Kuria reaguje na sprawę ks. Jankowskiego. "Nie podejmuje się działań na podstawie artykułów"

Archidiecezja gdańska jak dotąd nie otrzymała zgłoszeń od osób, które miały być ofiarami ks. Henryka Jankowskiego - podaje Katolicka Agencja Informacyjna. W "Dużym Formacie" 6 grudnia ukazał się tekst, z którego wynikało, że duchowny miał być pedofilem.

Do gdańskiej archidiecezji jak dotąd nie zgłosił się nikt z oskarżeniem wobec księdza Henryka Jankowskiego. Taką informację przekazał Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. Krzysztof Szerszeń, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży archidiecezji gdańskiej.

- Nie podejmuje się działań jedynie na podstawie artykułu prasowego, bez zgłoszenia ze strony świadków zdarzeń - mówi duchowny, cytowany przez portal Ekai.pl.

Zapewnił, że taka osoba zostałaby wysłuchana, choć według ks. Szerszenia trudno w świetle prawa wszcząć postępowanie dotyczące zmarłej osoby, która sama nie może się już bronić.

Oskarżenia wobec ks. Henryka Jankowskiego

6 grudnia w "Dużym Formacie" ukazał się tekst Bożeny Aksamit, z którego wynika, że ks. Henryk Jankowski miał wykorzystywać seksualnie dzieci i młodzież. - Dopadł mnie, gdy szarpałam się z klamką. Dotykał piersi, powiedział, że pokaże mi, co to znaczy od tyłu. Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć - relacjonowała wydarzenia sprzed lat jedna z bohaterek reportażu.

Również "Fakty" TVN dotarły do kobiety, która twierdzi, że była molestowana przez duchownego. - Każde z dzieci podchodziło i ksiądz Jankowski niektórych sadzał sobie na kolano, głaskał. (...) Pamiętam tylko, że mi wtedy włożył rękę, bo miałam taką krótką sukieneczkę. Włożył mi wtedy rękę pod tę sukieneczkę i ściskał, dotykał moje pośladki - wspominała.

Ks. Henryk Jankowski zmarł w 2010 r. W latach 1970-2004 był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku, znany był przede wszystkim jako kapelan "Solidarności".

Więcej o:
Komentarze (475)
Kuria reaguje na sprawę ks. Jankowskiego. "Nie podejmuje się działań na podstawie artykułów"
Zaloguj się
 • tadjan

  Oceniono 105 razy 93

  głódź, ty jesteś taka sama menda jak tamten z pomnika.... boga w waszym kościele nie ma, jest jedynie łajdactwo i złodziejstwo.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 91 razy 75

  ... NIE PODEJMUJE SIĘ ŻADNYCH DZIAŁAŃ. Poza przeniesieniem do innej parafii.

 • vilomort

  Oceniono 83 razy 73

  o ile dobrze wiem, to kuria tak ogólnie nie podejmuje żadnych znaczących działań w kwestiach zwalczania pedofilii w swoich szeregach

 • Jerry de Waldenburg

  Oceniono 76 razy 62

  Czarna banda chce, jak zwykle, zamieść sprawę pod dywan. To już nie przejdzie. KośKat rżnie w dół po równi pochyłej i czas rozliczeń jest coraz bliżej.

 • minkat

  Oceniono 67 razy 55

  problem w tym bando sqrwysynow, ze na podstawie wyrokow sadowych kosciol katolicki rowniez nie podejmuje adekwatnych dzialan. ten klecha co przetrzymywal i gwalcil w swoim mieszkaniu trzynastoletnia dziewczynke mial proces i dwie apelacje zaplacone przez swoich szefow, ktorzy wywalili go dopiero po artykulach prasowych.

  yyyy....znaczy... znaczy jednak po artykulach w prasie ruszacie dupe???

 • fred_die

  Oceniono 61 razy 51

  "Nie podejmuje się działań na podstawie artykułów"
  Ale juz na podstawie biblijnych pierdół to juz sie mordowało całe nacje.

 • el.pistolero

  Oceniono 52 razy 44

  Żal mi ludzi, którzy chodzą do świątyni tych sekciarzy i wspierają ich finansowo .

 • Moje konto

  Oceniono 55 razy 43

  Weekend się kończy, flaszka wytrzeźwiał, więc i pojawiła się jakaś reakcja. Ale dopiero jutro jak upora się z kacem może wystosuje coś bardziej sensownego. Trzeba czekać...

 • m33h0w

  Oceniono 40 razy 38

  Ten pomnik raczej nie zazna spokoju. W interesie kościoła jest jak najszybsze jego usunięcie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX