Protest służb mundurowych. "Psia grypa" w całym kraju. "Na patrole jeżdżą naczelnicy i komendanci"

Nawet 30 tys. policjantów mogło dziś nie stawić się na służbie - informuje Tvn24.pl. To część akcji protestacyjnej funkcjonariuszy. W całym kraju biorą zwolnienia lekarskie, w niektórych jednostkach nie ma prawie nikogo w pracy.

Protest służb mundurowych rozszerza się - w całym kraju policjanci biorą chorobowe. Na L4 w niektórych jednostkach są prawie wszyscy funkcjonariusze. Według nieoficjalnych informacji Tvn24.pl, w poniedziałek na zwolnieniach lekarskich było co najmniej 14 tys. policjantów (zdaniem RMF FM w poniedziałek na zwolnieniu przebywało 20 proc. wszystkich funkcjonariuszy). We wtorek ta liczba może wzrosnąć do 30 tys.

- Ełcka policja nie pracuje. Prawie wszyscy na zwolnieniu - powiedział nam urzędnik z Ełku. - Nie ma sekcji ruchu drogowego, wykroczeń, prewencji, dzielnicowych, a w kryminalnej trzy osoby jeszcze są w pracy. Na patrole jeżdżą... naczelnicy i komendanci. Na 11 listopada pewnie zamkną komendę. Komendant twierdzi, że pomogą strażnicy miejscy i żandarmeria. Tylko... komu? - zastanawia się.

Protest służb mundurowych. KWP w Olsztynie nakazała wszystkim zostać na służbie

Sami policjanci nazwali akcję protestacyjną "psią grypą". I zapowiadają, że szczyt "epidemii" przypadnie na 11 listopada. Już wcześniej pojawiły się pogłoski, że mundurowi zostaną skoszarowani i zmuszeni do służby w Święto Niepodległości - m.in. przy zabezpieczaniu marszu w stolicy. Komenda Główna Policji zdementowała jednak te doniesienia, nazywając je "tzw. fake newsem".

W Olsztynie komenda wysłała do funkcjonariuszy mail o treści "z polecenia Komendanta Wojewódzkiego Policji wszyscy naczelnicy i policjanci pozostają w dniu dzisiejszym w służbie do odwołania. Decyzję co do dalszego przebiegu służby podejmie komendant" (pisownia oryginalna).

Protest policjantów w całym kraju

A taka kartka pojawiła się na jednym z gdańskim komisariatów:

Akcja protestacyjna na KP V GdańskAkcja protestacyjna na KP V Gdańsk Zdjęcie z jednej z grup na Facebooku

Tvn24.pl dotarł do dokumentów, z których wynika, że we wtorek do pracy nie stawiło się 37 proc. wszystkich zatrudnionych w garnizonie śląskim policjantów. W Kostrzynie nad Odrą od poniedziałku jest tylko komendant i naczelnicy - donosi "Gazeta Lubuska".

Podobnie jest w innych miastach. "Wrocław to dziś raj dla przestępców. W mieście praktycznie nie ma dziś policji" - alarmuje "Gazeta Wrocławska". Oficjalnie na zwolnieniach przebywa ok 23 proc. funkcjonariuszy garnizonu dolnośląskiego.

W Katowicach w poniedziałek do pracy nie przyszło 70 proc. policjantów z drogówki i prewencji. Jak pisze lokalna "Gazeta Wyborcza", miasto patrolowali funkcjonariusze z wydziałów kadr i finansów

Protest policji. Joachim Brudziński o "epidemii": Czasami tak bywa

We wtorek na konferencji prasowej w Łodzi (gdzie w zeszły czwartek "epidemia" wybuchła) był Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Dziękował policjantom, którzy pełnili służbę w okresie Wszystkich Świętych.

- Czasami tak bywa - mówił o skali zwolnień lekarskich wśród policjantów. I życzył wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia - jak podkreślił, bez złośliwości.

Wiceszef MSWiA: Nie wiem, dlaczego policjanci tak masowo chorują. Czyżby to jesienna pogoda?

Oficjalnie protest nie jest organizowany przez NSZZ Policjantów. Ale związkowcy mają do niego dołączyć w piątek, namawiając funkcjonariuszy w całym kraju, by 9 i 10 listopada masowo oddawali krew (za co przysługuje dzień wolny).

Protest służb mundurowych. Czego chcą policjanci?

Protest policji zaczął się w lipcu tego roku. Mundurowi domagają się m.in. podwyżek i reformy systemu emerytalnego. Na początku policjanci przestali wypisywać mandaty - zamiast tego pouczali sprawców drobnych wykroczeń. W październiku odbyła się manifestacja w Warszawie, w której mogło uczestniczyć nawet 30 tys. osób.

Niedawno związkowcy odrzucili propozycję porozumienia MSWiA. Resort obiecał im m.in. płatne w 100 proc. nadgodziny, dodatkowe podwyżki i 30 dni pełnoprawnego L4 dla funkcjonariuszy z pierwszej linii. Zdaniem NSZZ, ministerstwo uwzględniło tylko połowę ich postulatów.

Wiceszef MSWiA: Nie wiem, dlaczego nagle policjanci tak masowo chorują, może to jesienna pogoda

Więcej o:
Komentarze (144)
Protest służb mundurowych. "Psia grypa" w całym kraju. "Na patrole jeżdżą naczelnicy i komendanci"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 23 razy 19

  WSZYSTKO sie sypie, armia to atrapa - ale konta wieprzków z "dobrej" zmiany puchną.

 • luki.wawa

  Oceniono 18 razy 14

  Szczucie jednej cześć społeczeństwa na drugą a między nich stawiać policjantów. Myślę że Policjanci mają dość pilnowania miesięcznic (1,5 tys na na jedno taką okoliczność), stania pod sejmem i szarpania się z obywatelami (sąsiadem, znajomym itd) a to wszystko za pensje poniżej robotnika nie wykwalifikowanego. Gdzie nawet biedronka lepiej płaci a glazurnik czy inny budowlaniec od wykończeniówki bierze x4-5 krotność ich pensji za robotkę która mu zajmuje tydzień dwa. To musiało się tak skończyć. A prawda jest taka że przecież powinni pracować za miseczkę ryżu jak to mówi Mati kłamczuszek.
  Do tego jak się rozmawia z policjantami to są zaszczuci z każdej strony, nie doinwestowani, i nie douczeni (brak szkoleń, taktycznych, prawnych, proceduralnych - to wszystko jest fikcją. To musiało się tak skończyć. A następne grupy społeczne czekają też chcą kasy + dodatków+ inwestycji.

 • antropoid

  Oceniono 14 razy 12

  Miała być RUINA - i będzie.
  Rok 2015 pokazał, że jak Polaczków nikt obcy nie chce najechać, to sami musza co jakiś czas wszystko u siebie rozpirzyć.

 • spyderman2

  Oceniono 14 razy 12

  zarobki w milicji takie małe a zielinski z pis od konfetti coraz bardziej utuczony. cud pisowski

 • parapsychopatolog

  Oceniono 21 razy 9

  Tu akurat Kulsony przesadzają. Godne zarobki TAK, emerytura po 15 latach NIE!

 • desperato

  Oceniono 9 razy 7

  Jakoś ich nie żałuję i nie współczuję. Dla mnie policja jest zhańbiona. Za to, że ścigają i pozwalają na glebę staruszki z białą różą w ręku, a nie widzą zadym ONR-owców i kiboli w kominiarkach ...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 7 razy 7

  Może Policja w ramach protestu aresztowałaby Mariuszka Kamińskiego!
  Przestępcę skazanego wyrokiem sądu RP na więzienie!

 • ziggybam

  Oceniono 11 razy 7

  Jaka grypa? Pisia?

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 11 razy 7

  Pisiorki padły ofiarą rzekomego powstawania z kolan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX