OKO.press: Ekspert PiS splagiatował pracę magisterską swojej studentki. "Zapożyczył" 18 stron

Według ustaleń portalu OKO.press dr hab. Jarosław Szymanek splagiatował pracę magisterską swojej studentki. Naukowiec brak jej nazwiska w artykule tłumaczy pomyłką redakcji. Szymanek sporządzał dla Kancelarii Sejmu ekspertyzy, dotyczące zmian dokonywanych przez PiS w składzie Trybunału Konstytucyjnego.

Chodzi o artykuł "Nowe instrumenty działania francuskiej Rady Konstytucyjnej", opublikowany przez dr hab. Jarosława Szymanka, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podaje portal OKO.press, kilka miesięcy po publikacji studentka, której promotorem był Szymanek, zwróciła uwagę prorektorowi uczelni na podobieństwo między jej pracą magisterską a artykułem naukowca.

Czytaj też: NBP wycofuje plakat po zarzutach francuskiej ilustratorki o plagiat. "Wyrażamy ubolewanie"

18 stron tekstu z niewielkimi zmianami

Portal porównał obie prace. Z tej analizy wynika, że Szymanek nie wysilił się zbytnio przy zmienianiu formy tekstu -  dodał między innymi kilka przymiotników lub spójników, wtrącenia w nawiasach lub po przecinkach, czy pozmieniał wyrazy na synonimy. Łącznie chodzi o 18 stron tekstu. OKO.press opublikowało skany pracy Szymanka z zakreśleniem "zapożyczonych fragmentów".

Portal zwrócił się z prośbą o komentarz w tej sprawie do Centrum Informacyjnego Sejmu. CIS przedstawił stanowisko Szymanka. "Nie było moją intencją działanie na szkodę doktorantki. Nie było też moim celem świadome utajenie źródła oryginału. Może o tym świadczyć fakt, iż całą pracę, z której pochodził wykorzystany, a dziś sporny fragment, przekazałam na konkurs ogólnopolski, udostępniając tym samym pracę wszystkim zainteresowanym" - czytamy w odpowiedzi opublikowanej przez portal. 

Ponadto o niewinności Szymanka mają świadczyć dwa oświadczenia: "o prawach autorskich, jakie zostało złożone na ręce komitetu redakcyjnego książki, w której zamieszczony jest sporny tekst" oraz "oświadczenie komitetu redakcyjnego, w którym komitet poświadcza, że wbrew treści złożonego oświadczenia o prawach autorskich, w ostatecznie wydanej publikacji pominięto nazwisko drugiego autora".

Ekspert PiS od Trybunału Konstytucyjnego

Po skardze studentki, rektor UW o sprawie zawiadomił prokuraturę. Pracą Szymanka zajmie się też Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli Akademickich. Za plagiat grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo nawet trzyletnie więzienie.

Uczony oprócz etatu na uczelni, dorabia sobie w Kancelarii Sejmu. Jest autorem ekspertyz dotyczących m.in. Trybunału Konstytucyjnego czy regulaminu Sejmu. OKO.press wylicza, że od grudnia 2015 r. Szymanek zarobił z Sejmu co najmniej 41 tys. 625 zł.

Więcej o:
Komentarze (238)
OKO.press: Ekspert PiS splagiatował pracę magisterską swojej studentki
Zaloguj się
 • hellk

  Oceniono 127 razy 113

  W kraju w ktorym taki Maliniak moze byc doktorem, plagiat powinien byc obligatoryjnym elementem kariery naukowej.

 • chi-neng

  Oceniono 89 razy 81

  Ciekawa jestem czy PiS-sekta ma jakas specjalna ankiete przyjmowania w swoje szeregi, bowiem najwieksze lajdocatwo i szumowiny garna sie do tej formacji jak muchy do lepu.
  I TYLKO TAKICH MAJA!

 • izopropanol

  Oceniono 89 razy 77

  To chyba nowa jednostka chorobowa, kleptomania pisiorowa. Mógłby sam napisać ale woli zapierniczyć cudze bo sie lepiej czuje.

 • def11

  Oceniono 61 razy 55

  To tylko Kaczyńskiego "odnowa moralna narodu" :)

 • qnqn

  Oceniono 52 razy 48

  Całe pis towarzystwo. Nakraść, przywłaszczyć, zaszczuć. Nawet system podebrali Leninowi. No i te ich tłumaczenia. Mam wrażenie, że w pisie są sami niedouczeni nieudacznicy.

 • yaspiman

  Oceniono 53 razy 47

  czy plagiat to złodziejstwo?
  jeżeli tak to wszystko OK.
  gdyby nie kradł, nie pasował by do reszty bandy kulawego kaina.

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 43

  Magisterów wypromowanych przez pisiorków przybywa. Zbyszek w czołówce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX