"Pokazywanie palca klimatowi", "menu pełne mięsa". Na COP24 nie wszystkim się podoba

Wymowne zdjęcie i wpis o "pokazywaniu palca" oraz niezadowolenie ze względu na "przepełnione mięsem menu". Obiektami krytyki stały się ponownie węgiel, ale też potrawy serwowane uczestnikom szczytu klimatycznego w Katowicach.

Po starcie COP24 w Katowicach pierwszy kurz absurdów już opadł, ale na szczyt klimatyczny docierają kolejni dziennikarze czy eksperci, którzy wskazują na różne - ich zdaniem - uchybienia. Jedne bardziej, inne mniej trafione.

Isabel Baudish ze Szwecji, zajmująca się energią odnawialną, dopiero dzisiaj podzieliła się swoimi obserwacjami na temat COP24. O krytyce prezentowania węgla w Katowicach już pisaliśmy, ale Baudish do tematu podeszła z zupełnie innej strony.

Organizator COP24, Katowice, "pokazuje palec" klimatowi, wychwalając swoją gospodarkę opartą na węglu i szczytowi sponsorowanemu przez (firmy) związane z paliwami kopalnymi, tą wystawą. Nawet mydło nie zmyje tej farsy

- napisała Baudish, dołączając do tego zdjęcie ze znanym gestem, z wyciągniętym środkowym palcem lekko pobrudzonym węglem.

"Menu to obraza dla konferencji"

Z kolei organizacja EAT zamieściła wykres, na którym pokazała, ile gazów cieplarnianych generują potrawy serwowane gościom szczytu w Katowicach. Na najwyższym miejscu podium znalazła się wołowina z wędzonym boczkiem i kapustą, natomiast najmniej obciążającym klimat daniem ogłoszono pierogi z kapustą i grzybami.

- Przepełnione mięsem menu na COP24 to obraza dla pracy, jaką wykonamy na konferencji - mówiła Stephanie Feldstein z Centre for Biological Diversity. Jak wskazywała, jeśli światowi przywódcy chcą zaakcentować, że światu grozi katastrofa klimatyczna, to powinni walczyć z nadmiernym spożyciem mięsa i nabiału. - Zaczynając od tego, co mają na talerzach - wskazała Feldstein.

Wcześniej uczestników szczytu dziwiła np. górnicza orkiestra, która witała ich w Katowicach, natomiast prezydent Austrii dotarł na Śląsk pociągiem - nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że musiał podróżować II klasą. Otóż zepsuł się wagon I, a delegacja austriacka po prostu... kupiła bilety, nie prosząc o zorganizowanie specjalnego wagonu.

Więcej o:
Komentarze (236)
Komentarze o COP24 w Katowicach. "Organizator pokazuje palec klimatowi", "menu przepełnione mięsem"
Zaloguj się
 • herbat

  Oceniono 61 razy 53

  Jedyne dobre doświadczenie ze szczytu to w końcu ludzie z całego świata doświadczą sami co to jest 'polski surrealizm' w praktyce.

 • jackanapes

  Oceniono 51 razy 41

  Nie chciałbym być wulgarny, ale ta focia ilustracyjna dość akuratnie pokazuje jak mógł zareagować przeciętny uczestnik forum słysząc potok kłamstw, który wylał się z ust ‘prawdomównych’ i ‘sprawiedliwych’.

 • kasmajor

  Oceniono 55 razy 39

  Jestem dumny z historii Polski i Polaków, ale niestety teraz pozostaje już się tylko wstydzić. Za naszego prezydenta, za rząd, za Polaków którzy ich wybrali. Nie wiem czy jeszcze Polska odzyska dobre imię na Świecie, bo na to pracuje się dekady, a my to roztrwoniliśmy w 3 lata.

 • vito60

  Oceniono 52 razy 38

  Pissludki na konferencji o zwalczaniu alkoholizmu serwowali by polską wódkę bez ograniczeń. Przecież z gorzały jesteśmy słynni tak jak z węgla.
  Oddaliście idiotom kraj we władanie. Teraz wstyd i sromota.

 • czesiekkk

  Oceniono 40 razy 34

  Czy można przygotować smaczne dania dla gości, którzy nie jedzą mięsa np. z powodów religijnych, można, ale skoro są w Polsce niech jedzą mięso. Czy wicepremier Szydło mogłoby jeździć pociągiem II klasy do Brzeszcz albo na spotkania z suwerenem z południa Polski, mogłaby, ale nie jest przecież prezydentem Austrii, tylko w Polsce i limuzyny, i SOP jej się po prostu należy. Sam szczyt będzie takim samym sukcesem jak wizyta zagranicznych delegacji w bloku na Alternatywy 4. Uczestnicy konferencji zdecydują o pomocy Polsce.

 • niejudzik

  Oceniono 40 razy 34

  Organizatorzy podobno już otrzeźwieli i serwują już gościom mało przetworzone danie wegańskie- mieloną słomę prosto z butów.

 • faustxyz

  Oceniono 32 razy 28

  Pisiory butne buce z niedorozwojem umysłowym znów doprawili gębę wszystkim Polakom, wstyd, bo nie wszyscy na szczęście są tak prymitywni jak tłustomordy głupawy rechoczący Adrian. Całość miała ekologiczny sznyt prosto od Szyszki, Rydzyka, i Szydłowej.

 • japka_putina

  Oceniono 28 razy 26

  Wstalim z kolan i dalim w morde lewactwu z całego świata! A to jeszcze nie koniec naszych możliwości. Jutro też jest dzień (szczytu) i pojutrze kolejny...

 • Maria Michałowska

  Oceniono 33 razy 25

  Jak masz kulturę, to serwujesz gościom to, co oni lubią, a przynajmniej dajesz im jakiś wybór, a nie wrzucisz im na talerz , w czym sam gustujesz. Takie zachowanie to mega prymitywizm i prostactwo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX