11 listopada z Wieży Mariackiej w Krakowie usłyszymy "Mazurka Dąbrowskiego"

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w dniu 11 listopada, z Wieży Mariackiej w Krakowie rozbrzmi "Mazurek Dąbrowskiego".

W samo południe w Krakowie z jednej z wież Kościoła Mariackiego popłynie melodia polskiego hymnu narodowego. "Mazurek Dąbrowskiego" zostanie zagrany tuż przed hejnałem mariackim.

"Mazurek Dąbrowskiego" z Wieży Mariackiej. Na Rynku Głównym zaśpiewamy hymn

Hymn Polski zostanie zagrany z Wieży Mariackiej w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz trwającej 11 listopada akcji "Niepodległa do hymnu!", która polega na zbiorowym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" o godzinie 12.00 m.in. w 500 nietypowych miejscach, takich jak Rynek Główny w Krakowie.

11 listopada strażacy trębacze zagrają cztery zwrotki polskiego hymnu. To niezwykłe zadanie wykonają ogniomistrz Łukasz Włodarczyk i starszy strażak Jarosław Stelmach. Hymn zostanie zagrany z jednego okienka wieży – w stronę Rynku Głównego. Na płycie Rynku Głównego, pod hejnalicą, "Mazurka Dąbrowskiego" zaśpiewa chór.

Hymn Polski grany przez krakowskich hejnalistów. Będzie transmisja na żywo

Tuż po tym, jak strażacy zakończą grać hymn, przejdą do odegrania hejnału mariackiego, który rozbrzmiewa w Krakowie każdego dnia. Wykonanie obu utworów będzie można zobaczyć na żywo, dzięki zamontowanym na Kościele Mariackim kamerom. Stream z tego wydarzenia będzie dostępny na stronie internetowej www.krakow.pl.

Przypomnijmy, że w przeszłości zdarzały się sytuacje, podczas których krakowscy hejnaliści grali utwory inne niż hejnał mariacki. Z Wieży Mariackiej można było usłyszeć m.in. "Odę do radości", gdy Polska wstępowała do Unii Europejskiej oraz "Łzy matki" po śmierci Jana Pawła II i po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku.

Więcej o:
Komentarze (17)
Kraków: Mazurek Dąbrowskiego z Wieży Mariackiej na 11 listopada
Zaloguj się
 • jur.jam

  Oceniono 2 razy 2

  Pomysłodawcy przeniesienie święta państwowego z 22 lipca / pełnia lata/ na deszczowy słotny 11 listopada jaja bym urwał !!!!!!!!

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 6 razy 2

  Marsze, hejnały, pomniki, pompa .. A czy PiSowi dzieci niepełnosprawne z matkami nadal śmierdzą?

 • dar61

  Oceniono 3 razy 1

  W jeden kierunek, słuszny kierunek?
  To już nie będzie wtedy skrzypienia podłogi i butów sygnalistów, klekotania ościeżnic i sapnięć?
  Szkoda...
  Oto była Polska właśnie.

  ****
  '...usłyszymy [„]Mazurka Dąbrowskiego"...'
  Wolałbym usłyszeć nie kawałek „Mazurka Dąbrowskiego", lecz cały „Mazurek Dąbrowskiego".

  '...Stream z tego wydarzenia będzie...'
  Strumień z iwentu?

 • atr8

  Oceniono 2 razy 0

  Będzie chryja, bo Tatarzy mogą nas oskarżyć o fałszowanie historii.

 • lilo150

  Oceniono 4 razy 0

  a ja to święto uczczę konsumpcją świeżo obitego naziola w sosie własnym

 • szumi50

  Oceniono 4 razy -2

  Znowu jakiś gimnazjalista pisał ten teks. Na zdjęciu widać wyraźnie Strażnika Miejskiego grającego hejnał a nie funkcjonariusza Straży Pożarnej potocznie zwanego strażakiem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX