Komentarze (124)
Godło polski plagiatem? Naszego orła białego mogła stworzyć francuska rzeźbiarka
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jurekde

  Oceniono 6 razy 2

  Proszę sprawdzić jak wyglądają herb i barwy miasta Frankfurtu nad Menem! to jest ciekawostka...i pytanie kto od kogo i jak daleko sięgała Wielka Lechia....

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 4 razy 2

  Inni pokazali jak wyglądała ta płaskorzeźba i nawet złote nogi nie zmienią tego faktu że to plagiat.

 • sselrats

  Oceniono 4 razy 2

  Ch D i K K

 • roch1984

  Oceniono 4 razy 2

  Bzdura, przecież to myśmy francuzów nauczyli jak robić orła i posługiwać się sztućcami.

 • tetradrachma

  Oceniono 2 razy 2

  No to teraz tylko pozostaje nam ....fourchette a'la polacca !

 • grundol1

  Oceniono 2 razy 2

  Wizualizacja nowego wzoru godła, biorąca pod uwagę to, gdzie ptaki mają kolana:
  donald-static.s3.amazonaws.com/filer_public_thumbnails/filer_public/c3/2e/c32efffb-1c30-4f2d-a872-c133232f92e8/godlo.jpg__655x0_q85_crop_subsampling-2_width-655.jpg

 • baniak-rulez

  Oceniono 6 razy 2

  I sru już mi tu na godle orła podrabiańca skopiowanego zamienić na jedyną prawdziwą kaczkę ino mi tu kurtyzana migiem. News z kiszki stolcowej. I wierszyki zmienimy w szkole 'kto ty jesteś, Polak mały, jaki znak twój, kaczor biały'.

 • Orry Main

  Oceniono 6 razy 2

  To może pokażcie zdjęcie orła z tego medalu bo teraz to wygląda tak jakbyście szukali sami nie wiedząc czego , pokażcie dowody skoro już zaczeliście temat

 • kacykmoralny

  Oceniono 2 razy 2

  Artystka pewnie z kolei mocno zainspirowała się godłem Frankfurtu nad Menem;)

 • jan kowalski

  Oceniono 1 raz 1

  Polskie godło jest niezmienne od XII wieku ( jeden z nielicznych jeżeli nie jedyny przykład w Europie), a sam kształt skrzydeł , ułożenie piór zmieniał się.
  Jak powinno wygladać polskie godło ? Wzorce są gotowe , a polskie godło jest na chorągwi w Belwederze ( sam widziałem zdjęcie pani Merkel na tle tego godła).
  Dziennikarze gazet.pl ( prawdopodobnie naczelny redaktor jak i polska konstytucja ) myli godło z herbem , co jest bardzo poważnym błędem i mówi wszystko o tej konstytucji jak i o dziennikarzach . Różnica między godłem i herbem jest to bowiem wiedza przedszkolna.
  Pisanie teraz , ze polskie godło jest "zainspirowane" dziełem rzeźbiarki z XX wieku jest zabawne i śmieszne i świadczy o poziomie dziennikarstwa. A czym zainspirowała się francuska rzeźbiarka,. To jest dopiero "plagiat"
  ( w gazeta.pl głupota pofrunęła do samego nieba.

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  No tak a powinna go wyrzezbic, najlepiej wlasnymi szponami, jakas "matka Polka" czy pozniej ogloszona swieta wg papieskiego projektu - wtedy nasi chorzy "pomazancy" nie czepialiby sie detali - psujac i wykrzywiajac nasze symbole narodowe !!!!!

 • ilchi

  Oceniono 3 razy 1

  Chyba godlo Polski a nie polski???

 • rzeczko

  Oceniono 5 razy 1

  Godło polski??? Kiedyś pisało się "Polski". I kiedyś trzeba było się uczyć.Kiedyś nie przyjmowało się do redakcji nieuków i tumanów.

 • xegar

  Oceniono 1 raz 1

  Na tej zasadzie można się doczepić do wszystkiego. Że taki odcień czerwonego koloru ktoś już wymyślił (i opatentował, a teraz jego zstępni chcą ka$ę), to samo z białym, złotymi szponami itd. To jest godło Polaków i jeśli oni zgodnie to przyznają, żadna kasa się nie należy. Nie ma nic złego w tym że artysta czerpał z dobrych wzorców.

 • ivergon

  Oceniono 1 raz 1

  & Gdzie tu autor w/w Białego Orła wypowiada się enigmatycznie?

  "Jako artysta miałem przed sobą bardzo trudny, a jednocześnie wdzięczny dylemat: ścisłość historyczna, heraldyczna i numizmatyczna, a – poziom artystyczny i te warunki, które mnie jako artystę komponującego dzieło zobowiązują przede wszystkim: godność i harmonia projektu. […] Uważałem, że godło Polski należy wybrać z okresu największego rozkwitu, kiedy Biały Orzeł reprezentował wielkość mocarstwową Polski. Bez wahania wybrałem typ orła Jagiellonów. Zresztą kompozycyjnie był najwdzięczniejszy i najładniejszy."

  histmag.org/Orzel-Bialy.-Dlaczego-herb-Rzeczypospolitej-wymaga-poprawek-7891

 • ivergon

  Oceniono 1 raz 1

  Kto tworzy te durne tytuły, godło Biały Orzeł nie jest plagiatem, tylko oficjalnie używana wersja graficzna polskiego Białego Orła znanego od tysiącleci, ma trochę wspólnych rysów z godłem Białego Orła z medalu, stworzoną przez jakąś graficzkę, jaki to więc francuski orzeł. Idea tego orła jest dość prosta jest to orzeł wpisany w koło więc o zredukowanych skrzydłach, czyli nic nowego.

  histmag.org/grafika/articles6/orzel-bialy3/4.jpg
  orzelbialy.edu.pl/wp-content/uploads/2015/11/orzel_logo_2.png

  "Michta w 2017 r. postawił tezę, że Kamiński w 1927 r. godło przerysował ze stworzonego trzy lata wcześniej medalu Beetz-Charpentier. Ten powstał ku czci Ignacego Jana Paderewskiego, na awersie jest data "1924"."

 • aa1000

  Oceniono 1 raz 1

  Następny problem czy "orzeł biały" jest orłem czy jastrzębiem?
  Ornitologia polska jakoś milczy.

 • art_102

  Oceniono 5 razy 1

  Nie ma się czym podniecać!! Beez-Charpentier wykonała medal dla Paderewskiego w 1924 i zapewne chciała nawiązać do polskiego symbolu. Orzeł kamińnskiego jao godło zaistniał w 1927 rolu, to znaczy że powstawał dużo wcześniej. Poniewaz chodziło o godło, moglo to trwać kilka lat,. amiński zygotował kilka wariantów, instytucje musiały to zaakceptować, na ewno nanoszono jekieś poprawki, być może poddawano niejszym czy większym konsultacjom, no i na pewno było o tym głośno, tym bardziej wśród artystów, że ktoś pracuje nad godłem. I to Beez-Charpentier mogła się wzorować szkicami wstepnymi Kamińskiego. ba mogł się nawet do niego zwrócić o ich udostęnienie, aby medal dla Paderewskiego miał aktualne godło, albo przynajmneij zblożoen do ostatecznej wersji.
  Większosć polskich artystów oparła sie o Francję, artyści europejscy sie znali, spotykali, prowadzili dysputy. Nie było internetu sztuka i ludzie ją tworzący, stanowili pewna grupę, która silnie ze sobą konkurował, dyskutowała, wystawiała, spotykała na wieczorkach twórczych i w knajpach na napitce i dysputach. Literaci, muzycy plastycy i ich sympatycy, to taki wieczny kongres wolnej mysli.
  Osoby, które sie tak podniecają myślą o plagiacie, nie mają pojęcia jak wyglądały relacje w świecie artystów. I jeszcze raz podkreślę, że Beez-Charpentier przygotowując medal, a wiedząc że Polska pracuje nad nowym godłem, mogła sie zwrócić do kolegi artysty o podgląd wzoru. Zresztą, nie wiemy przecież, czy wstępne projekty nie były udostępnione w prasie, na ulotkach, wystawie. To wielce prawdopodobne, że liczne konsultacje mogły sie odbywać publicznie.
  Przypomnijcie sobie jak pracowano nad logiem kadry piłkarskiej, zanim zawędrowało na koszuli,, przez długi czas różne wersje łacznie z wybraną krązyły po mediach i był ogólnodostepne. Kiedyś nie było netu ale pracowało sie tak samo, tylko trwało to nieci dłużej.
  Tak że nie podniecjacie sie łapacze 'plagiatów" i nie szukajcie kolejnej afery tam gdzie jej nie ma, tylko po to, żeby ustprawiedliwić zmiane godła przez pislandię i wywalenia na to kolejnych dziesiatków milionów zł.
  Nic tego nie usprawiedliwia. Szpitale nie maja za co leczyć, ludzie latami czekają na badania, i naprawdę, zalawają nas podwyżki i nowe godło to jest ostatnia rzecz, która jest am teraz potrzebna i ostatnia, która as interesuje.

 • bratjolki

  Oceniono 9 razy 1

  Bolałoby was ruszyć się i POKAZAĆ o czym wypisujecie? Jaki sens bez tego.
  Chyba ze reklamy tez będziecie sobie zamieszczać takie ....
  IKEA - zarąbistej łóżko za dwie stówy. W paski.
  Detale w sklepie.

 • fctheduck

  Oceniono 3 razy 1

  Fajnie, jak widać duch pisowca to nie jest jakiś nowy polski wynalazek.

 • hrkukus

  Oceniono 3 razy 1

  Wobec tego czas na zmianę, gęś też jest biała, dostojna i groźna. I ładna. Wiem, znajdą się inne propozycje, są inne piękne ptaki, takie nasze. Optuję za gęsią, bo może być za późno.

 • adin_null_adin

  Oceniono 3 razy 1

  Pozostaje pytanie skąd kopiowała Elisa bo chyba nie z francuskiego koguta.

 • siwywaldi

  Oceniono 7 razy 1

  A ja myślę, że te wszystkie gadania o plagiacie, są niczym innym, jak próbą przekonania Suwerena, że Godłem Polski powinien być krzyż, albo Chrystus ze Świebodzina.
  A ja korzystając z okazji, wszystkim "kombinatorom" dla przestrogi przypomnę taką historyjkę:
  Pewnego razu, do Prezydenta Bieruta odezwał się orzeł, wiszący jako godło w jego gabinecie mówiąc:
  - Słuchaj no "prezydencie". Wprawdzie koronę mi zabrałeś i szpony stępiłeś, ale OŚWIADCZAM ci, że choćbyś mi ostatnie pióro z dupy wyrwał i pomalował mnie na czerwono, to ruskiej gwiazdy i tak ze mnie nie zrobisz :-))

 • kmrp

  Oceniono 4 razy 0

  Jakoś nie identyfikuję się z symbolami III/IV RP. To nie jest mój kraj. Moim krajem była PRL, zniszczona przez pieprzonych solidaruchów.

 • guavajuice

  Oceniono 2 razy 0

  Bociana chcemy, najbardziej

 • spam_box

  Oceniono 10 razy 0

  Dlaczego ten orzeł nie ma w szponach krzyża i kropidła? Albo chociaż kremówki?

 • mid1

  Oceniono 1 raz -1

  Wg GW w ogóle Polska jest plagiatem Niemiec, więc nie ma sensu, aby istniała (tak jak budowane lotnisko pod Łodzią, bo jest przecież w Berlinie).

 • igor.bilyj

  Oceniono 7 razy -1

  Przede wszystkim to coś to nie jest orzeł, ani nawet jastrząb, ani nawet bażant, tylko to jest, proszę państwa, biały kurczak przejechany przez samochód na wylotówce z Radomia w latach 50-tych XX w., z takim małym, malutkim jakby nocniczkiem na głowie. Jak to mówią w Radomiu, jaki naród, takie godło.

 • daretz

  Oceniono 1 raz -1

  Co prawda, nigdy mi się te niedorozwinięte skrzydła, jak u nielota nie podobały. Ale też to najgorszy czas do zmiany godła. Ekipa rządząca to megalomanie. Chociaż gdyby ich pominąć, może rozpisać konkurs, jury że specjalistów, zapanować referendum...?

 • dziuraweportki

  Oceniono 3 razy -1

  To ci dopiero sprawa. PiS ze swoją mentalnością każdą kradzież i plagiat uzasadni dosadnym "nam się należy", więc pewnie pozostaną przy nim, choć info o sprawie to najlepsza przesłanka, by godło zmienić. Ale tu czyha jeszcze większa pułapka, "artyści" dobrej zmiany wsławili się w tylu niepodobiznach Lecha, że już widzę oczami wyobraźni Orła Białego wyglądającego niczym Jeżuś Malusieńki.

 • aabjp

  Oceniono 4 razy -2

  Polska pisze się z dużej litery!!!!! A tu jest tak: "Godło polski plagiatem? Naszego orła białego mogła stworzyć francuska rzeźbiarka". Słowniki ortograficzne każą też pisać nazwę godła państwowego z dużej litery!

 • znawca_prawdy

  Oceniono 6 razy -2

  No i ma też dwa skrzydła. To musi być plagiat.

 • raczkowski

  Oceniono 10 razy -2

  Nie beda nas France uczyc jak sie orly rysuje! To klamstwo, klamstwo, po trzykroc klamstwo!

 • oczy_argusa

  Oceniono 3 razy -3

  Oczywisty plagiat. Trzeba zastąpić orła czymś innym. Najlepiej nowoczesnym. Hulajnoga elektryczna?

 • Wies Kwiec

  Oceniono 5 razy -3

  A kogo to obchodzi ????? Żygać mi się chce jak słyszę to ciągłe gadanie o ptaszku na godle, o hymnie. Ludzie czy wy powariowaliście, brakuje wam innych tematów ? Czy zostaliścoie wkręceni przez tych pseudo patriotów z PiS.

 • drmuras

  Oceniono 5 razy -3

  Brak ilustracji czy zdjęcia rzekomego oryginału francuskiej artystki oraz znak zapytania na końcu tytułu, każdego myślącego przyprawi o duży sceptycyzm co do prawdy tego tekstu.
  Z kolei ojkofobiczne jednostki dostaną gwałtownego orgazmu po przeczytaniu tych bzdur.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX