Malowali włosy, doklejali wąsy Ukraińcom, by pasowali do polskich dowodów osobistych

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej rozbił grupę przestępczą, która pomagała Ukraińcom w przedostaniu się do Wielkiej Brytanii. Przestępcy kupowali od Polaków dowody osobiste i paszporty. Potem sprzedawali je obywatelom Ukrainy, którzy byli podobni do właścicieli dokumentów.

Cztery osoby - trzech Polaków i Ukrainiec - mają postawione prokuratorskie zarzuty w związku z działalnością w grupie przestępczej. Grupa zajmowała się pomocą obywatelom Ukrainy w nielegalnym przedostaniu się do Wielkiej Brytanii.

Ukraińscy członkowie grupy przestępczej docierali do osób, które chciały wyjechać do Anglii i przysyłali do Polski ich zdjęcia. Następnie polska część grupy poszukiwała - m.in. w województwie podkarpackim - Polaków podobnych do klientów z Ukrainy.

"Nakłaniano Polaków do sprzedaży ich dowodów osobistych lub paszportów. Polakom płacono od 200 do 500 zł. W razie potrzeby, ukraińskim "klientom" dopasowywano wizerunek do polskiego dokumentu, np. malowano włosy, przedłużano je, doklejano wąsy, albo podrabiano zdjęcia w polskich dokumentach" - informuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

Według informacji funkcjonariuszy, przestępcom udało się w ten sposób przetransportować na Zachód co najmniej kilkunastu Ukraińców. Za przerzut do Wielkiej Brytanii i dokumenty obywatele Ukrainy płacili ok. 3-4 tys. euro. Sam paszport lub dowód osobisty kosztował ok. 1 tys. euro mniej.

1 listopada to tragiczny dzień na drogach. Uważajcie w Dzień Wszystkich Świętych

Więcej o:
Komentarze (51)
Malowali włosy, doklejali wąsy Ukraińcom, by pasowali do polskich dowodów osobistych
Zaloguj się
 • kiker1

  Oceniono 36 razy 24

  Narażać się na sprawy sądowe, chwilówki i alimenty dla 500pln. Czyli równowartości 15 flaszek. To możliwe chyba tylko na Podkarpaciu.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 5

  Spróbuję przegimpować moją fotkę na osełedec. Jeśli ładnie wyjdzie, to zapuszczę sobie. A potem zaproponujemy osełedec np. Donaldowi Trumpowi.

 • yosemitesam

  Oceniono 15 razy 5

  Elektorat+ miał okazję dorobić kolejnych kilka stów i to za śmieszny kawałek plastiku.

 • ochujek

  Oceniono 8 razy 4

  Rejony w których rządzi PiS. +500 już nie wystarcza, sprzedają tożsamość.

 • bamapo

  Oceniono 3 razy 3

  Ale ćwoki. O dowodach kolekcjonerskich nie słyszeli?

 • tomekcis

  Oceniono 7 razy 3

  Jaką trzeba być amebą, by sprzedać dowód za 500??? Zresztą nie o kwotę chodzi, 500, 2000, 10000... to żadne pieniądze, w stosunku do ewentualnych problemów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX