Profesor KUL mówił na wykładach o "żydowskich mordach rytualnych". Uczelnia się odcina

Profesor KUL, ksiądz Tadeusz Guz, podczas swoich wykładów głosił kontrowersyjne poglądy do Żydach. Zareagowała Polska Rada Chrześcijan i Żydów. Przełożeni księdza od antysemickich poglądów się odcinają.

Jak podaje "Dziennik Wschodni", Polska Rada Chrześcijan i Żydów wystosowała apel do Archidiecezji Lubelskiej oraz władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Żądali reakcji na oburzające poglądy, które głosi jeden z profesorów KUL - ks. Tadeusz Guz. 

Profesor KUL o "żydowskich mordach rytualnych"

Jak donosi PRCiŻ, ksiądz Guz niejednokrotnie mówił o Żydach. Co więcej, głosił absurdalne i niezgodne z prawdą opinie - "ks. Guz wielokrotnie wypowiada tonem eksperta różne opinie sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem i z faktami" - czytamy w orzeczeniu Rady. Jedna z nich dotyczyła rzekomych "żydowskich mordów rytualnych". 

Oskarżenia wobec Żydów o dokonywanie na chrześcijanach mordów rytualnych, choć oficjalnie odrzucane przez Kościół, wciąż, niestety, powracają w wyobraźni części katolików

- pisze PRCiŻ. 

Dodają, że "absurdalnie niedopuszczalne" jest, aby takie poglądy były tolerowane w przestrzeni publicznej. Zwłaszcza na uczelni noszącej imię Jana Pawła II - "wielkiego przyjaciela Żydów".

Archidiecezja i uczelnia się odcinają

Na apel Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów natychmiast zareagowała Archidiecezja Lubelska oraz władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Obie strony oświadczyły, że słowa księdza Guza są "niedopuszczalne" i stanowczo się od nich odcięły. Przedstawiciele dodali, że tezy te nie są stanowiskiem przełożonych księdza.

Podkreślono również, że ksiądz Tadeusz Guz nie jest zawodowym historykiem. "Budzące sprzeciw wystąpienia nie są głosem naukowca prowadzącego rzetelne, krytyczne badania źródłowe" - napisano. 

Ksiądz Guz będzie musiał wytłumaczyć się teraz ze swoich wypowiedzi. Po złożeniu szczegółowych wyjaśnień, przełożeni zdecydują o jego przyszłości. 

Więcej o:
Komentarze (252)
Profesor KUL mówił na wykładach o "żydowskich mordach rytualnych". Archidiecezja i uczelnia się odcinają
Zaloguj się
 • stach_79

  Oceniono 59 razy 55

  KUL to największa pralnia mózgów we wschodniej Polsce. Z tamtąd pochodzą wszyscy "myśliciele" wschodniej ścany...

 • albrecht_kalba

  Oceniono 43 razy 37

  Nie jest zawodowym historykiem. Jasne, jest zawodowym pasożytem. Na dodatek o mentalności inicjatorów pogromów.

 • pedro.666

  Oceniono 40 razy 34

  Księdza generalnie otaczają Żydzi. Modli się do Żyda i Żydówki. W jego kościele też jest pełno żydowskich figur typu św Piotr czy Paweł. Oni wszyscy na pewno coś knują, bo to aż podejrzane...

 • mannoroth

  Oceniono 37 razy 33

  Profesor KUL XDDD To tak, jakby wśród analfabetów był jeden, co widział książkę!

 • quinquedactylus

  Oceniono 27 razy 23

  Ot brunatna moralność. Nie popierają ale rozumieją,

 • bezreszty

  Oceniono 21 razy 19

  W 2017 r. ks. Guz otrzymał tytuł profesora zwyczajnego od Prezydenta Andrzeja Dudy.
  Bez komentarza...

 • dar10ko

  Oceniono 21 razy 19

  Pogrom kielecki zapoczątkowały oskarżenia o mord rytualny, żadnych wniosków na przyszłość w głowie i sumieniu prof. KUL. Wstyd dla uczelni i Lublina, że takiego mamy "naukowca", który uwierzytelnia bestialskie pogromy na niewinnych ludziach.

 • wawiak57

  Oceniono 24 razy 18

  Mam wrażenie, że na KUL w ramach geografii wykładają, że Ziemia jest płaska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX