Smog w Krakowie. Prezydent Miasta przypomina o niepaleniu liści w ogrodach

Smog w Krakowie. Duszący pył unosi się w powietrzu i utrudnia oddychanie. Władze miasta zachęcają, aby w dniu dzisiejszym korzystać z komunikacji miejskiej.

Stan jakości powietrza w Krakowie od paru dni pozostawia wiele do życzenia. W poniedziałek 12 listopada normy zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone wielokrotnie. Największy smog ogarnął północne okolice Krakowa - w Skale odnotowano, że o godzinie 18:00 stężenie pyłu PM10 przekroczyło dopuszczalne normy o 1800 procent.

Smog w Krakowie. W dniu dzisiejszym lepiej zostać w domu

W dniu dzisiejszym smog spowił Kraków po raz kolejny. Najgorzej jest w okolicach alei Trzech Wieszczów, gdzie o 11:30 pomiar pyłu PM10 przekraczał 152 µg/m³ (303 proc. normy), z kolei pomiar pyłu PM2.5 wyniósł 101 µg/m³ (404 proc. normy). Według prognozy jakości powietrza IMGW, w dniu dzisiejszym istnieje duże prawdopodobieństwo, że poziom zanieczyszczeń powietrza przekroczy dopuszczalny poziomu dobowej normy stężenia pyłu PM10 na co najmniej 10 proc. powierzchni miasta. Pomiary stanu powietrza w Krakowie pokazują, że zarówno normy stężenia pyłu PM10, jak i PM2.5 zostały przekroczone w dzielnicach  Stare Miasto, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze oraz Nowa Huta.

Prezydent Krakowa: Nie spalajmy liści w ogrodach

W Krakowie obowiązuje I stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Miasto zachęca do tego, aby w dniu dzisiejszym zrezygnować z podróży samochodem i przesiąść się do komunikacji miejskiej. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomina także o tym, że Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odbiera za darmo odpady zielone i zachęca do tego, aby nie palić ich w swoich ogrodach. 

Więcej o:
Komentarze (47)
Smog w Krakowie. Prezydent Miasta przypomina o niepaleniu liści w ogrodach
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 14 razy 8

  Do Torunia z tym jedźcie krakusy - tam jest 26 baniek na walkę z waszym smogiem, które pisiory przelały na konta trującego grzybka, jak tylko dopadły do koryta :)

 • rumpa

  Oceniono 7 razy 3

  No dobrze, ale powiedzcie mi skąd ten smog, skoro jest tak ciepło? 16 stopni tak? Przecież mało kto pali w takiej temperaturze! Może to jednak inny sposób cyrkulacji powietrza w tej połowie roku?

  A i tak krakusy żyją najdłużej w Polsce.

 • agzum

  Oceniono 6 razy 2

  "Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” - Albert Einstein

  Ile to już lat Kraków ma ten problem? Jak długo Jacek rządzi?

 • Mieszko Pierwszy

  Oceniono 1 raz 1

  MPO zachęca do niepalenia liści w ogrodach. Zabrakło informacji czy takie palenie liści jest dozwolone na terenie Krakowa i czy władze miejskie mogą jedynie zachęcać czy też mogą karać np. mandatami.
  Ja sam zapłaciłem 100 zł za to, że piłem piwo pod moim własnym niebem i nikt postronny na tym nie ucierpiał.

 • lablabi

  Oceniono 1 raz 1

  Czy to jest jakiś problem wprowadzić opłaty ekologiczne za palenie węglem w starych piecach?
  Nie mówiąc już o prostym zakazie.

 • 0

  A w Toruniu smogu nie ma, wody termalne z firmy vatican Rydzyk Company dostarczają ciepło do kaloryferów ,nie trzeba palić liści ,śmieci i jest cieplutko za miesięczne co łaska hm hm

 • euro67

  Oceniono 4 razy 0

  Najwiekszy w Polsce smog jest w Krakowie. Czy jednak Majchrowski bardzo niewiele lub prawie nec robi aby walczyc skuteczne ze smogiem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX