Nauczyciele chcą strajkować tak, jak policjanci. "Akcja przed egzaminami i maturami"

- Nauczyciele chcą protestować, powołują się na policjantów i podobną akcję przed egzaminami i maturami - mówi prezes ZNP Sławomir Broniarz. Nauczyciele ze związku domagają się 1000 zł podwyżki.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz zapowiada nowy protest nauczycieli. Ocenia on, że "nastroje wśród nauczycieli są złe" w kwestii ich zarobków, które "są bardzo niskie" w stosunku do tego, co oferuje rynek pracy w innych branżach. Teraz nauczyciele zastanawiają się nad formą protestu.

Rozważają, że mogliby wziąć przykład z policjantów, którzy w ramach protestu (choć nie mówili tego wprost) brali zwolnienie chorobowe w okolicy dnia Wszystkich Świętych, gdy praca policji jest wzmożona w związku z akcją "znicz". W niektórych jednostkach brakowało funkcjonariuszy. Policjanci grozili tym samym przed 11 listopada i w końcu rząd zgodził się na spełnienie ich postulatów.

Nauczyciele chcą protestować, powołują się na policjantów i podobną akcję przed egzaminami i maturami. Proponują też akcję polegającą na nieprzystąpieniu do sprawdzania matur, egzaminu ósmoklasisty, egzaminu gimnazjalnego

- cytuje Broniarza portal ZNP. Mówi, że nauczyciele domagają się "rozpoczęcia negocjacji płacowych i podwyżek na poziomie 1000 zł."

Nie jest jeszcze przesądzone, jaka będzie forma planowanego protestu ZNP prosi nauczycieli, by wypowiedzieli się, czy chcą akcji podobnej do tej policjantów, strajku, lub innej formy. 

"Nakłady nie sprzyjają utrzymaniu standardów kształcenia"

Związek opublikował też list do premiera Mateusza Morawieckiego. Broniarz pisze w nim, że "wobec niezadowolenia narastającego wśród nauczycieli, będącego efektem realizowania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej" chce spotkania z szefem rządu.

Zwraca uwagę, że nauczyciele już wcześniej apelowali, by "deklaracje władz o docenianiu roli oświaty" znalazły "odzwierciedlenie we wzroście nakładów na jej funkcjonowanie". Szef ZNP ocenia, że obecne finansowanie oświaty "nie sprzyja utrzymaniu standardów kształcenia" i "nie stwarza możliwości poprawy warunków życia nauczyciel".

Uważamy, że problem płac w oświacie wymaga zdecydowanych i pilnych rozwiązań.

- pisze szef ZNP.

Więcej o:
Komentarze (131)
Nauczyciele chcą strajkować jak policjanci. "Akcja przed maturami"
Zaloguj się
 • kotek

  Oceniono 33 razy 27

  Państwo policyjne to państwo, w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela. – Włodzimierz Lenin.

 • adam.gr

  Oceniono 35 razy 23

  WRESZCIE!!! byle kmiot mający mięśnie więcej zarabia. Bo mięśnie bolą a mózg nie - takie jest tłumaczenie... . Bez nauczycieli nie ma lekarzy, prawników , inżynierów, pielęgniarek, aktorów czy operatorów koparek!!!! pora na zarobki zgodne z unijnymi standardami - czyli min 2-3 razy wyższe niż obecnie!!!!

 • samon34

  Oceniono 30 razy 22

  Popieram nauczycieli w 100%. To jest obecnie zawód wstydu- niestety. Konsekwencje trwania takiej sytuacji będą opłakane w dłuższej perspektywie. Dla wszystkich.

 • yulek_cezar

  Oceniono 26 razy 18

  Mamy nadwyżkę budżetową, dobrobyt i uszczelnienie VATu - każdy kto pracuje na państwowym chce kawałek tortu, w końcu jest tak dobrze, nie?

 • yrec61

  Oceniono 24 razy 16

  Strach pomyśleć kto będzie nauczał przyszłe pokolenia i jaki będzie poziom wiedzy tych młodych ludzi, gdy dziś nauczyciele odchodzą do lepiej płatnych miejsc pracy, a zostają tacy nie bardzo zaangażowani w pracę i obowiązki. Pogarszanie się poziomu nauczania jest procesem i trwa on już kilka lat.

 • sailor2016

  Oceniono 15 razy 15

  Przecież kasa jak zapewniał Matołuszek pełna i pęka w szwach więc nie widzę problemu. Niech w kolejkę ustawo się reszta grup zawodowych.

 • farsizm

  Oceniono 17 razy 15

  Policja była potrzebna na marszu, a komu potrzebna matura ? Dla obecnej władzy, system edukacji zakończony na podstawówce to obietnica kolejnych N-kadencji.

 • Grzegorz Mazur

  Oceniono 15 razy 13

  Ja z maksymalnymi dodatkami 10 lat stażowego, najwyższe motywacyjne plus wychowawstwo ponad etat mam tysiąc zł mniej niż początkujący policjant w po kursie

 • tygrys102

  Oceniono 11 razy 11

  paranoja-pisowski burak dostaje miesięcznie 33 000 zł, palant z rady nadzorczej kasuje 4000 zł za jedno spotkanie w miesiącu......a nauczyciel ? zrobić wreszcie porządek z zarobkami,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX