieci niegodziwym oraz w związku z brakiem wymaganego doświadczenia zawodowego, będącego wymogiem ustawowym, stoimy na stanowisku, że nie jest on w stanie pełnić funkcji Rzecznika Praw Dziecka w zgodzie z obowiązującym w Polsce prawem" - czytamy.

Rodzice stwierdzają, że w Polsce "od lat" widać próby "zdobywania popularności poprzez piętnowanie, stygmatyzowanie i projektowanie nieistniejących dysfunkcji dzieci urodzonych dzięki in vitro". Same badania natomiast nie pozostawiają wątpliwości: nie ma różnic między osobami poczętymi w wyniku "zaawansowanych metod leczenia niepłodności" i ich rówieśnikami. 

"Nacechowane ideologicznie wypowiedzi"

Ponadto w oświadczeniu stowarzyszenia czytamy:

Nacechowane ideologicznie wypowiedzi, niemające odzwierciedlenia w faktach, podważają autorytet organu konstytucyjnego, jakim jest Rzecznik Praw Dziecka, a osobie wygłaszającej podobne twierdzenia odbierają legitymację do zajmowania tej ważnej funkcji publicznej.

Rodzice nie poprzestają na samym apelu. W związku z postawą Pawlaka zainicjowali petycję o odwołanie go z funkcji. Do godziny 21 w piątek podpisało ją ponad 2,5 tys. osób.

Sam Pawlak odniósł się do swojej wypowiedzi w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem we wtorek. - Powiedziałem, że te dzieci narodzone, będę chronił jak wszystkie inne. I będę bardzo stanowczy w tym, jeśli będą one krzywdzone. Nie jestem przeciwko, nie jestem wrogiem dzieci poczętych tą metodą. Nie jestem wrogiem, ani przeciwnikiem ich rodziców. Kwestią odrębną jest obrona poczętego życia, które nie ma szansy na to, aby się rozwijać - mówił Pawlak. Rzecznik praw dziecka przyznał jednak, że mógł użyć innych słów i nazwać metodę in vitro "nieetyczną".

Więcej o:
Komentarze (74)
Rodzice dzieci z in vitro domagają się odwołania rzecznika praw dziecka
Zaloguj się
 • ndof

  Oceniono 42 razy 40

  "Rzecznik praw dziecka przyznał jednak, że mógł użyć innych słów i nazwać metodę in vitro "nieetyczną"."
  **************
  Nieetycznym jest człowiek pokroju Pawlaka na tym stanowisku.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 37 razy 35

  Jak człowiek dla którego godłem jest krzyż a nie Orzeł Biały a prawem mity hebrajskie zamiast Konstytucji RP :-)
  Może być w Polsce jakimkolwiek urzędnikiem :-)

 • kastoripollux

  Oceniono 29 razy 29

  Ten "dudek" jest po KUL-u i jeszcze się tym szczyci. To go dyskwalifikuje do pełnienia tej funkcji. Jest zindoktrynowany religijnie a wiadomo jak Kościół rozprawiał się z każdym odkryciem i próbą postępu. Jak traktowali Kopernika! Co wyrabiali z Galileuszem, Giordano Bruno spalili na stosie. Do dzisiaj blokują każdy postęp i nie posuną się przed żadnym zaprzaństwem aby otumaniać tępy lud. Niedługo może powtórnie zaczną głosić, że Ziemia jest płaska. Wychowanek tych oszołomów nie ma prawa piastować tej funkcji. Jest zboczony politycznie i opętany przez szarlatanów w kieckach. Może by go odczynił znany egzorcysta Jenot, ale dopóki się to nie uda nie nadaję się na tą synakurkę.

 • ggchmiel

  Oceniono 31 razy 29

  Powoływanie kogokolwiek z piSS na Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw....(tu dowolne) to tak, jak powoływanie Eichmanna na Rzecznika Praw Żydów.

 • baska_w5

  Oceniono 28 razy 26

  Ten pan nie spełnia żadnych warunków, ani formalnych, ani moralnych by pełnić funkcję Rzecznika Praw Dziecka. Jego wybór to skandal.

 • l.i.l.a.b.a.j.ona

  Oceniono 22 razy 22

  Bo tak to jest jak posadza chlopca z prowincji umyslowej na waznym, swiatowym stanowisku.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 22 razy 22

  na ministranta się nadaje! od dzieci ręce precz!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX