Wybory samorządowe 2018. Druga tura już w niedzielę 4 listopada. Odbędzie się w 649 gminach

Dziś ostatni dzień kampanii wyborczej przed drugą turą wyborów samorządowych, które odbędą się 4 listopada. O północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do godziny 21 w niedzielę.

Druga tura wyborów samorządowych 2018 odbędzie się w niedzielę 4 listopada. Mimo że swoich przedstawicieli wybiorą mieszkańcy średnio co czwartej gminy, cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju. W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Wybory samorządowe 2018. Druga tura już w niedzielę

Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Dąbrówka powiedział, że złamanie ciszy wyborczej to wykroczenie, za które grożą kary grzywny. W czasie ciszy wyborczej nie można rozpowszechniać ani publikować wyników sondaży wyborczych, gdyż stanowi to przestępstwo zagrożone sankcją od 500 tysięcy do nawet miliona złotych.

Druga tura odbędzie się 649 gminach i miastach, w których w pierwszym głosowaniu nie wybrano wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast. Tym razem, jak mówił Wojciech Dąbrówka, dostaniemy tylko jedną kartę do głosowania. - Na karcie do głosowania zasadniczo spotkamy się z dwoma nazwiskami, będą to nazwiska tych kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali największe poparcie, ale w żadnym przypadku nie było to poparcie na poziomie większym niż 50 procent. Może zdarzyć się sytuacja, kiedy na karcie do głosowania będzie tylko jedno nazwisko. Będzie tak, gdy drugi kandydat wycofa swoją kandydaturę, umrze, bądź utraci prawo wybieralności - powiedział rzecznik PKW.

O fotel prezydenta będą walczyć m.in. kandydaci w pięciu miastach wojewódzkich: Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Olsztynie i Szczecinie. Cztery lata temu drugą turę wyborów przeprowadzono w 11 miastach wojewódzkich. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21.

Więcej o:
Komentarze (9)
Wybory samorządowe 2018. Druga tura już w niedzielę 4 listopada. Odbędzie się w 649 gminach
Zaloguj się
 • damtek

  Oceniono 5 razy 5

  Rosną drastycznie ceny prądu. Na celowniku samorządy jako odbiorcy hurtowi. Niestety przełoży się to na podwyżki usług komunalnych. Działacze #PiS przekonywali, że nie będzie podwyżek...
  Mariusz Witczak/twitter

  Wszyscy pójdziemy z torbami.

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 7 razy 5

  Proszę Państwa - za chwilę drugi krok .. Krok do zlikwidowania reżimu pisowskiego.
  Głosując na PiS (lub nie idąc na wybory) wspierasz Putina i wyjście Polski z UE.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 4 razy 4

  jesli ktos pracuje w komisjach za 150PLN i po 15 godzin, to by bezproblemowo ogarnąc BAJZEL jaki przygotował PIS i PKW, polecam opracowanie pod względem 'problemów' (także na smartfon) na stronie

  bit . ly / 2018wybory

  można wydrukować ściągi na poszczególne etapy

 • damtek

  Oceniono 5 razy 3

  Wassermann wieczór wyborczy organizuje w... Warszawie. Tak tak, w Warszawie, a nie w Krakowie. Pamiętajcie o tym krakowianie idąc na wybory.
  Mikołaj Wróbelek/twitter

 • chi-neng

  Oceniono 7 razy 3

  Miejmy nadzieję (osobiście trzymam za to kciuki), że wszędzie tam, gdzie pospolity, zwykły poseł, niejaki J Kaczyński, tym razem bez drabiny, przeprowadzał kampanię wyborczą z celem ‘wywindowania’ własnych marionetek do stołków, które dla nich przygotował, REZULATAT będzie „TOTALNĄ ” PLAJTĄ dla owego bohatera nr 1, tej kampanii na poczet własnej sekty.

 • almagus

  Oceniono 4 razy 2

  Niedouczony, namaszczony.

  Prezes mu rękę ściska.
  Taki zaszczyt rodaku.
  Aż z oczu leci iskra.
  Na władzę nabrał smaku.

  Piskliwy głos prezesie.
  Dziękuję uwielbiony!!!
  Stanowisko przyniesie.
  Dla krewnych nawet żony.

  Polityka rodzinna.
  O nasz zbawicielu.
  Oligarchia świątynna.
  I dla przyjaciół wielu.

  Oddacie nam z nawiązką.
  My nie zapominamy.
  My przecież bardziej Polską.
  My nie zapominamy!

  2018-11-02 almagus

 • turkiestan

  Oceniono 1 raz 1

  Mam takie pytanie???Mamy Ciszę Wyborczą a właśnie ta gazeta nie zdjęła artykułów gdzie jest agitacja z udziałem Wasserman????Przecież jeżeli wygra Wasserman to takie głosowanie nie może być ważne!!!Czyż nie tak mówi prawo wyborcze???No chyba że Prawo i Sprawiedliwość to tylko zwykły slogan!!!

 • krynolinka

  Oceniono 4 razy 0

  Cisza wyborcza powinna być zlikwidowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX