Czechy: trwa konferencja ws. katastrofy w kopalni. Nagle ojciec górnika: Macie w du*ie życie!

W wyniku wybuchu metanu w czeskiej kopalni w Karwinie zginęło 13 osób, w tym 11 Polaków. - Znowu robicie jakieś machlojki, folie na te czujniki albo coś kładziecie. Węgiel się tylko liczy, życie to macie w du*ie jednym słowem - denerwował się ojciec jednego ze zmarłych górników.

W czeskiej kopalni w Karwinie zginęło 13 górników, w tym 11 Polaków. Rzecznik spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD) Ivo Celechovsky powiedział, że w kopalni wybuchł metan i spowodował zniszczenia pod ziemią.

Czytaj więcej: Wypadek w kopalni w Karwinie. Większość rannych i ofiar śmiertelnych to Polacy

W kopalni w Karwinie została zawieszona akcja ratunkowa. Władze kopalni tłumaczą to niebezpiecznymi warunkami, jakie panują pod ziemią.

Czechy: Wybuch metanu w Karwinie

W trakcie konferencji prasowej przedstawiciele kopalni tłumaczyli, że do wybuchu doszło w pobliżu miejsca prowadzenia "prac przygotowawczych".

-Jak przygotowawcze, tam alpina [kombajn chodnikowy - red.] jechała. Tam mój syn właśnie jest, on tam został, kuźwa mać. Jak wy to robicie, do cholery jasnej? Jak wy to robicie?

- zareagował nagle Zbigniew Kaczmarek, ojciec 29-letniego Patryka Kaczmarka, który zginął w wybuchu.

- Wiecie, że tam jest tyle metanu, a alpina tam fedrowała? Z jakiej racji? Znowu robicie jakieś machlojki, folie na te czujniki albo coś kładziecie, węgiel się tylko liczy, życie to macie w du*ie jednym słowem - dodał mężczyzna.

W rozmowie z TVP Info ojciec górnika zaznaczył, że jego syn pracował w kopalni od siedmiu lat, był górnikiem przodowym, kombajnistą.

- Przerobiłem 28 lat na kopalni w Polsce, od 9 lat jestem na emeryturze, wiem, co się dzieje w ścianach. Czujniki się folią okrywa, aby węgiel szedł i do przodu, jedziemy - dodał Zbigniew Kaczmarek.

Więcej o:
Komentarze (328)
Czechy: trwa konferencja ws. katastrofy w kopalni. Nagle ojciec górnika: Macie w du*ie życie!
Zaloguj się
 • jtby

  Oceniono 91 razy 79

  Rozumiem wzburzenie ojca, ale jeżeli tak się robi z tymi czujnikami, to dlaczego nie reagują szeregowi górnicy. Potrafią strajkować o pensje, powinni potrafić też w interesie swojego bezpieczeństwa. Przedkładają pracę i płacę nad bezpieczeństwo, więc świadomie podejmują ryzyko, jak w wielu innych zawodach.

 • justas32

  Oceniono 94 razy 74

  Panie Ojciec górnika - po pierwsze to pretensje do Czechow a nie do nas. Po drugie my już nie chcemy węgla i nie chcemy by Pana dzieci wykonywały ten zawód - problem w tym że to wy koniecznie chcecie babrać się pod ziemią, bo wywalczyliście sobie za to dobre pieniądze ...

 • marymania

  Oceniono 54 razy 44

  Panie górniku, z tą wiedzą o czujnikach przykrytych folią trzeba było iść do prokuratury wcześniej, a nie dopiero teraz po śmierci ludzi się mądrzyć. Masz pan na sumieniu ludzi, którzy zginęli, bo gdyby zamknięto tę kopalnię za braki w bezpieczeństwie, toby nie zginęli.

 • saammm

  Oceniono 40 razy 38

  Ogromna tragedia i wyrazy współczucia dla rodzin ofiar.To jest również cena utrzymywania energetyki węglowej. Ale PiS na tąś ofiarę jest gotów...a nawet będzie zbijał punkty na tragedii. Przecież ich bliscy nie pracują w kopalniach...

 • wyb0rc4

  Oceniono 50 razy 38

  Kretom i ich rodzinom ciągle się wydaje, że żyją w poprzedniej epoce z hasłami "Chwała górnikom, chwała hutnikom" a ich praca jest wyjątkowa... NIE, nie jest. Te czasy już minęły a ryzyko jest wpisane w zawód.

 • sp_antek

  Oceniono 34 razy 34

  "...wiem, co się dzieje w ścianach. Czujniki się folią okrywa, aby węgiel szedł i do przodu, jedziemy..." ... ale gdy w wyniku tych działań następuje tragedia to krzyk się podnosi ... Czemu nie ma tego "krzyku" gdy wszelkie procedury bezpieczeństwa są ignorowane/blokowane - KASA...
  KTO wam te czujniki zakrywa ... skrzaty czy ludzie - jeśli ludzie - to wiedząc o tym - nie przystępujecie do pracy ... O przywileje to potraficie do warszawy przyjechać, opony palić. Ale gdy chodzi o WASZE ŻYCIE - liczy się tylko KASA...

 • plutoniczna

  Oceniono 35 razy 27

  jak to mówił Duda na COP24???
  "Dopóki ja pełnię w Polsce urząd prezydenta, nie pozwolę, by ktokolwiek zamordował polskie górnictwo."
  A górnicy niech giną. Tak Panie Prezydencie?

 • irol9791

  Oceniono 29 razy 25

  Drodzy górnicy! Czy Wam się to podoba, czy nie, ta praca zawsze była i jest niebezpieczna. Twierdzicie, że są nagminnie łamane przepisy bezpieczeństwa, ale nie są one jak widać zgłaszane. Tragedia musiała się zdarzyć prędzej czy później. Druga rzecz, to fakt, że od lat Wam się mówi, że ten zawód będzie powoli w PL zanikał. Zmniejszy się zapotrzebowanie na węgiel, nasz będzie za drogi, bo wydobywany z miejsc i głębokości, które czynią go mało konkurencyjnym na rynku. Stą nasi włodarze sprowadzaja po cichu węgiel z innych krajów, a nas wszystkich zmuszają do dopłacania do Waszej dzielnej nieopłacalnej produkcji! To było do zniesienia przez jakiś czas, ale teraz gdy wszyscy znamy już sytuację dosyć dobrze, nie chcemy dalej do tego dopłacać. W Wielu zamykanych kopalniach dostaliście od rządów sowite pieniądze, aby mieć środki na edukację, na przebranżowienie, etc. Nie tak wielu z Was jednak korzystało z tej opcji we właściwy sposób. Wciąż uważacie, że jesteście niezbędni i ważni. Otóż już nie! to koniec Waszej nietykalności. Czas skończyć z utrzymywaniem trupa. Nie będziemy wydobywać więcej i taniej, bo to niemożliwe. Możecie za to próbować odejść od tej pracy na rzecz pracy przy alternatywnych źródłach energii. Etatów będzie sporo, jak tylko rząd podejmie męską decyzję o zamykaniu kopalń i zmianie strategii na nową, ekologiczną, bezpieczniejszą, nowoczesną.
  Współczuję bliskim i ofiarom tego wypadku. To chyba jednak dobry moment do dyskusji, aby zastanowić się, czy dalsze fedrowanie na siłę, w coraz gorszych warunkach ma sens? Będą dalsze wypadki, bo w górnictwie tak już jest. Jeśli więc chcecie mieć mieć pracę bezpieczną - musicie ją zmienić. Dziwię się Wam, że wolicie popłakać po tragedii, a potem wracać jakby nie było w tym nic dziwnego do pracy i narażać siebie i innych na śmierć. Poza górnictwem jest życie i im szybciej to zrozumiecie, tym mniej ofiar będziemy opłakiwać w kolejnych latach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX