Abp Gądecki porównał "Kler" do filmu propagandowego III Rzeszy. "To już było grane za Goebbelsa"

Zdaniem arcybiskupa Gądeckiego "Kler" został wyreżyserowany według klasycznego antysemickiego filmu "Żyd Süss". - To już było grane za Goebbelsa - uważa hierarcha.

Arcybiskup Stanisław Gądecki był gościem Radia Poznań, gdzie był pytany m.in. o film "Kler". Hierarcha zaczął od tego, co dla niego najbardziej istotne - jak film odbija się na życiu Kościoła. - Gdy pytam proboszczów, to oni odpowiadają zazwyczaj dość podobnie - że w kościołach jest ta sama frekwencja ludzi, jak przed "Klerem", że ludzie przystępują do spowiedzi tak, jak przystępowali wcześniej, przyjmują komunię świętą podobnie - stwierdził duchowny.

Czytaj też: Jest reakcja na apel Watykanu. Abp Stanisław Gądecki spotka się z ofiarami księży pedofilów

- Wydaje się, jakby to społeczeństwo żyło w dwóch światach jednocześnie - mówił i dodał, że część społeczeństwa "niesie dozę takiego folklorystycznego, ludowego antyklerykalizmu, ludowego, który na pewno nie jest ideologiczny, poza tymi kręgami antykościelnymi z gruntu".

"Kler" jak film Goebbelsa

Arcybiskup uważa, że podobnych filmów było i będzie więcej, co zrzuca na "kasę, która temu wszystkiemu towarzyszy". 

To, co mnie najbardziej w tym intryguje, to jest fakt, że to zostało wyreżyserowane według tego klasycznego antysemickiego filmu "Żyd Süss" - te same trzy postacie, tak samo rozłożone akcenty, w sumie. To już było grane za Goebbelsa, to nie jest nowa rzecz, z którą trzeba się zmierzyć

- ocenił Gądecki. Pytany o to, czy nie kusiło go, by obejrzeć "Kleru", odparł, że "nie poszedł na ten film, ponieważ nie jest pozbawiony rozumu do końca".

Propaganda III Rzeszy

"Żyd Süss" to film propagandowy z 1940 roku, który miał wpisywać się w rasistowskie założenia ideologii nazistowskiej i obrzydzić Żydów tak, by Niemcy nie sprzeciwiali się Holokaustowi. Film pokazywano też jednostkom SS i załogom obozów koncentracyjnych. Powstał na zlecenie i przy udziale ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa.

W 1949 roku reżyser filmu Veit Harlan był sądzony za zbrodnię przeciwko ludzkości. Zdaniem prokuratury reżyser "udzielał pomocy w popełnianiu masowych morderstw, albowiem film ten miał na celu psychologiczne przygotowanie Niemców do czynów zbrodniczych i był bezpośrednim wezwaniem do największego mordu masowego nowożytnych czasów". Harlanowi nie udało się udowodnić odpowiedzialności za propagandowe wykorzystanie filmu i został uniewinniony. Po latach spalił odkupił jedną z pozostałych po wojnie taśm filmowych i spalił ją w obecności mediów i notariusza.

Więcej o:
Komentarze (381)
Abp Gądecki porównał "Kler" do filmu propagandowego III Rzeszy. "To już było grane za Goebbelsa"
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 108 razy 98

  Kler współpracował z III Rzeszą na różne sposoby

  a szczególnie przyczynił się do ucieczki zbrodniarzy faszystowskich do Ameryki Pd

 • shamickgaworski

  Oceniono 73 razy 65

  PRAWDA w oczy kole!!!! Ktos w koncu pokazal wasza 'instytycje' ... to nie ma nic wspolnego z wiara w Boga Jesusa itd ... Katolicyzm to nic a tylko 'masc' chrzescijanstwa ... Katolicyzm to chora instytycja zbudowana na klasmstwie iz mezczyzna moze cale zycie bez seksu, bez rodziny .. (choc specjalista od tego co i jak ma rodzina byc).
  Katoliczym umiera i wy umieracie! Mieliscie sie dobrze wlasnie o ironia PRZEZ KOMUNE ... bo byliscie symbolem walki z komuna ... chco tak naprawde byliscie w lozku z komuna ... jeden gora dwa z was zgniela (Popieluszko) keidy inni byli w wiekszosci donosicielami na inych (z spoweidzi) itd
  A dzis juz jestescie wyraznie SREDNIOWIECZNI! Juz oprocz babci starszych nikt nie wierzy iz 'ksiadz to pan Bog' ... a poczekaj jeszcze z 2 dekady ... Irlandia to bedzie pikus ...
  Za 20 lat Biskupi beda blagac o to by ludzie przyszlii do ich instytycji ... a nie pouczac i grzmiec z TV czy mediow!
  Sprzedawczyki jestescie !!! Sprzedawliscie sie komukolwiek przez wieki.
  Ostatnio sprzedaliscie sie parti PiS ...
  Ale ludzie beda to widziec i juz widza dzieki niezaleznym mediom itd
  Zegnaj Kociele Katolicki ... sa lepsze, z pastorami ... realne , zywe ... wiedzace co i jak w rodzinach ... i tez modlace sie do Jesusa ... a biskupow czy ksiezy ZERO!

 • paseo

  Oceniono 54 razy 50

  I to czarne bydle zostało przez Episkopat wyznaczone do spotkania z ofiarami księży pedofilow.Ciekawe,co by na to powiedział Franciszek,ktory wlasnie zapowiedział bezwzgledna walke z pedofilia w kościele.

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 51 razy 47

  Srajcie, srajcie. "Kler" będzie się za wami ciągnął aż do waszego końca. Musicie z tym żyć katabasy.

 • plobywatel

  Oceniono 48 razy 46

  W kinie nie był, a mówi że film jest propagandowy. Rozumiem, że film o Żydach obejrzał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX