Proboszcz w Gowidlinie odmawia pogrzebów. Sienkiewicz: Sprawa dla prokuratora, nie biskupa

Proboszcz parafii w Gowidlinie dalej odmawia pochówków parafianom, których nie widział w kościelnych ławach. "Za odmowę pochówku grozi grzywna lub więzienie, to sprawa dla prokuratora" - komentuje Bartłomiej Sienkiewicz.

We wrześniu opisywaliśmy historię z miejscowości Gowidlino w Pomorskiem. Trumna ze zmarłym stała pod gołym niebem, bo proboszcz nie zgodził się na otwarcie przykościelnej kaplicy w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Duchowny odmówił wystawienia trumny przed pogrzebem, bo zmarły nie uczestniczył w mszach i nie przyjmował kolędy. Rodzina tłumaczyła, że zmarły był ciężko chory i nie wychodził z domu. Mimo to, ksiądz nie zmienił zdania.

Gowidlino. Proboszcz odmawia pochówków zmarłym, którzy nie chodzili do kościoła

Teraz, jak informuje "Express Kaszubski", sprawa wraca wraz z informacjami o kolejnych odmowach proboszcza ws. pochówków. Gazeta opisuje historię tragicznie zmarłego młodego mężczyzny, którego rodzina musiała zorganizować pogrzeb w oddalonych o 10 kilometrów Rokitach, bo od proboszcza parafii w Gowidlinie usłyszeli odmowę.

Dziennikarze "Expressu Kaszubskiego" dodają, że kuria pelplińska, mimo zapowiedzi przyjrzenia się sprawie, do tej pory nie zrobiła nic.

Bartłomiej Sienkiewicz: za odmowę pochówku grozi grzywna lub więzienie

Co mówi kodeks Prawa Kanonicznego ws. pochówków? Zgodnie z art. 1184, odmowę mogą usłyszeć "notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych", o ile "przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty".

Sprawę skomentował Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych w rządzie PO. Zdaniem polityka, polskie prawo jest w tym przypadku nadrzędne nad prawem kanonicznym. "Za odmowę pochówku grozi kara grzywny lub więzienie (jeśli nie ma w gminie cmentarza komunalnego). To nie sprawa do biskupa tylko prokuratora" - napisał na Twitterze Sienkiewicz. W kolejnym wpisie zapowiedział, że jeśli znajdzie się prawnik, który "zajmie się wyegzekwowaniem prawa pochówków w Polsce w stosunku do Kościoła", pokryje koszty.

Więcej o:
Komentarze (435)
Gowidlino. Proboszcz odmawia pogrzebów. Sienkiewicz: to sprawa dla prokuratora, nie biskupa
Zaloguj się
 • mgz

  Oceniono 146 razy 132

  trzeba wlasnosc koscielna znacjonalizowac, sprzedac, a zyski podzielic miedzy mieszkancow;
  tak zrobili w Danii kilkaset lat temu - jest czego zazdroscic

 • laik404

  Oceniono 97 razy 83

  Ma tam ktoś jaja w tym Gowidlinie, oprócz proboszcza?

  Jak nie, to dalej macie całować księże rączki, ładować na tacę i nie pyskować.
  A problematyczne truposze pod płot.

  Przy takim stanie "ujajcenia" to wy jesteście dla plebana, a nie odwrotnie

 • dzi1a

  Oceniono 78 razy 68

  W każdej gminie wiejskiej powinien obowiązkowo powstać cmentarz komunalny/gminny/

 • sympatyklewicy

  Oceniono 69 razy 63

  Ksiądz może nie przyjąć do kościoła ale na cmentarzu pochować nie może zabronić.

 • guru133

  Oceniono 71 razy 59

  Mieszkańcy tej wiochy są paluchem robieni że nie potrafią sobie poradzić z krnąbrnym katabasem?

 • ochujek

  Oceniono 73 razy 53

  Brawo Sienkiewicz. Władza bolszewików boi się klechów, klęczy przed nimi, je im z ręki. Trzeba zacząć działać tak jak z pedofilami.

 • jag63

  Oceniono 66 razy 50

  Przyjdzie pora i podziękujemy Czarnej Sotni.

 • Paweł Przybysz

  Oceniono 52 razy 46

  Ale to typowa polska wieś. Ksiądz ma za sobą tych co chodzą do kościoła i mówią "a było chodzić do kościoła a dobrze mu tak" to typowa wiejska retoryka jaką widać u nas na naszym polskim świeczniki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX