O. Rydzyk odradza słuchaczom zawierania "małżeństw mieszanych"."To są dramaty"

- Polacy i Polki nie powinni zawierać związków małżeńskich z osobami pochodzącymi z innych krajów - przekonywał na antenie Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk wraz z ekspertem Tomaszem Biernatem.

Ojciec Tadeusz Rydzyk przedstawił swoje poglądy na temat zawierania "małżeństw mieszanych" w trakcie audycji radiowej "Porady psychologa i pedagoga" na antenie Radia Maryja, której głównym gościem był profesor Tomasz Biernat. Ojciec Rydzyk zrobił na samym początku krótkie podsumowanie swoich poglądów w tej sprawie.

O. Rydzyk: Jedna kultura i jeden język i jedna religia

Zdaniem ojca Tadeusza Rydzyka zdecydowanie lepiej nie brać ślubu z kimś, kto pochodzi z innego kraju. Na samym początku audycji radiowej powiedział:

Moje poglądy: do małżeństwa trzeba szukać no po prostu jedności. I tu bardzo pomaga jedna kultura i jeden język i jedna religia. Bardzo pomaga. (...) Jedność ducha musi być.

"Badania to potwierdzają, że to są trudne małżeństwa, małżeństwa mieszane" - dorzucił zaraz potem prof. Tomasz Biernat.

Ojciec Rydzyk postanowił swoją opinię zobrazować przykładem z życia wziętym. Zaczął wspominać spotkanie ze swoim byłym studentem w Paryżu, który ożenił się z Francuzką.

"I jak?" - zapytał go Ojciec Dyrektor. Usłyszał: "Różnica kultur", "I posmutniał" - dorzucił ojciec Rydzyk. Dalej najsłynniejszy polski redemptorysta argumentował:

Bardzo ważne. Ja np. patrzę, jak Polki zobaczą, spodoba im się taki jakiś mężczyzna, bo ciemniejsza cera i tego... i z tym Arabem i później jest "idź do haremu, jedź tam". No tak jest, to są dramaty. Do małżeństwa trzeba mieć jeszcze rozum, nie tylko emocje i hormony.

Ksiądz podkreślił, że ważne są też kwestie zdrowotne. Przed ślubem przecież trzeba znać historię medyczną potencjalnego współmałżonka, przekonywał Rydzyk. Dyrektora Radia Maryja zwrócił także uwagę na kwestię chorób psychicznych:

To trzeba zbadać jaka rodzina, problem chorób różnych, nie daj Boże choroby psychiczne, odchylenia osobowości, to wszystko razem.

Profesor uczynnie dorzucił uwagę, że w takich przypadkach także brak wspólnego języka utrudnia narzeczonym dogłębne poznanie się przed ślubem. 

Po tym wstępie ojciec Rydzyk opuścił studio, zaś Tomasz Biernat długo przekonywał, dlaczego małżeństwa mieszane są z góry i w większości skazane na niepowodzenie.

Problematyczna ma być tu nie tylko kwestia bariery językowej, ale też odmiennych przyzwyczajeń wynikających z różnego pochodzenia i innego uwarunkowania kulturowego. Te różnice kulturowe właśnie mają być najczęstszą przyczyną rozwodów i niższego zadowolenia z życia w związku.

Problematyczna jest także kwestia różnych religii, czy wyboru imienia dla dziecka i jego pierwszego języka. Biernat ostrzegł także przed sytuacją, w której rodzina jednego z małżonków narzuca swoją kulturę i wierzenia drugiemu współmałżonkowi. To o tyle ważne, że zdaniem profesora Biernata polska kultura jest za granicą traktowana gorzej:

Często na Polaków patrzy się "a, to Europa Środkowa, jacyś Ukraińcy", tak? Że to zza muru berlińskiego, Europa Środkowa, to przybysz z daleka, który jest na nieco niższym poziomie rozwoju, także z powodu komunizmu. To widać w mediach, jest ten element patrzenia z góry .

Całej audycji na temat "małżeństw mieszanych" można posłuchać na stronie internetowej Radia Maryja.

**

W środę gościem Poranka w Gazeta.pl będzie dziennikarz Tomasz Sekielski. Zapraszamy o 8:30

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.plWięcej o:
Komentarze (525)
Ojciec Rydzyk odradza zawierania "małżeństw mieszanych". "To są dramaty"
Zaloguj się
 • nr-m

  Oceniono 104 razy 94

  Trudno się nie zgodzić. Taki Mieszko, prosty władca Polan, zamiast ożenić się z jakąś przyzwoitą poganką ze swojego kręgu kulturowego, wybrał czeską chrześcijankę. I widzimy jak to się skończyło.

 • def11

  Oceniono 104 razy 86

  Panie Tadek, dramatem nie jest mieszane małżeństwo, dramatem jest gdy facet zostaje księdzem, a później, molestuje dzieci..Kiedy stosowna audycja ?

 • jego-wysokosc

  Oceniono 66 razy 58

  Ojciec muchomor ma rację! Najlepsze związki rodzą się w zakrystii lub na plebanii i najlepiej gdy są jednopłciowe. Z mieszanymi to tylko kłopot bo może się dziecko urodzić i wtedy księdza trzeba wysłać na drugi koniec Polski.

 • ceppisowski

  Oceniono 71 razy 57

  Jak biały pisowsko-katolicki prymityw maltretuje białą kobietę to jest szczescie wg Pislamu?

 • freud1

  Oceniono 56 razy 48

  Czystosc rasy.
  Pieknie.
  Kiedy jakiechs Paragrafy Radomskie czy Torunskie?

 • krynolinka

  Oceniono 57 razy 45

  Bo najfajniejsze małżeństwo to z sąsiadem zza miedzy. Razem się przechodziło odrę, razem się przejdzie życie..
  Posiadanie święceń proszę ojca inwestora nie daje z automatu wiedzy na temat małżeństwa.

 • pulbek

  Oceniono 39 razy 35

  O forsie nic nie było?

 • franek-janek

  Oceniono 36 razy 34

  Rydzyk i Kaczynski to najlepsi doradcy malzenscy. Malzenstwo mieszane nie jest dramatem ja zyje w takim szczesliwie od 15 latch, co jest dramatem to Rydzyka doradztwo. Zapomnial kim jest, cwaniakiem, hoksztaplerem zerujacym na naiwnych, to jest najwiekszy dramat,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX