Tęczowy Piątek. MEN sprawdza, czy szkoły nie złamały prawa oświatowego

Resort edukacji sprawdza, czy szkoły, w których odbyła się akcja Tęczowy Piątek, nie złamały prawa oświatowego. Ministerstwo podkreśla, że wszystkie działania szkół wykraczające poza podstawę programową muszą mieć zgodę rodziców uczniów. A tej - dodaje MEN - w kilkunastu przypadkach nie było.

Ministerstwo Edukacji Narodowej sprawdza, czy w szkołach, w których odbył się Tęczowy Piątek, nie złamano prawa oświatowego. Inicjatorem akcji jest Kampania Przeciw Homofobii, która zachęcała, by w ubiegły piątek lekcje w szkole poświęcone były akceptacji dla osób o różnej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. MEN ocenia, że akcja miała "marginalny charakter".

Rzeczniczka resortu Anna Ostrowska mówi, że ministerstwo wie o kilkunastu przypadkach zorganizowania akcji bez zgody i wiedzy rodziców. I są to sygnały od rodziców.

MEN: Tęczowy Piątek bez zgody? Komisja dyscyplinarna

MEN przypomina, że na wszystkie działania wykraczające poza podstawę programową musi być zgoda opiekunów prawnych. - Jeżeli dyrektor nie dopilnował tego, żeby wszyscy uczniowie biorący udział w akcji mieli zgody od rodziców, to może mu grozić komisja dyscyplinarna - mówi Ostrowska.

Zgłoszenie o tym, że w szkole mogło dojść do złamania prawa trafia do rzecznika dyscyplinarnego z prośbą o zbadanie sprawy - wyjaśnia rzeczniczka. Ten decyduje,  nadaje się ona do postępowania dyscyplinarnego. - Następnie komisja dyscyplinarna działająca przy wojewodzie podejmuje decyzję, jak ewentualnie ukarać dyrektora lub nauczyciela - dodaje Ostrowska.

Tęczowy Piątek łamał prawo?

MEN sprawdza również, czy inicjatorzy akcji nie złamali prawa rozsyłając do szkół materiały zawierające elementy agitacji wyborczej. "Takie działania są zakazane w szkołach! Dobro uczniów jest dla nas celem nadrzędnym" - napisał resort na Facebooku.

Kampania Przeciw Homofobii zapowiadała, że wydarzenia związane z Tęczowym Piątkiem odbędą się w ponad 200 szkołach w kraju.

MEN o Tęczowym Piątku: Akcja miała charakter marginalny

Wiemy, że akcja tzw. tęczowy piątek miała charakter marginalny, nie została przeprowadzona na taką skalę, o jakiej mówiono. Tam, gdzie to miało miejsce, dojdzie do szczegółowej analizy, czy nie zostało złamane prawo oświatowe. ?Przypominamy, że nie ma możliwości, aby bez wiedzy i zgody rodziców oraz kuratora oświaty jakiekolwiek organizacje prowadziły działania w szkole. Prosimy o zgłaszanie wszelkich sygnałów o łamaniu prawa w szkołach

- dodaje ministerstwo.

"Szkoła musi przestrzegać prawa" - podkreśla rzeczniczka MEN w komunikacie.

Nastolatkowie LGBT o życiu w Polsce: "Homofobia to ból, przemoc psychiczna, nienawiść"

Więcej o:
Komentarze (109)
Tęczowy Piątek. MEN sprawdza, czy szkoły nie złamały prawa oświatowego. "Akcja miała charakter marginalny"
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 43 razy 31

  Ale posyłanie uczniów na msze w godzinach lekcyjnych nie jest złamaniem prawa?

 • mejerewa

  Oceniono 34 razy 24

  A jak myśliwi przychodzili na pogadanki albo chłopcy z ONR to szkoła miała zgodę rodziców?

 • viaac

  Oceniono 34 razy 20

  Polacy mogą zbudować widoczny z kosmosu krzyż. 25670 pomników nieszczególnego prezydenta i miliard kościołów, ale tolerancji nie potrafią się nauczyć.
  Taki mamy klimat.

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 16

  Zalewską lepiej niech sprawdzą , ona łamie prawo na okrągło

 • remo29

  Oceniono 23 razy 15

  Niech następnym razem założą opaski ONR i się MEN zesra ze strachu, nawet nie będą sprawdzać o co w ogóle chodzi.

 • Piotr

  Oceniono 25 razy 13

  Od kiedy to pisowska władza zaczęła interesować się tym czy w Polsce łamane jest prawo? Przecież sama to prawo permanentnie łamie od trzech lat. Niech lepiej zainteresują się organizacjami neofaszystowskimi, które w ostatnich latach stają się coraz bardziej bezkarne i odwali się od polskiej młodzieży! Zawsze w szkołach były i będą osoby LGBT i ci ludzie potrzebują akceptacji ze strony kolegów, żeby normalnie żyć. Służą temu "tęczowe piątki". Pisowcy chcą, żeby było jeszcze więcej dyskryminacji i samobójstw wśród uczniów?

 • szats69

  Oceniono 12 razy 8

  Agitacji wyborczej? A za jakim konkretnie politykiem lub partią?

 • yankes1968

  Oceniono 18 razy 8

  No cóż, rząd ma fuzję z klechownią i zapewne kwik z tamtej strony poszedł ostry, więc polecenia trzeba wykonać i tropić. LOL

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX