W Czechach zginęło 12 Polaków, a w TVP Info stara śpiewka: To wina Platformy

Od czwartkowego popołudnia media relacjonują katastrofę górniczą, do której doszło w czeskiej Karwinie. Zginęło w niej 13 górników, w tym 12 Polaków. Nie wszyscy jednak potrafią zrezygnować z politycznych odniesień w obliczu tragedii. W TVP Info goście wyciągnęli jeden wniosek - tragedii winna jest Platforma Obywatelska.

Gośćmi na antenie TVP Info, komentującymi tragedię w czeskiej kopalni byli prawicowi publicyści: Lidia Lemaniak z portalu niezależna.pl, Tadeusz Płużański z TVP i Jerzy Jachowicz z tygodnika „Sieci”. Zastanawiali się m.in. nad tym, dlaczego w ogóle polscy górnicy musieli pracować w Czechach.

CZYTAJ TAKŻE: Tragedia w kopalni w Czechach. Nie żyje 13 górników, w tym 12 Polaków. W niedzielę żałoba narodowa

- Najpierw komuna pacyfikowała polskie zakłady, (…) potem przyszedł Balcerowicz ze swoją terapią szokową, on też pacyfikował polskie kopalnie. I niestety ten trend trwał jeszcze do niedawna, za rządów Platformy Obywatelskiej i pani Kopacz też zamykano kopalnie. Wystarczy pojechać na Śląsk, żeby zobaczyć ile tam jest zakładów, przede wszystkim kopalni zamkniętych. I dlatego górnicy muszą szukać pracy gdzie indziej - powiedział Tadeusz Płużański. - To jest przymus dla górników, że muszą pracować w takich warunkach - stwierdził publicysta TVP. - Nieprzypadkowo teraz trwa w Polsce proces repolonizacji: żeby jeszcze spróbować odbudować to, co niszczyła komuna i Leszek Balcerowicz - dodał.

- Górnicy wyjeżdżali, bo nie ma w Polsce odpowiednich warunków. (…) Wiadomo, ze m.in. standardy w wyniku poprzednich ośmiu lat polityki rabunkowej jeśli chodzi o górnictwo tzn. brak inwestycji, ale eksploatacja - wtórował Jerzy Jachowicz z tygodnika „Sieci”. - Podobną politykę jak Balcerowicz prowadzi dzisiaj Trzaskowski - dodał Jachowicz. - Balcerowicz nie patrzył na ludzi, tylko na wskaźniki ekonomiczne. Platforma i Rafał Trzaskowski robią to samo (…).

- Za poprzednich rządów kopalnie były zaniedbane, słyszeliśmy, że są nierentowne. Polscy górnicy nie mieli wyjścia, musieli tam pracować - powiedziała Lidia Lemaniak.

Goście programu podkreślili również, że PO „miała trudności z egzekwowaniem zysków w wielu innych kluczowych przedsiębiorstwach”, podczas gdy obecna władza ma duże zyski ze wszystkich przedsiębiorstw. - To z jednej strony kwestia profesjonalizmu, z drugiej woli politycznej. Jeśli wola polityczna jest taka jaką reprezentowała Platforma Obywatelska i PSL to zaniedbania dotyczyły nie tylko kopalni - powiedział.

Dziennikarze innych mediów reagują na program TVP Info

Tę narrację szybko zauważyli publicyści i dziennikarze innych mediów. „Czy wiecie, jak obrzydliwe rzeczy mówią teraz w TVP Info? Że śmierć polskich górników w Czechach to wina PO? No to już wiecie” - napisał na Twitterze Kamil Dziubka z Onet. 

Janusz Schwertner skomentował program słowami: „TVP Info już w tej chwili stanowi punkt odniesienia na uczelniach: jak nie robić dziennikarstwa. Serdecznie Wam współczuję, że będziecie musieli spojrzeć w lustra”.

Więcej o:
Komentarze (464)
W Czechach ginie w kopalni 12 Polaków, a TVP Info nie odpuszcza. Wniosek ma jeden: wina PO
Zaloguj się
 • tilow3

  Oceniono 148 razy 128

  Nienawidziłem komuchów, patrzyłem na te czerwone gęby pełne idiotycznych frazesów i squ...syńskich czynów pełnych chorej ideologii. O wszystko człowiek się musiał prosić, a dowiadywał się, ze kryzys, to wina imperialnych sił o bandytów z solidarności. Za wszystko odpowiadał mityczny wróg, czyli sojusz zachodnio europejskich sił powiązanych z USA. Pisowcom mam jedno do powiedzenia - nic was od tej czerwonej hołoty nie różni, ta sama krew! Zwolennikom PiS chyba musiał bardzo odpowiadać komunizm, że tak do niego tęsknią, do biedy i chorej propagandy.

 • fakiba

  Oceniono 133 razy 119

  Wiecznie wina PO , od trzech lat sprawują swoje nierządy ale winna jest PO

 • pinilek

  Oceniono 117 razy 109

  Dzisiaj idąc do kuchni pierdyknąłem się o krzesło, które stało w korytarzu. Krzesło kupiłem za rządów PO, więc wina Tuska. Wracając z kuchni pierdyknąłem się o drugie krzesło. Wprawdzie kupiłem je za rządów PIS, ale wina jest Tuska, bo byłem taki wkurzony na PO za to pierwsze pierdyknięcie, że nie zauważyłem tego drugiego krzesła.

 • krynolinka

  Oceniono 95 razy 89

  "Na szczęście złamał rękę raz, drugi..."
  Wszyscy wiemy kto taki tekst wysmrodził. Empatyczny pan Mateusz!

 • antropoid

  Oceniono 81 razy 73

  Od trzech lat pa-rchy rządzą - i poprawiło się głównie im i ich rodzinom.
  To też wina PO?...

 • luki.wawa

  Oceniono 70 razy 62

  Może w końcu ktoś zrozumie ze kopalnie będą musiały być zamykane w latach 2030-2040. Nie będzie takiej możliwości aby był sprzedawany węgiel jako paliwo. Udawanie ze się o tym nie wie lub ze to nie nastąpi jest obłudne. Rządzący robią ogromna krzywdę tym ludziom zamiast wprowadzać programy przejścia tych ludzi do innych branży. Szczególnie w tak dobrym trendzie - przejada się wszystko w poczet populizmu i prywatnych interesów. Co do pracy w Czechach. Tam nie ma takich związków zawodowych jak u nas które promują patologie tan są normalne związki zawodowe które dbają o interesy pracowników a nie interesy związkowców lub populizmu politycznego. Mniej Zolidarnosci będzie więcej lepszego dla ludzi

 • aaz1

  Oceniono 64 razy 58

  Oni nie muszą patrzeć w lustra, wystarczy im spojrzenie na konto.

 • cezaryk

  Oceniono 66 razy 52

  Górnicy pobrali „odejściowe“ zobowiązując się przy tym, że w kopalniach w Polsce nie będą pracować. No to pojechali strugać do Czech. Stara historia.
  Pojedynczych ludzi szkoda, górnicy jako masa to brudne sk...yny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX