Zagraniczne media o Marszu. Russia Today ma używanie. "Czy PiS legitymizuje faszystów?"

Zagraniczne media piszą nie tylko o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też o samym Marszu Niepodległości i jego uczestnikach. Najmniej przychylnie o Polsce wspomina propagandowa Russia Today, która ma nawet swoje kamery w Polsce.

Światowe media wspominają dzisiaj 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Rocznica to też Marsz Niepodległości, na którym pojawiły się np. flagi ONR (mimo apeli, by zabierać ze sobą tylko flagi biało-czerwone), symbole neonazistowskie, a także race.

Zresztą te ostatnie na samym początku, na starcie marszu, zostały odpalone w takiej liczbie, że na kamerach przez chwilę niewidoczny był prezydent Andrzej Duda.

AP o włoskich faszystach i flagach ONR na Marszu Niepodległości

"New York Times" czy "Washington Post" korzystają z depeszy Associated Press, by informować o wydarzeniach w Warszawie. W tej padają słowa:

Większość osób w tłumie trzymała narodową, biało-czerwoną flagę. Ale można było zobaczyć też flagi Obozu Narodowo-Radykalnego, skrajnie prawicowej grupy, która jest jednym z głównych organizatorów [Marszu - red.]

Dalej AP pisze, że na wspólnym przemarszu pojawiły się flagi Forza Nuova (it. Nowa Siła), włoskiej grupy, której lider, Roberto Fiore wprost deklaruje się jako faszysta.

Propagandowa tuba Kremla, Russia Today o Marszu

Marsz Niepodległości w Warszawie bardzo serio potraktowała za to Russia Today, telewizja nazywana propagandową tubą Kremla. RT ma w Warszawie swoje kamery i na bieżąco relacjonuje wydarzenia w stolicy. Tutaj kadr, na którym widać flagi z neonazistowskim symbolem "czarnego słońca", które mogli zobaczyć obserwujący nagranie z Russia Today.

Kamery Russia Today na Marszu NiepodległościKamery Russia Today na Marszu Niepodległości Russia Today / RT.com

Russia Today zupełnie się nie patyczkuje, informację o Marszu zatytułowała:

"Europa będzie biała". Polscy przywódcy aprobują wielki, skrajnie prawicowy marsz w Warszawie.

Ten pierwszy cytat to zapewne nawiązanie do hasła, jakie zauważono w 2017 roku na analogicznym Marszu Niepodległości. RT wspomina też, że wspólny marsz miał sprawić, że "zaczęto się zastanawiać, czy PiS nie legitymizuje w ten sposób faszystów".

RT idzie też dalej, bo twierdzi, że w Polsce dalej trwa strajk policjantów i pisze, że z braku funkcjonariuszy "wielu obywateli jest narażonych na ewentualną przemoc".

Marsz Niepodległości według Al-Jazeery, BBC i Bloomberga

O Marszu Niepodległości piszą też polscy dziennikarze na łamach zagranicznych mediów. Al-Jazeera tytułuje tę informację "Polscy politycy maszerują z nacjonalistami w Dzień Niepodległości.

Natomiast w tytule Bloomberga: "Nacjonaliści skupiają się w Warszawie, gdy Polska obchodzi swoje stulecie".

BBC, w tekście, który nie ma autora, zaczyna od słów:

Marsz w Polsce, by uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości, został przyćmiony przez decyzję, by pozwolić grupom skrajnej prawicy wziąć w nim udział.

BBC wskazuje też, że partie opozycyjne zbojkotowały marsz.

Więcej o:
Komentarze (511)
Zagraniczne media o Marszu Niepodległości. Russia Today straszy: "Europa będzie biała"
Zaloguj się
 • elinstal

  Oceniono 106 razy 72

  To nie propaganda, a jedynie odcinanie kuponów od trafnych inwestycji w rodzinę Kaczora, Maciora i Matołuszka.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 101 razy 49

  Właśnie po to Putler daje ruble nazistom w Polsce!
  By móc całemu Światu pokazać jak kolejny raz naziści niszczą Warszawę!
  Targowica zawsze śmierdzi onucami i kadzidłem!

 • mazzini890

  Oceniono 81 razy 41

  Tego się obawiałem Sami się pisiaki zaoraliście."To zdjęcie amerykańskiego dziennikarza Christiana Daviesa pojawiło się właśnie na Twitterze. "Polskie wojsko będzie szło praktycznie ramię w ramię ze skrajną prawicą w stolicy Polski. Brak mi słów" - pisze Davies. " Głupie pisiaczki teraz to Putin nagada Trumpowi że budując Fort Trump USA wspiera nazistów.Figę zobaczycie a nie amerykańską bazę ,Gdzie geniusz waszego Jara?Nawet myk z rozdzieleniem marszu wam nie pomoże.Przekaz poszedł w świat.Przeciwnicy Fort Trump dobrze go niestety użyją. Rosjanie już zaczynają.

 • jacekkkf

  Oceniono 62 razy 40

  Wstyd, wstyd, wstyd!!!
  Polskie stulecie świętowane przez falangę i włoskich faszystów. Jeśli nawet, jak już do tego przywyknęliśmy w ostatnim 30leciu, odniesieniem mogą być tylko 20 lat między wojnami to gdzie są partie chłopskie, gdzie są socjaliści, itd!?!?!?
  Ale nie zgadzam się na zrzucanie całej winy tylko na PIS, jak to teraz jest w modzie. To Bielecki już na początku lat 90tych ogłosił, że PRL był gorszy od hitlerowców, to poprzednicy PO od samego początku zgadzali się na głoszenie każdej bzdury, byleby tylko dołożyć komuchom, tak więc PIS miał świetnie przygotowany teren, aby jego propaganda była tak łatwo kupowana. No i teraz jedyni zagraniczni goście na stulecie Polski to spadkobiercy największego sojusznika Hitlera.
  Wstyd, wstyd, wstyd!!!

 • damtek

  Oceniono 57 razy 37

  Panie premierze @MorawieckiM dzisiaj powiedział Pan w Polsacie: "- Ten kto mówi o wyjściu z UE, ten szkodzi Polsce.", a kilka godzin później prowadził Pan marsz, na którym palono flagę UE? Jest duży kłopot z wiarygodnością.
  Genezyp Kapen/twitter

 • Aro Wik

  Oceniono 56 razy 34

  PiS to przestepcy konstytucyjni i faszyści. Neohitlerowcy z małym zakompoleksionym kurduplem na czele. Tylko neohitlerowcy logs wepsrzec PiS. Dzisiejszy dzień to parodia Państwa niepodleglego. Jest Ono tak slabe jak nigdy dotąd. Demokratyczne instutucje Państwa prawa xniszone przez PiS. TK, KRS, sądy, prokuratury.... Co my świetujemy?!

 • krynolinka

  Oceniono 77 razy 33

  Kochani moi dbajcie o zdrowie. Żebyśmy wszyscy świętowali upadek pisiorów, który się zbliża, nieuchronnie.

 • damtek

  Oceniono 50 razy 30

  Włoscy faszyści i Wojsko Polskie na #100lecieNiepodleglosci ! Min. Błaszczak - okrył pan hańbą mundur polskiego żołnierza.
  Michał Stasiński/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX