Dziecięce buciki pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego. Ktoś zostawił kartkę z napisem "pedofil"

W Gdańsku przed pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego ktoś położył dziecięce buty, a także kartki z napisem m.in. "Pedofil". To efekt publikacji w "Dużym Formacie", w której duchowny jest oskarżany o molestowanie i czyny pedofilskie.

"Pedofil", "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" - kartki z takimi napisami pojawiły się w poniedziałek wieczorem przed pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Położono tam również parę dziecięcych butów.

To efekt tekstu Bożeny Aksamit w "Dużym Formacie", z którego wynika, że duchowny miał wykorzystywać seksualnie dzieci i młodzież. - Dopadł mnie, gdy szarpałam się z klamką. Dotykał piersi, powiedział, że pokaże mi, co to znaczy od tyłu. Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć - relacjonowała wydarzenia sprzed lat jedna z bohaterek reportażu. 

"Zła nie wymażą dobre uczynki"

W sieci utworzono petycję dotyczącą likwidacji pomnika duchownego i odebrania skwerowi jego imienia. Do wtorku do godz. 13.40 podpisało się pod nią ponad 1100 osób.

"Petycja nasza ma związek z doniesieniami medialnymi ujawniającymi fakt wieloletniego krzywdzenia dzieci przez pedofilskie czyny ks. Jankowskiego. Zła tego nie są w stanie wymazać dobre uczynki jakie niewątpliwie były dokonywane przez ks. Jankowskiego" - czytamy w petycji.

Więcej o:
Komentarze (293)
Dziecięce buciki pod pomnikiem ks. Henryka Jankowskiego. Jest petycja o likwidację monumentu
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 78 razy 68

  Po raz kolejny apeluję, żeby Wyborcza UDOSTĘPNIŁA ten wstrząsający reportaż, "za darmo", bo wiele osób, najzwyczajniej NIE MOŻE go przeczytać.

  A czytać jest co, bo z podanych faktów, wynika wprost, że Jankiel był wyjątkowo wstrętnym zbokiem i to w najobrzydliwszym z możliwych wydaniu. Dodatkowo Autorka reportażu, PO RAZ PIERWSZY cytuje pewną, NIE ZNANĄ dotąd szerzej instrukcję Watykanu z 1962 roku, która NAKAZUJE wszystkim ujawniającym przypadki pedofilii i incydentów seksualnych wśród duchownych, ZAMYKAĆ usta - uwaga - pod groźbą ekskomuniki (sic !). A to tłumaczy wiele, nie tylko w sprawie Jankowskiego...

  Temat wprawdzie zaczyna się rozkręcać, ale niestety obawiam się, że dokąd na Wybrzeżu najważniejsze nitki pociąga mający NIEZWYKLE "długie ręce" Sławoj Flaszka, sprawa będzie zamiatana pod dywan. Więc DLATEGO trzeba jej nadać jak największy rozgłos.

  Jest jeszcze jedna sprawa. Jeżeli Bezpieka ZNAŁA skłonności Jankowskiego, a to też wynika z reportażu, to pod OGROMNYM znakiem zapytania staje owa legendarna "niezłomność" księdza. Bo przecież takiej "gratki", to nie przepuściła by żadna ze służ....

 • kabza1605

  Oceniono 57 razy 43

  I bardzo dobrze. Ja mam nadzieję że lawina ruszy i zmiecie ten zakłamany polski kościół!

 • piespluton

  Oceniono 52 razy 40

  Ta gnida nie miała żadnych dobrych uczynków. Jego pomnik powinien stanąć w Watykanie z dopiskiem POMNIK KSIĘDZA PEDOFILA. JEDNEGO Z TYSIĘCY ZBOCZEŃCÓW W SUTANNACH.

 • krywit

  Oceniono 48 razy 38

  Mam nadzieję, że wezmą się tez za jego protektora Sławoja Głodzia biskupa zresztą

 • g.lesio

  Oceniono 39 razy 35

  Ten gość przez całe życie robił wszystko by być w centrum uwagi. Jego działalność nie była nigdy całkowicie bezinteresowna. Prowadził wręcz bizantyjski styl życia a na temat tego skąd na to brał pieniądze krążyły wręcz legendy. Jego mieszkanie wyglądało jak jakiś pałac, a ubrania kosztowały majątek. Dorobił się podobnie jak ksiądz Rydzyk tłumów wielbicieli o czym świadczyły odprawiane przez niego nabożeństwa w Kościele Św, Brygidy na których wierni zachowywali się jak na jakimś wiecu albo arenie sportowe czyniąc ze mszy coś na kształt cyrku.
  Jego różne przekręty zaczęły wychodzić coraz częściej na powierzchnię aż w końcu kuria zadziałała i ukryła go tak by już więcej nie rzucał się w oczy i tak w ukryciu dokończył żywota.
  A teraz do tego wszystkiego doszła pedofilia która dawniej była tematem tabu mjeżeli chodzi o księży.

  Tak więc mały kawałek biografii związany z pierwszą Solidarnością absolutnie nie jest w stanie zasłonić prawdziwy obraz tego człowieka.

  Wybudowanie mu pomnika jest po prostu wielkim nieporozumieniem.

 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 35

  Wygląda na to, że spora grupa osób bagatelizowała rozwiązłość Jankowskiego. Równie haniebny czyn jak używanie sobie na dzieciach.
  Bóg widział i nie grzmiał?

 • wernyh

  Oceniono 33 razy 29

  Droga Gazeto, rozumiem prawa rynku, rozumiem, że z czegoś musicie się utrzymać, ale uważam, że powinniście odblokować ten artykuł o ks. Jankowskim w Dużym Formacie. To jest akurat zbyt ważna i zbyt poważna sprawa, żeby udostępniać ją tylko tym, którzy za to zabulą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX