Terlikowski o sprawie ks. Jankowskiego: Powinna zostać powołana specjalna komisja

- Sprawa jest ważna społecznie, w związku z tym powinniśmy poznać prawdę i wyciągnąć z niej wnioski. I do tego potrzebna jest niezależna kościelna komisja - powiedział Tomasz Terlikowski w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.

Tomasz Terlikowski, znany prawicowy publicysta, udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce. Jednoznacznie w nim stwierdził, że według niego potrzebna jest specjalna komisja, która wyjaśniłaby sprawę oskarżeń o pedofilię wobec ks. Henryka Jankowskiego, kapelana Solidarności.

Według dziennikarza, sprawa ta nie nadaje się do sądu czy prokuratury. - Człowiek już nie żyje i nie można go pociągnąć do odpowiedzialności. To samo dotyczy jego przełożonego. A z drugiej strony sprawa jest ważna społecznie, w związku z tym powinniśmy poznać prawdę i wyciągnąć z niej wnioski. I do tego potrzebna jest niezależna kościelna komisja, której raport będzie całkowicie jawny - powiedział. 

Uważa, że powinny się w niej znaleźć głównie osoby związane z Kościołem, i przez Kościół powinny zostać do komisji powołane. - Widziałbym w takim miejscu ludzi cieszących się społecznym zaufaniem. Wierzących i niewierzących, ale ekspertów... od pedofilii prawników, psychologów, kryminologów, może byłych policjantów czy oficerów śledczych - stwierdził. W jego opinii komisja, która działa w Watykanie, nie wystarczy, ponieważ "każdy Kościół lokalny dużo lepiej niż komisja watykańska zna swoje problemy i kontekst sytuacyjny".

Za przykład podał Stany Zjednoczone, gdzie o przygotowanie raportu dotyczącego pedofilii w Kościele poproszono instytut kryminologiczny John Jay College of Criminal Justice. 

"To nie politycy są od decydowania, czy Episkopat ma być zdymisjonowany"

Tomasz Terlikowski krytycznie odniósł się również do stwierdzenia Joanny Scheuring-Wielgus, która chce dymisji Episkopatu Polskiego i spotkania z papieżem Franciszkiem. - (...) To nie politycy są od decydowania, czy Episkopat ma być zdymisjonowany. Pani Scheuring-Wielgus jest zwolenniczką rozdziału państwa od kościoła. Musi więc zrozumieć, że gdyby polityk mógł żądać dymisji Episkopatu, to biskupi powinni mieć prawo żądać odwołania z funkcji posła pani Scheuring-Wielgus. To bez sensu - stwierdził dziennikarz. 

Więcej o:
Komentarze (522)
Terlikowski o sprawie ks. Jankowskiego: Powinna zostać powołana specjalna komisja
Zaloguj się
 • laik404

  Oceniono 191 razy 177

  Do badania pedofilii wśród kleru powinna być powołana komisja złożona z duchownych.

  A do badania kradzieży w sklepach - komisja złożona ze złodziei sklepowych?

  Terlik, tak się właśnie robi z mózgiem, gdy nie możesz przestać walić konia, a wszyscy wokół ci mówią że to grzech

 • krynolinka

  Oceniono 133 razy 123

  To jednak nie wystarczy przenieść pomnik prałata do innej parafii? Do tej pory taka metoda się sprawdzała..

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 75 razy 73

  Komisja powinna dotyczyć nie tylko Jankowskiego, ale przestępstw w całym kościele w Polsce. Może w niej uczestniczyć kościół, ale powinna być świecka. Powinien powstać raport - tak, jak to już się stało w innych krajach.

 • borys_heinza

  Oceniono 68 razy 66

  A sprawę korupcji Chrzanowskiego powinna rozstrzygnąć niezależna komisja złożona z członków jego najbliższej rodziny. Logiczne.
  Czy ten człowiek (Terlikowski) zawsze tak dosadnie musi dawać wyraz swojemu IQ?

 • gosford

  Oceniono 57 razy 55

  Komisja nie ma mocy sprawczej! Pedofile , a szczególnie ci w czarnych sukienkach powinni siedzieć!

 • siwywaldi

  Oceniono 53 razy 51

  Myślę, że najbardziej SKUTECZNE. było by nakręcenie przez Smarzowskiego filmu pt. "Prałat".

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 49 razy 49

  "Niezalezna koscielna komisja" wyjasni sprawe Jankowskiego w dokladnie taki sam sposob jak "niezalezna prokuratora" Ziobry wyjasni afere KNF.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX