Mobilizacja wśród rezerwistów. W 2019 r. armia wezwie na ćwiczenia nawet 60-latków

Niemal 50 tys. rezerwistów, tylu armia zamierza w 2019 roku wezwać na obowiązkowe ćwiczenia - donosi "Rzeczpospolita".

Jak podaje "Rzeczpospolita" Sztab Generalny WP przewiduje, że w 2019 r. ponownie zostanie powołanych na ćwiczenia ok. 49 tys. rezerwistów. Podoficerowie i oficerowie mogą zostać wezwani na ćwiczenia do 60. roku życia, a szeregowi do pięćdziesiątki. W ten sposób armia kontroluje stan rezerw osobowych sił zbrojnych na wypadek wojny.

Dziennik zwraca uwagę także na inne sposoby, dzięki którym armia powiększa swoje szeregi. I tak w zeszłym roku uruchomiono pilotażowy program szkolenia wojskowego dla ochotników na studiach - "Legia Akademicka". "W ciągu roku z takiej możliwości skorzystało ponad 5 tys. młodych osób, a 2719 z nich uzyskało stopień starszego szeregowego oraz dodatkowo 1990 stopień kaprala" - czytamy w "Rz".

MON przygotował także kampanię rekrutacyjną "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej", w ramach której od kilku tygodni działają punkty werbunkowe WKU m.in. w centrach handlowych, ośrodkach sportu i rynkach miejskich.

Równolegle trwa nabór do Wojsk Obrony Terytorialnej. Teraz formacja ta liczy 16 tys. żołnierzy. Założenie jest takie, że do końca 2018 roku będzie ona miała w swych szeregach 20 tys. żołnierzy, w tym 17,2 tys. ochotników (pozostali to żołnierze zawodowi). Za rok ma być ich w sumie ok. 30 tys.

Janusz Piechociński w Gazeta.pl o radnym Kałuży: Korupcja polityczna. "Skromne" 12 tys. zł

Więcej o:
Komentarze (539)
W 2019 roku armia wezwie rekordową liczbę rezerwistów na ćwiczenia
Zaloguj się
 • barakuda62

  Oceniono 88 razy 76

  Szczególny nacisk w czasie szkolenia będzie się łożył na właściwe kształtowanie postaw politycznych rezerwistów, szkolenia przeprowadzą oficerowie polityczni wyselekcjonowani osobiście przez I sekretarza KC PiS tow. Jarozbawa Kurdupla.

 • tedj

  Oceniono 69 razy 67

  W 1981 też wezwano rezerwistów, powołano nowe roczniki, a starym przedłużono służbę zasadniczą.

 • kuba161048

  Oceniono 58 razy 46

  No to bawimy się za nasze pieniążki w wojenkę .
  Nauczyciele i nie tyko czekają na podwyżkę płac.

 • kazek100

  Oceniono 46 razy 40

  Każdy amator z WOT kosztuje budżet państwa ok. 130 tysięcy zł. rocznie. Zawodowym wojskowy połowę tej sumy. Pisowski obłęd i paranoja. A teraz chcą wywalić gigantyczną kasę na utrudnianie życia ludziom, którzy pracując w swoich firmach lepiej służą temu krajowi.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 43 razy 35

  Trzeba jakoś podnieść frekwencję w kościołach garnizonowych :-)

 • steven1968

  Oceniono 34 razy 32

  Lata temu byłem żołnierzem I samodzielnego Batalionu Szturmowego / początki Gromu/ więc mam rozeznanie co do wartości tego , kto miałby skutecznie walczyć z regularnymi wojskami ! Dobry przydatny na polu walki żołnierz wymaga co najmniej 1,5 roku intensywnego szkolenia ! takie dorywcze ćwiczenia przypadkowych członków O.T. , TO STRATA CZASU I pieniędzy ! To chore pomysły politykierów ! SKORO Polska szykuje sie do totalnej komfortacji z Rosją , zgodnie z propagandą durnowatych strategów, którzy strategię prowadzenia wojny znają z podręczników , to należałoby powołać do stałej polskiej armii co najmniej 300 tys. poborowych na okres co najmniej 1 rok intensywnych szkoleń na najnowszym sprzęcie ! Porównywanie obecnej polskiej armia , do rosyjskiej to typowy brak wyobrażni ! Przykro powiedzieć , ale rosyjska armia jest w krótkim czasie pokonać naszą obronę nie wkraczając na jej terytorium w bardzo krótkim czasie !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX