Protest nauczycieli trwa. Kuratorium: ZUS może skontrolować "chorujących"

Trwa protest nauczycieli. W niektórych szkołach nie ma znaczącej części kadry, dlatego zajęcia lekcyjne zostały odwołane. Kuratorium we Wrocławiu przypomina o możliwych kontrolach ZUS-u.


Nauczyciele
to kolejna grupa zawodowa, która postanowiła strajkować. Pedagodzy przechodzą na masowe zwolnienia lekarskie, tak jak wcześniej zrobili to policjanci i pracownicy sądów. W niektórych szkołach na L4 jest tak wielu nauczycieli, że trzeba było odwołać zajęcia.

Nauczyciele strajkują, kuratorium przypomina o kontrolach ZUS

Strajk nauczycieli nie podoba się m.in. dolnośląskiemu kuratorowi Romanowi Kowalczykowi, który zaapelował do nauczycieli o rozwagę. - Pamiętajmy, że młodzież na nas patrzy i się uczy, zaś rodzice powierzyli nam to, co mają najcenniejszego - swoje pociechy. Proszę o przestrzeganie prawa, wierzę w Państwa mądrość i odpowiedzialność - słowa Kowalczyka cytuje "Polska Times".

Dolnośląsku kurator nawołuje do spokojnej i merytorycznej dyskusji, przypominając jednocześnie, że strajku nauczycieli nie firmuje żaden z działających w oświacie związków zawodowych i podkreśla, że prawo do nauki jest zagwarantowane każdemu przez konstytucję. Roman Kowalczuk zaznaczył także, że strajkujących nauczycieli mogą czekać kontrole z ZUS-u. - Pracodawca może wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przeprowadzenie kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby pracownika - przypomniał dolnośląski kurator.

List Anny Zalewskiej. Szefowa MEN chce współpracy ze związkami zawodowymi

Kiedy nauczyciele planowali protest, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska napisała do nauczycieli list, zapowiadając współpracę z ich związkami zawodowymi. "Odpowiadając na Państwa postulaty, od stycznia 2019 r. podejmę, we współpracy z nauczycielskimi związkami zawodowymi, działania zmierzające do zmiany przepisów Karty Nauczyciela dotyczących oceny pracy oraz zasad przyznawania dodatku za wyróżniającą pracę. Powrócimy do wcześniejszych zasad oceny pracy, natomiast o dodatek za wyróżniającą pracę będą się mogli ubiegać wszyscy nauczyciele, bez względu na stopień awansu zawodowego" - napisała Anna Zalewska. 

Minister Edukacji Narodowej podkreśliła także, że pedagodzy zasługują na godne wynagrodzenie. "Od początku mojej kadencji dokładam wszelkich starań o sukcesywne podwyższanie płac nauczycielskich. Po pięcioletniej przerwie, w 2017 roku, po raz pierwszy otrzymaliście zwaloryzowane wynagrodzenie. W ciągu kolejnych dwóch lat Państwa wynagrodzenia wzrosną łącznie o 15,8 proc." - czytamy w liście szefowej MEN.

Więcej o:
Komentarze (231)
Protest nauczycieli trwa. Kuratorium: ZUS może skontrolować "chorujących"
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 28 razy 22

  BRAWO nauczyciele - budżet pęka w szwach a na podwyżki nie ma .
  To świetny sposób na rządzących , pokazali to policjanci .

 • kristofoser

  Oceniono 31 razy 19

  Jask kulsony,cw...e "strajkowały" biorąc L-4, to ZUS nie miał zamiaru ich kontrolować!

 • justas32

  Oceniono 28 razy 16

  Nauczyciele - strajkujcie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Strajkujcie przed maturami. W innym okresie wasz głos się nie liczy ...

 • elzbietttta

  Oceniono 30 razy 16

  Każdy, kto przepracował choćby rok w szkole, może dostać zwolnienie lekarskie ze względu na potrzebę regenracji organizmu i psychiki po stresie, jakim poddawany jest w pracy w szkole i kontaktach z rodzicami. Jeśli ktoś nie wierzy, zapraszam do pracy w tym zawodzie.

 • kazek100

  Oceniono 21 razy 15

  Dolnośląsku kurator nawołuje do spokojnej i merytorycznej dyskusji, "" - tak samo spokojnej i merytorycznej jak wtedy, gdyście wprowadzali kolejną absurdalną reformę systemu oświaty w ciągu kilkunastu lat (ile to kosztowało) albo poniżający system oceniania nauczycieli? Czy może tak samo spokojnej i merytorycznej jak wówczas, gdy zamiast dać nauczycielom wreszcie jakoś po ludzku zarobić, utrudnialiście awans zawodowy nowym nauczycielom?

 • baby1

  Oceniono 14 razy 14

  Jak się wywala forsę na finansowanie kościoła, katechetów, realizację różnych utopii narodowych, zabawki dla armii, armię niepotrzebnych polityków itd, to brakuję na edukację.

 • wiechuc

  Oceniono 12 razy 12

  Wywalić katechetów i kasę podzielić pomiędzy prawdziwych nauczycieli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX