PiS murem za wnioskiem Ziobry. Mazurek "zdziwiona" dokumentem MSZ do Trybunału

- Nie ma żadnej rozbieżności pomiędzy ministrem sprawiedliwości i ministrem spraw zagranicznych - mówił premier Mateusz Morawiecki. Politycy PiS reagują na pismo MSZ, które wskazywało bezzasadność wniosku Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał Sprawiedliwości UE zajmuje się pytaniami prejudycjalnymi, związanymi ze zmianami w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. TSUE zdecydował się zawiesić niektóre przepisy nowej ustawy o Sądzie Najwyższym do czasu rozpatrzenia sprawy. 

Z kolei minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył w październiku wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie części przepisów unijnego traktatu - artykuł 267 TFUE. Dotyczy on przepisów, które pozwalają krajowym sądom zadawać pytania prejudycjalne.

Do tego wniosku w piśmie do TK odniósł się szef MSZ Jacek Czaputowicz. Wskazywał w dokumencie, że wniosek Ziobry do TK nie ma uzasadnienia. Czaputowicz przypomniał, że w 2005 r. "Trybunał Konstytucyjny potwierdził zgodność z Konstytucją Traktatu Akcesyjnego, w tym ówczesnego art. 234 TWE [odpowiednik obecnego art. 267 TFUE]". O piśmie szybko stało się głośno, a ministerstwo zaczęło się z niego tłumaczyć. W komunikacie stwierdzono, że pismo Czaputowicza wbrew medialnym doniesieniom "nie zawiera konkluzji ani wniosków" i "nie kwestionuje ono dopuszczalności wniosku".

Morawiecki: Jesteśmy absolutnie zgodni 

Teraz za Ziobrą i jego wnioskiem stają kolejni politycy PiS. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że nie ma żadnego rozdźwięku między resortami.

- Niektórzy próbują interpretować pismo ministra spraw zagranicznych, w którym odnosi się do wniosku Prokuratora Generalnego, jako coś, co jest niespójne z wnioskiem prokuratora. Otóż chcę zapewnić, że jesteśmy absolutnie zgodni co do tego, że Trybunał Konstytucyjny ma pełne prawo do oceny wszystkich elementów traktatu o Unii Europejskiej - mówił premier Morawiecki w Dąbrowie Górniczej. - To absolutnie normalna praktyka, występująca we wszystkich krajach UE - zapewnił. 

- Nie ma żadnej rozbieżności pomiędzy ministrem sprawiedliwości i ministrem spraw zagranicznych co do możliwości kierowania zapytań o decyzję naszego TK w zakresie poszczególnych przepisów traktatu o UE - powiedział premier. 

Głos zabrała też rzeczniczka PiS i wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. "Informuję, że wyrażone we wniosku do TK stanowisko Prokuratora Generalnego jest zgodne ze stanowiskiem PiS" - napisała na Twitterze. 

"Ze zdziwieniem przyjmujemy informację, iż dokument przekazany do TK przez MSZ nie uwzględnia orzeczenia TK z 2010 r., w którym Trybunał potwierdził, że traktat może być przedmiotem badania" - skomentowała Mazurek.

Więcej o:
Komentarze (113)
PiS murem za wnioskiem Ziobry. Mazurek "zdziwiona" dokumentem MSZ
Zaloguj się
 • rybka9915

  Oceniono 32 razy 26

  Skoro nie ma "rozbieznosci", to skad ten histeryczny jazgot??
  Mazurek szczeka i warczy, Matolusz jeczy, ziebor kleczy.

 • drdr2

  Oceniono 26 razy 22

  To się pisiaki zaplątaly. Już nikt nie wie co pomoże w II turze, jechać z ziobrą czy po ziobrze

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 16

  Co za partia niedojd + Mazurek (jak znalazł na Halloween) koleś kwestionuje prawo Unii a ta : Polacy nic się nie stało!
  Prztpomnijcie sobie niedawna ustawę Ziobry i Jakiego o IPN, jaki był obciach kiedy ten pożal się Boże rząd, musiał wszystko po kolei odszczekac i przeprosić żeby Adrian mógł na stojaka podpisać kwit na 2 miliardy dolarów dla USA

 • magnolia1234567890

  Oceniono 20 razy 14

  PIS murem za Polexitem. Im więcej zaprzeczają tym bliżej wyjścia z UE.

 • metaxo

  Oceniono 20 razy 14

  PIS to rosyjska agentura, mająca za zadanie wyprowadzić Polskę z UE. Bedzie im łatwo, bo mają dupochrona w postaci watykańskiego okupanta ogłupiającego ciemny skołtuniały polski lud.

 • wawiak57

  Oceniono 16 razy 12

  No jak sam Pinokio tak mówi, to na pewno musi być prawda. Ta trzecia Tishnerowska, gó... prawda.

 • muzoman

  Oceniono 20 razy 12

  Jeden tak drugi siak a Mateuszek swoje. Dalej myśli, że ludzie głupie są. A tam klika z kliką walczy. Rebelia się szykuje. Siwy dym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX