Wybory 2018. PiS chce usunąć Zdanowską. A przez rok nie zrobił nic ze skazaną burmistrz Rabki

Wybory samorządowe 2018. Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wezwał prezydent Łodzi Hannę Zdanowską do rezygnacji z kandydowania. Mówi, że jako skazana nie może pełnić funkcji w samorządzie. Tymczasem od roku skazana jest też sympatyzująca z PiS burmistrz Rabki-Zdroju. Jej wojewoda małopolski nie chciał usunąć.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wg niektórych sondaży może wygrać wybory samorządowe 2018 już w pierwszej turze. Jednak zdaniem PiS powinna teraz zrezygnować z urzędu i nie będzie mogą ponownie zostać prezydentem nawet, jeśli wygra. 27 września Hanna Zdanowska została prawomocnie skazana na 20 tys. zł grzywny za poświadczenie nieprawdy w dokumentach, które złożyła ubiegając się o kredyt 10 lat temu.

Hanna Zdanowska wezwana do rezygnacji z kandydowania, a tymczasem w Rabce-Zdroju?

Politycy PiS argumentują, że zgodnie z prawem pracownikami samorządu nie mogą być osoby skazane z oskarżenia publicznego i winy umyślnej. Mówiło się nawet o tym, że władza może już teraz próbować usunąć prezydent i wygasić jej mandat. Jednak wojewoda łódzki Zbigniew Rau oświadczył, że ponieważ jej kadencja i tak się kończy, w praktyce nie ma to sensu. Wezwał ją jednak do rezygnacji z kandydowania.

Te wezwania zaczęły się szybko po uprawomocnieniu wyroku. Tymczasem - jak opisuje "Rzeczpospolita" - od prawie roku skazana jest Ewa Przybyło, burmistrz Rabki-Zdroju. Tak samo jak Zdanowska, została skazana z oskarżenia publicznego i winy umyślnej. Oskarżono ją o nieprzekazanie w terminie skarg na nią samą do sądu oraz blokowanie dostępu do informacji publicznej. Jednak wojewoda małopolski przez niemal rok nie zrobił nic, by wygasić jej mandat - opisuje "Rzeczpospolita". Nie pojawiły się też wezwania do ustąpienia, gdy Ewa Przybyło zdecydowała się startować w wyborach. Burmistrz jest bezpartyjna, jednak mówi się o niej jako "sympatyzującej" i "bliskiej" PiS. W sądzie broniła jej Małgorzata Wassermann. Andrzej Duda jeździ do Rabki na narty. 

Wybory samorządowe 2018. Hanna Zdanowska a Ewa Przybyło - Jacek Sasin zabiera głos

Sprawę skomentował w TVN24 Jacek Sasisn. To szef Komitetu Stałego Rady Ministrów mówił wcześniej, że "nie ma żadnej możliwości" aby Zdanowska mogła objąć urząd prezydenta po wyborach. W rozmowie z Konradem Piaseckim podkreślał, że "prawo jest takie samo dla wszystkich w Polsce". - Czyli jest takie samo dla burmistrz Rabki-Zdroju związanej z PiS? - zapytał dziennikarz. - Burmistrza czego? - dopytywał Sasin. 

Piasecki wyjaśnił, że burmistrz od prawie roku jest skazana. - Jeśli została skazana to powinna przestać być burmistrzem. Sprawa jest jasna - oświadczył polityk. Dodał, że "on nie ma wiedzy o sprawie" i trzeba zapytać wojewody.

W odpowiedzi na pytania "Rz" rzeczniczka wojewody małopolskiego poinformowała, że do wojewody "nie przekazano wcześniej informacji w sprawie wyroku". Teraz urząd ma "zweryfikować informacje" dziennika. Ponieważ wybory są już za kilka dni, wojewoda teraz nie podejmie działań, ale w związku z ponownym kandydowaniem burmistrz "będzie monitorował sytuację" po wyborach. 

Więcej o:
Komentarze (136)
PiS chce usunąć Hannę Zdanowską. A przez rok nie zrobił nic ze skazaną burmistrz Rabki
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 70 razy 68

  Tak własnie wygląda pisowska SPRAWIEDLIWOŚĆ.
  Wybaczcie, ale o PRAWIE nie będę pisać.

 • jxl82

  Oceniono 47 razy 41

  " Burmistrz Czego?" Oj Rabczanie z miasta tak bliskiego Marii Kaczyńskiej, widzicie gdzie tak naprawdę ma was Sasin?

 • chi-neng

  Oceniono 37 razy 35

  "Tymczasem od roku skazana jest też sympatyzująca z PiS burmistrz Rabki-Zdroju. Jej wojewoda małopolski nie chciał usunąć."
  -----
  Jak myślicie świadomie zapomnieli, czy NIE zapomnieli?
  Udają, że ta prawda, ten fakt NIE egzystuje...?
  A co ważniejsze nie zdarza sie w ich partii...
  Co za obłuda i zakłamanie!

 • chi-neng

  Oceniono 35 razy 33

  Problem leży w tym, że oni postanowili sobie zniszczyć Zdanowską i obasadzić Jej pozycję "swoim towarzyszem".

 • spyderman2

  Oceniono 31 razy 31

  pisiury walczą o Łódz bo p. Zdanowska ją rozbudowała i pisiory miałby co rozkradać

 • vito60

  Oceniono 31 razy 27

  Przecież to oczywista oczywistość, że żadne przepisy swoich nie obowiązują. Tak jak Sikorski posługiwał się ,,knajackim językiem" a Mati coś tam chlapnął.

 • fakiba

  Oceniono 32 razy 26

  Pisory chcą usunąć panią Zdanowską bo za dobrze jej idzie i chcą wcisną na jej miejsce nieudacznika Budę , niedoczekanie wasze

 • owca888

  Oceniono 29 razy 25

  Zakłamane pisssyny i polityczne zlecenie na panią Zdanowską. Polacy nie znoszą być tak ordynarnie dymani. Kacapstwo spod Odessy tego nie łapie. Wyjdzie wam to bokiem, pisgłówki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX