Rozprawa przed TSUE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. UE chce jej natychmiastowego zawieszenia

W Luksemburgu odbyła się dziś rozprawa, podczas której rozpatrywano środki tymczasowe zastosowane w kontekście ustawy o Sądzie Najwyższym, czyli zawieszenie stosowania wprowadzonego przez PiS prawa. - Konieczne jest dostosowanie się bezpośrednio do postanowienia - stwierdził prezes TSUE.

Podczas piątkowej rozprawy argumenty przedstawiała każda ze stron. Pełnomocnik reprezentujący Komisję Europejską przekonywał, że w ostatecznym orzeczeniu należy podtrzymać zawieszenie stosowania ustawy o Sądzie Najwyższym, ponieważ narusza ona zasadę nieusuwalności i niezależności sędziów i może doprowadzić do nieodwracalnych szkód.

Do tej argumentacji przychylił się prezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości Koen Laenarts. Według niego Polska powinna natychmiast wdrożyć postanowienie z 19 października, kiedy to TSUE przystało na wniosek KE i nakazało wstrzymanie nominacji nowych sędziów Sądu Najwyższego i przywrócenie do pracy tych, którzy zgodnie z nową ustawą wysłani zostali na emeryturę.

Prezes TSUE nie zgodził się jednocześnie z argumentami pełnomocnika Polski Bogusławem Majczyną z MSZ, który przekonywał, że aby zawiesić wykonywanie ustawy konieczne jest przyjęcie nowych przepisów. - Jeśli postanowienie zawiesza istniejące przepisy, nie trzeba podejmować żadnych konkretnych działań, trzeba przywrócić sytuację do stanu poprzedniego. Konieczne jest dostosowanie się bezpośrednio do postanowienia. Uchylenie przepisów to nie jest kwestia prawa polskiego, ale skutku, jakie ma postanowienie Trybunału - powiedział Koen Laenarts.

Orzeczenie TSUE pojawi się jeszcze przed przerwą świąteczną

Piątkowa rozprawa nie miała charakteru finalnego. Na podstawie usłyszanej argumentacji Wielka Izba Trybunału złożona z 15 sędziów zdecyduje, czy wstępne postanowienie TSUE o zawieszeniu stosowania przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym zostanie podtrzymane. Jak powiedzieli prawnicy unijnego Trybunału w rozmowie z korespondentką Polskiego Radia, orzeczenie w sprawie zawieszenia ustawy o Sądzie Najwyższym spodziewane jest przed przerwą świąteczną.

Więcej o:
Komentarze (93)
Rozprawa przed TSUE ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. UE chce jej natychmiastowego zawieszenia
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 21 razy 17

  Widziałem jak prezes TSUE próbował wytłumaczyć temu geniuszowi z MSZ, że nie trzeba wymyślać nowego prawa, bo orzeczenie zabezpieczające TSUE wszystko załatwia. A tymczasem banda krętaczy i oszustów z PIS w mediach opowiada właśnie takie kocopoły, choć doskonale wiedzą, że to bzdury.
  Każdy kto popiera PIS popiera bezprawie, małostkowość, krętactwo, nienawiść i zakłamanie.

 • berek-oberek

  Oceniono 21 razy 17

  Gdzie się podział naczelnik? Zniknął, a ciemny lud nie wie co myśleć?

 • optymistaa43

  Oceniono 19 razy 15

  Czy wecie kto nas chce reprezentowac w U E?.Kornel MorawieCKA,stary dziadyga ur w 1941 roku, bez znajomosci angielskiego,lobbysta na rzecz interesow ROSJI.Jest to ojciec najwiekszej mendy w Polsce jaka jest jego syn,ma jeszcze corke rzadna wladzy chcaca skorumpowac porzadnego czlowieka,na szczescie nie udalo sie,robione to bylo oczywiscie za wiedza tych 2 bydlakow ktorzy u wladzy sa.Mam nadzieje ze beda razem gnili w wiezieniu kiedy w Polsce zostanie przywrucona praworzadnosc.

 • obserwatorfiubziu

  Oceniono 21 razy 15

  MAFII PISOWSKIEJ NIE NALEŻY DAĆ NAWET GODZINY ODDECHU NA NISZCZENIE POLSKI! SANKCJE OD RAZU, A RESZTĘ POLACY SZYBKO ZAŁATWIĄ NA WIEKI!

 • logo2

  Oceniono 16 razy 14

  Pis zniszczył wizerunek mojego kraju. Teraz zapłacimy my Polacy za głupotę "ciemnego ludu".

 • niko8472

  Oceniono 16 razy 12

  Dobra, a co z sedziami juz mianowanymi na podstawie zawieszonej ustawy?

 • andrew1507

  Oceniono 13 razy 11

  Czy kaczor dyktator razem ze swoimi kotami odlecial do Moskwy?
  nigdzie nie ma tego gamonia nie liczac sobowtorow

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX