Co się dzieje z "cudem eucharystycznym" w Sokółce? Archidiecezja wydała specjalny komunikat

Archidiecezja Białostocka wydała specjalne oświadczenie, w którym zapewnia, że "cud eucharystyczny z Sokółki" nie zmienił swojego pierwotnego kształtu ani koloru. To odpowiedź na pojawiające się w mediach informacje, że hostia z Sokółki blaknie.

Rzecznik Archidiecezji Białostockiej postanowił się do informacji o rzekomym wyblaknięciu uznanej przez Kościół za cud eucharystyczny hostii.

Archidiecezja: "Cząstka Ciała Pańskiego nie zmieniła swojego koloru i kształtu"

Jak czytamy w komunikacie Archidiecezji Białostockiej, hostia z kościoła pw. św. Antoniego w Sokółce, do której od kilku lat pielgrzymują wierni, nie zmieniła swojego wyglądu.

"Powielane informacje są nieprawdziwe (...) Cząstka Ciała Pańskiego przechowywana w kolegiacie p w. św. Antoniego w Sokółce jest starannie zabezpieczona i nie zmieniła swojego kształtu i koloru" - czytamy w komunikacie napisanym przez ks. dr. Andrzeja Dębskiego.

Archidiecezja Białostocka dodaje, że tzw. cud eucharystyczny od siedmiu lat jest codziennie wystawiany w sokółskim sanktuarium, będącym "żywym miejscem kultu i licznych łask, o których zaświadczają przybywający tam pielgrzymi".

Cud w Sokółce. Czerwona substancja na hostii

Przypomnijmy, że w październiku 2008 roku w kościele pw. św. Antoniego w Sokółce podczas mszy na ziemię upadła hostia. Zgodnie z procedurami umieszczono ją w naczyniu z wodą. Po kilku dniach odkryto, że w naczyniu pojawiła się czerwona substancja przypominająca krew.  

Na początku stycznia 2009 roku hostię oddano do badań. Dwóch profesorów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku orzekło, że w przesłanej próbce odnaleziono tkankę zbliżoną do mięśnia sercowego. Wtedy do Sokółki zaczęli zjeżdżać wierni, a zjawisko Kościół uznał za cud eucharystyczny. Wynik badań był kwestionowany przez niektórych naukowców, którzy twierdzili, że za zmianę koloru hostii odpowiedzialna była bakteria o nazwie serratia marcescens, która wytwarza czerwony pigment.

Więcej o:
Komentarze (444)
Cud eucharystyczny w Sokółce. Archidiecezja wydała specjalny komunikat
Zaloguj się
 • tommms

  Oceniono 102 razy 98

  "Dwóch profesorów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku"

  prof. Maria Sobaniec-Łotowska to sfiksowana dewotka, koleżanka Ozorowskiego, który nakręcił tę szopkę a profesjonalnym ośrodkom naukowym odmawiał możliwości zbadania oszustwa. Obrończyni Rydzyka, z mediami nie rozmawia tylko odsyła do kurii.

  prof. Stanisław Sulkowski - kiedyś wypaplał swojemu przełożonemu, że materiał z badań to był jednak fragment mięśnia szkieletowego. Potem się wycofywał z tych słów, unikał mediów.

  Perfidna szopka. Zalęgła się bakteria Serratia mercescens, Ozorowski pewnie kazał dodać kawałeczek dziczyzny, żeby prosty lud chwycił, bo tkanka to tkanka, Jezus miał tkanki!
  Badanie zrobili pod stołem w tajemnicy, nigdzie nie zgłaszając. A potem unikanie mediów,
  odmawianie instytutom badawczym rozwikłania tej mistyfikacji. Sprawa przycichła, prosty lud uwierzył i pielgrzymuje z pieniądzami, którymi arcybiskup na emeryturze wypycha swoje wielkie, o niezmierzonej dobroci i miłosierdziu serce.

 • kklknknojo

  Oceniono 94 razy 84

  Miliardy smartfonów z kamerami ponoć tysiące uzdrowień i ani jednego nagrania z odrastania nogi lub ręki albo nawet palca ... To dopiero cud ;)

 • kzet69

  Oceniono 78 razy 68

  "Cząstka Ciała Pańskiego przechowywana w kolegiacie p w. św. Antoniego w Sokółce jest starannie zabezpieczona i nie zmieniła swojego kształtu i koloru"
  To jest XXI wiek w środku Europy czy opowieści z Narnii, oni tak o tej "cząstce" ku... na poważnie? jest na sali psychiatra?

 • dzi1a

  Oceniono 63 razy 57

  najpierw wybudowano ogromny przyko$cielny parking a potem był tam ..."cud"
  patrz pan jaki zbieg okoliczno$ci , i$tny cud panie
  KLER2

 • bazbaz73

  Oceniono 57 razy 49

  Można by zapytać w sensie tak dosłownym jak i metaforycznym: "I wy to, katolicy łykacie?"

 • totus.tytus

  Oceniono 44 razy 40

  "Dwóch profesorów z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku"
  To zdanie należało napisać inaczej - o tak jak poniżej:
  Dwóch "profesorów" z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
  Rada naukowa tegoż uniwersytetu ("uniwersytetu"?) powinna ich karnie relegować z grona profesury, a następnie odesłać do najbliższego domu wariatów.

 • pan.szklanka

  Oceniono 43 razy 39

  To są ci od tego parkingu przed cudem, o którym kręcił Smarzowski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX