Czytelnicy komentują tekst o "leczeniu" raka witaminą C: Boli was to, że ludzie są wolni?

Sporą dyskusję wśród czytelników wywołał tekst opublikowany w Gazeta.pl dotyczący klinik oferujących terapie nowotworowe witaminą C. Wiele osób było oburzonych stosowaniem takich metod, niektórzy zwracali jednak uwagę, że ostateczna decyzja należy do pacjenta.

W środę na portalu Gazeta.pl ukazał się tekst pokazujący działalność klinik oferujących leczenie nowotworów witaminą C. Zadzwoniliśmy do kilku prywatnych placówek, w których usłyszeliśmy wprost, że dzięki wlewom dożylnym można pozbyć się raka.

Onkolodzy zwracają jednak uwagę, że przekonywanie pacjentów o zbawiennych skutkach działania witaminy C w przypadku nowotworów jest oszustwem. Co więcej - aplikowanie takich wlewów u niektórych pacjentów może być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia.

PRZECZYTAJ NASZ TEKST: Chory na nowotwór dzwoni do kliniki. "Możemy pana wyleczyć witaminą C". Padają konkretne ceny

Tekst wywołał wśród czytelników sporo emocji. Wiele osób zwracało uwagę, że rozumie pacjentów decydujących się na terapie alternatywne.

Trudno dziwić się osobom, rozpaczliwie czepiającym się każdego promyczka nadziei. Trudno, by myślały racjonalnie (..). Ale już można mieć pretensje do osób bezpośrednio niezaangażowanych - szerzenie ciemnoty w tak dramatycznych okolicznościach to coś wyjątkowo paskudnego. A hochsztaplerami powinien się zająć prokurator - to jeden z najpodlejszych sposobów zarabiania pieniędzy

- brzmi jeden z komentarzy.

Ludzie chcą żyć, dlatego chwytają się każdej nadziei. Gdyby polska służba zdrowia działała lepiej (nie mówię "dobrze"), inne byłoby również zachowanie chorych. Sposób leczenia nowotworów w Polsce jest daleki od poprawnego, kolejki, długie diagnozowanie, brak nowoczesnych terapii, wreszcie znieczulica lekarzy. Wszystko to powoduje, że chory rzuca się w ramiona hien, licząc na cud

- czytamy we wpisie na forum pod artykułem na Gazeta.pl.

Inni przekonywali, że wybór terapii jest prywatną sprawą pacjenta i nikt nie powinien w to ingerować.

Jeśli biorą witaminę C, obok właściwej terapii, i sami za nią płacą, to w czym problem?

- napisał jeden z czytelników Gazeta.pl.

A co was tak boli, że ludzie są wolni?

- skomentował ktoś inny.

Nie wszystkich przekonały wypowiedzi ekspertów i powoływanie się na szanowane instytucje medyczne. Wśród niektórych czytelników panuje pogląd, że kwestia działania witaminy C nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Lekarze odrzucają pewne rzeczy niejako z urzędu, podczas gdy nie wszystko zostało jeszcze przebadane w tej kwestii i potwierdzone w tę, czy w inną stronę. Moim zdaniem prawda leży gdzieś pośrodku - zapewne nie da się witaminą C raka wyleczyć, ale prawdopodobnie może ona być bardzo dobrym uzupełnieniem standardowej formy leczenia

- stwierdził czytelnik.

Tekst o terapiach witaminą C spotkał się również ze sporym odzewem na fanpage'u Gazeta.pl na Facebooku. Tam często wyśmiewano działalność klinik leczących w ten sposób nowotwory.

Osoby powielające twierdzenie, że leczy sok z buraka czy kiszonej kapusty, bądź wlew witaminy C, powinny być skierowane na leczenie psychiatryczne. Można zwiększyć odporność podczas leczenia, ale nie odstawiać lekarstw!

- czytamy w jednym z komentarzy.

Może jest na sali ktoś, kto się wyleczył witaminą C z raka? Bo na razie w tej dyskusji widzę tylko tych którym pomogła chemia i naświetlania, a nie widzę tych ozdrowiałych dzięki witaminie C. O czymś jednak to świadczy nieprawdaż?

- napisał ktoś inny.

Miałaś/miałeś do czynienia z terapiami alternatywnymi? Chcesz skomentować ten temat? Czekamy na listy pod adresem: listydoredakcji@gazeta.pl

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (285)
Czytelnicy komentują tekst o "leczeniu" raka witaminą C: Boli was to, że ludzie są wolni?
Zaloguj się
 • bogucjusz

  Oceniono 93 razy 81

  Suweren wstał z kolan. Proponuję jeszcze mniej biologii w szkołach, a więcej religii. Lewoskrętna witamina C, homeopatia, strukturyzator wody, biofotony już były. Czas do pieca na 3 "zdrowaśki".

 • tektur

  Oceniono 83 razy 77

  Jak ktoś mówi, że prawda leży po środku to znak, że jest kompletnym idiotą. prawda leży tam gdzie leży, a na pewno nie pośrodku miedzy medycyną a szarlatanerią.

 • nabbuko

  Oceniono 49 razy 45

  W takim razie wypuśćmy Plichtę z więzienia. Każdy klient Amber Gold sam decydował, korzystał ze swojej wolności...

 • coelka

  Oceniono 35 razy 33

  moim zdaniem wyłudzanie piędzy od głupich lub zdesperowanych osób juz takie sobie fajne nie jest. Jeśli wiadomo ,ze cos nie leczy a ktos bierze od drugiej osoby duze pieniadze za takie cos jak witamina c czy sok z buraka czy inne ziółka warte 5 zł a sprzedawane na kilkaset to zwykłe oszystwo i wyłudzenie i tym powinien sie zając prokurator. Wolnosc owszem jest ,ale oszustwo to oszustwo i tyle.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 30 razy 28

  Podawanie wlewem działa, ale potrzeba kilka warunków- woda musi być namagnetyzowana polem 3T, podczas namagnesowywania przez 12 godzin musi być poddana ruchowi wirowemu zgodnie z ruchem wskazówek zegara przez cały czas i wystawiona na działanie pełni księżyca. Podczas tego zabiegu musi być na przemian odmawiana modlitwa "pod twoją obronę" i "zdrowaś maryjo" przez księdza do 30 lat w sutannie,ale bez bielizny. Tylko wtedy ma moc!

 • waclawbuclaw

  Oceniono 25 razy 21

  Głupota powinna być opodatkowana już wieki temu (i mówię nie tylko pod przykrywką religii)...

 • iwonazetka

  Oceniono 20 razy 20

  W zasadzie czemu nie pozwolić ludziom decydować o swoim życiu i śmierci, zwłaszcza terminalnie chorym? Czemu zakazywać eutanazji w przypadkach, gdy nie ma już nadziei na poprawę? Skoro ludzie mają prawo do tego, żeby się zabijać witaminą C i z pomocą tzw. medyków, czemu nie mogą tego zrobić innymi środkami i z pomocą innych ludzi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX