Morawiecki zdecydował: ŻW zabezpieczy 11 listopada. "W związku z zagrożeniem porządku"

Państwowy marsz 11 listopada, na trasie marszu nacjonalistów, oficjalnie organizuje Ministerstwo Obrony. Teraz Mateusz Morawiecki zdecydował, że pomoże go zabezpieczać Żandarmeria Wojskowa. W decyzji premier pisze o "przewidywanym zagrożeniu bezpieczeństwa".

11 listopada ulicami Warszawy przejdzie marsz. Na razie nie wiadomo do końca, jaki marsz to będzie. Swoją manifestację, jak co roku, planowały środowiska nacjonalistyczne. Jednak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości. Rząd i prezydent krótko po tym zdecydowali, że w jego miejsce zorganizują marsz państwowy. Jednak narodowcy nie chcą rezygnować ze swojej manifestacji, a zakaz uchylił sąd.

Tymczasem rząd przygotowuje się do państwowych uroczystości. Już wcześniej mówiło się, że wojsko będzie zabezpieczać niedzielny marsz. Organizatorem jest Dowództwo Garnizonu Warszawa. Teraz te informacje potwierdziły się. 

W dzienniku urzędowym opublikowano decyzję premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji 11 listopada. W decyzji czytamy:

§ 1. W związku z przewidywanym na terenie miasta stołecznego Warszawy zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania obchodów Narodowego Święta Niepodległości żołnierze Żandarmerii Wojskowej, w dniach 10 i 11 listopada 2018 r., udzielą Policji pomocy w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego.
embed

W odpowiedzi na pytania Gazeta.pl wydział prasowy MON poinformował, że "za zapewnienie bezpieczeństwa, zgodnie z kompetencjami, odpowiada Policja", a ŻW będzie ją wspierać. "Żandarmeria standardowo wspiera Policję przy uroczystościach państwowych i innych akcjach, jak Znicz czy Bezpieczne Wakacje itp." - pisze centrum prasowe ministerstwa.

Więcej o:
Komentarze (181)
Morawiecki zdecydował: Żandarmeria Wojskowa zabezpieczy 11 listopada
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 46 razy 40

  Jaruzelski w grudniu 1981 też wyprowadził wojsko na ulice "dla zachowania porządku".

 • jurek4491

  Oceniono 41 razy 33

  To mi wygląda na stan wojenny - wojsko na ulicach , to co władza boi się SUWERENA .

 • cozano

  Oceniono 34 razy 32

  Wojsko na ulicach, znaczy się będziemy mieli stan wojenny?
  PiS coraz lepiej organizuje obchody 100 lecia odzyskania niepodległości. Nie da się ukryć, że będzie się o nich pamiętać.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 34 razy 26

  Współczuję Ci Warszawo - kolejny raz Twoimi ulicami przejdzie horda ryczących faszystów, ksenofobów, rasistów i nacjonalistów, w oparach czerwonego dymu, w czarnych ubraniach i maskach na twarzach. Tłum zapijaczonych łysych kiboli będzie ryczał "Bóg, Ojczyzna" ... a w poniedziałek znów będą dilować narkotykami i robić bandyckie wymuszenia.

 • krynolinka

  Oceniono 38 razy 24

  Dworczyk: Pan premier wykazał się odwagą.
  Roztropnością i rozwagą.
  Ale nie wykazał się odwagą przed decyzją Hanki.
  Tchórz, kłamca i lubi gdy ktoś łamie ręce.
  Doczekaliśmy się zgniłka na fotelu premiera.

 • tytus.k

  Oceniono 23 razy 21

  Ciekaw jestem, ilu z czytelników pamięta SKOTy na ulicach i żołnierzy grzejących się przy koksownikach. Ja musiałem się starać o papierek, by legalnie przejechać z jednego miasta z takim widokiem do drugiego. Element Antysocjalistyczny byłem, a jednak przejechałem. Rzecz jasna, nie żołnierze mnie ciągle legitymowali.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 19

  Niesamowite jest to że pisowskie Edki potrafią spieprzyc nawet uroczystość o której wiadomo od stu lat że ma się odbyć w tym roku! Wojsko na ulicach, zadymy z hitlerowcami, pomniki jakiejś niedojdy, kompletny burdel 12 listopada, jedna wielka żenada i improwizacja za 200 milionów złotych!!!
  I pomyśleć że 30% Polaków ciągle głosuje na tą bolszewię

 • jozbieszczad

  Oceniono 41 razy 19

  Jest jeszcze 3 dni aby lekarze wystawili L4 Żandarmerii Wojskowej .
  Dacie radę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX