Marsz narodowców we Wrocławiu został rozwiązany. Trzy osoby ranne, sześciu zatrzymanych

W niedzielę prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podjął decyzję o rozwiązaniu Marszu Polski Niepodległej. Sześć osób jest podejrzanych o propagowanie zakazanych treści podczas marszu, a trzy osoby zostały ranne.

W Marszu Polski Niepodległej we Wrocławiu udział wzięło ponad dziewięć tysięcy osób. Trzy osoby, w tym policjant, zostały niegroźnie ranne podczas marszu narodowców we Wrocławiu. - Rzucono w nich butelkami - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej aspirant sztabowy Paweł Petrykowski, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Obrażenia poszkodowanych nie są groźne, udzielono im pomocy medycznej.

Marsz we Wrocławiu

Prezydent miasta Rafał Dutkiewicz ostatecznie zdecydował o rozwiązaniu marszu. "Obserwatorzy będący na miejscu zostali wypchnięci poza marsz. Pomimo próśb kierowanych do policji o wsparcie obserwatorzy nie otrzymali na czas eskorty funkcjonariuszy" - poinformował na Twitterze prezydent Wrocławia.

Jak zaznaczył Dutkiewicz, "z uwagi na brak wsparcia policji, informacja o rozwiązaniu nie mogła zostać skutecznie przekazana organizatorowi".

Paweł Petrykowski powiedział z kolei, że funkcjonariusze cały czas czuwali nad bezpieczeństwem uczestników marszu. - Cały przebieg zgromadzenia odbył się bez zbiorowego zakłócenia ładu i porządku, nie doszło też do bezpośredniej konfrontacji między różnymi grupami - stwierdził rzecznik komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu. Podczas wrocławskiego marszu były jednak niebezpieczne momenty. 

Dutkiewicz: Obserwatorzy zostali wypchnięci poza marsz

Niebezpiecznie zrobiło się, kiedy pochód doszedł do miejsca, gdzie zgromadzali się kontrmanifestanci, m.in. Obywatele RP i środowiska antyfaszystowskie. Gdy pochód narodowców przechodził obok kontrmanifestacji, rzucano butelki, petardy i race.

Marsz został rozwiązany na samym końcu, na wrocławskim Rynku podczas przemówień m.in. Jacka Międlara i Piotra Rybaka, ukaranego w ubiegłym roku trzema miesiącami więzienia za spalenie na wrocławskim rynku kukły symbolizującej Żyda.
Policja zatrzymała sześć osób podejrzanych o propagowanie zakazanych treści. Osoby te miały nieść flagi z takimi treściami.

Miasto chciało zakazać marszu

Wcześniej prezydent Rafał Dutkiewicz wydał zakaz marszu środowisk narodowych 11 listopada, ale zakaz ten został uchylony przez sądy dwóch instancji. W uzasadnieniu zakazu powoływał się na opinię policji. Napisał m.in, że "zdaniem Komendanta Miejskiego Policji, marsz niesie ze sobą ryzyko wystąpienia zakłócenia porządku publicznego".

Więcej o:
Komentarze (269)
Marsz Polski Niepodległej we Wrocławiu rozwiązany. Trzy osoby ranne, sześciu zatrzymanych
Zaloguj się
 • vito60

  Oceniono 68 razy 46

  Jak określić stan państwa, w którym Miedlar czy Rybak są praktycznie bezkarni? Odpowiedz, że jest to państwo demokratyczne nie jest odpowiedzią właściwą. W demokracjach prawo funkcjonuje. Anglicy potrafili wsadzić Miedlara w samolot powrotny.

 • kumpel_ciorana

  Oceniono 47 razy 33

  Cały ten onr daje po prostu możliwość zakomleksionym, osiedlowym frustratom poczuć się w silnym i ważnym. W grupie odstawiają kozaków ale jak ich spotkać pojedynczo to wychodzi jakie z nich niedouczone, zagubione gamonie. Wiem coś na ten temat bo w pracy miałem takich kilku zatrudnionych na niższym stanowisku i widziałem jak zachowują się poza swoją grupą, osiedlem.

 • fakiba

  Oceniono 55 razy 27

  Wrocław obok warszawy staje się się "stolicą" faszyzmu i nacjonalizmu , ciekawe jak długo jeszcze

 • vito60

  Oceniono 43 razy 25

  Kmioty narodowe, mieniące się patriotami splugawili to wielkie święto. Który to już wybryk Rybaka i tego niby księdza? Pisia prokuratura nie tylko ich nie ściga, ale nawet występowała o złagodzenie wyroku dla Rybaka.

 • otulonywiatrem

  Oceniono 42 razy 24

  Międlarowi nadmiar modlitw wyprał mózg, a teraz biedny chłopczyk odkrył, że ma jaja i nie wie co z tym artefaktem zrobić, Chciałby dorosnąć, zostać mężczyzną ale nie wie biedactwo jak. Tu pomoże tylko dobra terapia!

 • fakiba

  Oceniono 42 razy 24

  Gdyby ci obserwatorzy byli z pis to żadna krzywda by ich nie spotkała , ochronę by mieli taką jak sam Duduś

 • paseo

  Oceniono 33 razy 23

  Jak widać znalazło się zaledwie 9000 idiotow popierających tak nędzne kreatury jak Rybak I Miedlar. To bardzo pocieszajce,choc i tak za dużo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX