Przyjął medal od prezydenta Dudy, przez krytykę go oddał. "Przepraszam za rozczarowanie"

Józef Skrzek był jedną z 28 osób, które jako pierwsze otrzymały Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości od Andrzeja Dudy. Na muzyka spadła lawina krytyki, więc postanowił oddać odznaczenie.

Muzyk, multiinstrumentalista i kompozytor Józef Skrzek w środę otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej niepodległości od Andrzeja Dudy. "Człowiek z talentem, ale bez kręgosłupa", "Z prądem płyną tylko śmiecie!" - brzmiały hejterskie komentarze pod adresem artysty. Skrzeka nazywano "konformistą", który "tanio sprzedał się władzy".

Józef Skrzek o odznaczeniu od Andrzeja Dudy: oddaję medal

Muzyk, który współpracował m.in. z Czesławem Niemenem, grupą Breakout, był jednym ze współzałożycieli zespołu SBB, przejął się komentarzami do tego stopnia, że postanowił oddać odznaczenie.

Dziękuję Wszystkim za wyrozumiałość. Przepraszam za rozczarowania. Oddaję medal...

- napisał na Twitterze.

W kolejnym wpisie dodał, że 21 grudnia przekaże medal szkole w Siemianowicach Śląskich im. Józefa Skrzeka, swojego imiennika, harcmistrza, nauczyciela, żołnierza, który został zamordowany przez hitlerowców w 1941 roku.

Decyzją o oddaniu medalu Józef Skrzek także wywołał lawinę krytyki, tym razem z drugiej strony. Marzena Paczuska nazwała zachowanie muzyka "dziecinadą", blogerka Kataryna - "żenadą”. Wielu użytkowników Twittera prosiło Skrzeka, żeby jeszcze "przemyślał sprawę".

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości trafił do 28 osób

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości to pierwsze państwowe odznaczenie cywilne, nadawane przez prezydenta " jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu". Andrzej Duda podpisał ustawę o Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości w sierpniu.

W środę prezydent wręczył medale 28 osobom ze świata sztuki, nauki, sportu, a także kombatantom: opozycjoniście z czasów PRL-u, prezesowi Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Janowi Abgarowiczowi; prezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata Annie Bando; żołnierzowi AK, represjonowanemu po wojnie, gen. Tadeuszowi Bieńkowiczowi; aktorce Stanisławie Celińskiej-Mrowiec; przewodniczącemu polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemarowi Ciśle; podróżnikowi Aleksandrowi Dobie; opozycjoniście z czasów PRL, dziennikarzowi Jerzemu Jachowiczowi; pomagającemu ocalałym z Holocaustu Marianowi Kalwaremu, polarnikowi i podróżnikowi Markowi Kamińskiemu, żołnierzowi AK i opozycjoniście z czasów PRL-u Januszowi Kamockiemu, tenorowi Ryszardowi Karczykowskiemu, restauratorowi Janowi Kościuszko, dyrektorowi Biura Prograqmu "Niepodległa Janowi Kowalskiemu, aktorce i piosenkarce Barbarze Krafft-Seidner, kolarzowi Czesławowi Langowi, kompozytorowi i wokaliście Dariuszowi Malejonkowi, dyrektorowi Muzeum Powstania Warszawskiego Janowi Ołdakowskiemu; satyrykowi Janowi Pietrzakpwo; założycielce i dyrektor Hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie s. Michaeli Rak; pisarzowi o. Jackowi Salijowi; lekarzowi prof. Henrykowi Skarżyńskiemu; historykowi i kierownikowi archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Władysława Sikorskiego w Londynie Andrzejowi Suchcitzowi; historykowi prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi; współtwórczyni Muzeum Książki Artystycznej Jadwidze Tryzno; wydawcy książek artystycznych Januszowi Tryzno; współzałożycielowi Ceramiki Tubądzin Andrzejowi Wodzińskiemu, a także żołnierzowi misji zagranicznych i ratownikowi TOPR kpt. Piotrowi Żemojtelowi.

Odznaczenie nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w 1928 roku z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Więcej o:
Komentarze (343)
Józef Skrzek przyjął medal od Andrzeja Dudy, przez krytykę postanowił go oddać
Zaloguj się
 • barchatnyj

  Oceniono 101 razy 85

  Niestety, takie czasy nastały, że chociaż człowiekowi odznaczenie się należy, to trzeba czekać na lepsze czasy (czytaj: nowego prezydenta)

 • puzonik48

  Oceniono 87 razy 83

  Pietrzak ? Ten koniunkturalny kameleon ? A fuj ,nie chciałabym znaleźć się w jednym szeregu z nim :( To uwłacza godności :(

 • 99venus

  Oceniono 87 razy 77

  Lista dziwna.Nie chciałbym znaleźć się wśród odznaczonych z ręki człowieka łamiącego konstytucję i w dodatku w towarzystwie Jasia Pietrzaka.

 • taroudant

  Oceniono 74 razy 68

  Wielkie dzięki panie JS, żeś się pan w porę opamiętał i odciął od Maliniaka - tej groteskowej nikczemnej marionetki. Lepiej późno niż później.

 • yaspiman

  Oceniono 69 razy 55

  jeden zorientował się, że blaszka od tego frajera, to hańba.
  a co z całą resztą?
  są dumni i "patriotyczni"? wstyd.

 • ochujek

  Oceniono 55 razy 47

  Nie ma rozeznania w dokonaniach Dudy i jego partii. To tłumaczy artystę. Teraz powinien zainteresować się wolnością w Polsce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX