Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 18.12.2018r. Godziny, zasady, zadania

Już dziś uczniowie ósmych klas szkół podstawowych przystąpią do próbnego egzaminu z języka polskiego. CKE przygotowała zestaw arkuszy, z których mogą korzystać wszystkie zainteresowane tym szkoły.

18 grudnia br. rozpoczyna się kolejna seria próbnych egzaminów. Tym razem chodzi o próbny egzamin ósmoklasisty przygotowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, który ma pomóc uczniom w zapoznaniu się z formułą nowego egzaminu.

Próbny egzamin ósmoklasisty. Dzisiaj polski, później matematyka i język obcy

Próbny egzamin ósmoklasisty jest dobrowolny i będą go pisać tylko ci uczniowie, których szkoły zdecydowały się na jego organizację. Podczas próbnego egzaminu uczniowie zmierzą się z egzaminem z języka polskiego (18 grudnia), matematyki (19 grudnia) oraz języka obcego (20 grudnia). Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępnia arkusze i wszystkie potrzebne materiały na portalach przeznaczonych dla dyrektorów szkół.

Zasady próbnego egzaminu ósmoklasisty. Wystawianie ocen jest nieuzasadnione

Próbny egzamin ósmoklasisty organizowany przez CKE przeprowadzany jest w celach informacyjnych. Uczniowie mają się oswoić z nowym egzaminem, z kolei szkoły mają okazję do tego, aby sprawdzić, czy są odpowiednio przygotowane do organizacji państwowego egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2019 r. Uczniowie nie powinni otrzymywać ocen cząstkowych za rezultat egzaminu próbnego.

 

Zadania na egzamin ósmoklasisty

W przygotowanych arkuszach znajdą się zarówno zadania zamknięte (wybór jednej z podanych odpowiedzi) jak i otwarte (nastawione na samodzielną odpowiedź formułowana indywidualnie przez ucznia). Uczestnicy powinni zwrócić uwagę na prawidłowe zakreślanie odpowiedzi na karcie. 

CKE proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty odbył się w warunkach przypominających egzamin właściwy. Większość szkół rozpocznie egzamin o tej samej godzinie (czyli o godzinie 9:00), a uczniowie będą rozwiązywać zadania samodzielnie. CKE informuje także, że zadania na egzaminie próbnym z język polskiego mogą dotyczyć zagadnień lub lektur obowiązkowych nieomawianych na lekcjach do 18 grudnia br., co może mieć wpływ na końcowy wynik z egzaminu próbnego. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (8)
Próbny egzamin ósmoklasisty. CKE udostępnia arkusze egzaminacyjne
Zaloguj się
 • kazek100

  Oceniono 4 razy 4

  Koszmarny jest ten test. Nie, że trudny, ale nudny, banalny i oparty na literackim kiczu. Eksploatujmy dalej tego Sienkiewicza a potem narzekajmy, że większość Polaków nic nie czyta, że książka sprzedawana w nakładzie 10 tysięcy to przebój wydawniczy. Jeszcze więcej Sienkiewicza obowiązkowo w szkołach, a za chwilę już nikt nie będzie czytał niczego. Chyba, że o to chodzi partii rządzącej. Wiadomo, głupim narodem łatwiej się rządzi.

 • vilmoviec

  Oceniono 3 razy 3

  Zalewska powinna odpowiedzieć karnie za to co zrobiła dzieciom - zamiast zreformować idiotycznie przeładowany program (od 4 klasy podstawówki do ostatniej liceum) to kretyni z pisobolszewii po prostu zaorali cały, cenny dorobek edukacyjny i się cieszą. Jeszcze z tej skrajnej kretynki chcą europosłankę zrobić, to kpina!!! Nie napiszę co bym zrobił z tą całą pisowską chołotą, bo mi nie puści cenzura, ale się domyślcie! Mam dzieci w 8 klasie jedno i liceum drugie. Jedna wielka paranoja!

 • justas32

  Oceniono 3 razy 3

  Nauczyciele - strajkujcie przed końcowymi egzaminami, maturą i wyborami do PE - w innym czasie Wasz głos się nie liczy ...

 • jakuz3

  Oceniono 1 raz -1

  Po co pisać o czymś czego nie ma? Osiem klas w szkole to był PRL. Na szczęście mamy już ten okres za sobą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX