Rząd rozważa obowiązkowe szczepienia dla osób spoza UE. "Stoimy przed ryzykiem epidemii"

Polski rząd zastanawia się nad wprowadzeniem obowiązkowych szczepień dla osób spoza Unii Europejskiej - podaje "Rzeczpospolita". Obowiązek miałby dotyczyć nawet tych cudzoziemców, którzy przebywają w kraju krócej niż trzy miesiące.

Cudzoziemcy i uchodźcy spoza Unii Europejskiej przebywający w Polsce powinni być poddawani obowiązkowym szczepieniom - z takiego założenia wychodzą polskie władze, które rozważają wprowadzenie w tej kwestii uregulowań prawnych. Tak wynika z ustaleń dziennika "Rzeczpospolita"

Jak zauważa w rozmowie z "RP" wiceminister zdrowia Marcin Czech, za wschodnią granicą dużym problemem staje się odra i gruźlica, a obecne prawo nie wymaga np. od zagranicznych studentów zaświadczeń o szczepieniach.

- Jeśli napływ nieszczepionych połączyć ze spadkiem odsetka zaszczepionych w Polsce, związanym m.in. z działalnością ruchów antyszczepionkowych, stoimy przed ryzykiem epidemii - komentuje były główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz.

Obowiązek miałby dotyczyć również uchodźców, którzy trafiają do ośrodków w Polsce na krócej niż trzy miesiące. Zastrzyki dla obcokrajowców mogłyby kosztować polski budżet kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.

Projekt ustawy o likwidacji obowiązkowych szczepień

Na początku października Sejm zdecydował o skierowaniu do dalszych prac w komisji obywatelskiego projektu likwidującego obowiązkowe szczepienia dzieci. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 252 posłów, przeciwnych było 158, a 2 wstrzymało się od głosowania.

Część opozycji sprzeciwiała wprowadzeniu projektu pod obrady parlamentu. Szef sejmowej komisji zdrowia, poseł PO Bartosz Arłukowicz mówił, że zniesienie obowiązku sczepień dzieci przyniesie wielkie szkody.

- Pracujemy nad kuriozalną ustawą. Zwracam się do wszystkich mam i ojców, babć i dziadków w Polsce - PiS pod rękę z narodowcami i Kukizem chce dalszych prac nad ustawą znoszącą obowiązek szczepień dla naszych dzieci. To jest skandal - mówił były minister zdrowia.

Projekt wprowadza dobrowolność szczepień, nakłada też na lekarza obowiązek przeprowadzenia wywiadu przed szczepieniem oraz pisemną informację o ryzyku związanym ze szczepieniem, obowiązek wywiadu lekarskiego po szczepieniu oraz daje rodzicom możliwość zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Według ekspertów, likwidacja obowiązkowych szczepień to zagrożenie dla zdrowia i życia milionów Polaków. Lekarze wskazują, że obecnie stosowane szczepionki są bezpieczne i mogą zapobiec wielu groźnym chorobom.

Więcej o:
Komentarze (108)
Rząd rozważa obowiązkowe szczepienia dla osób spoza UE. "Stoimy przed ryzykiem epidemii"
Zaloguj się
 • fctheduck

  Oceniono 28 razy 24

  Czyli mamy jakiś taniec obłąkanych, którzy chcą znieść obowiązek szczepień i jednocześnie wprowadzić przymusowe szczepienia obcokrajowców. Coś tam dzie działa w ich pisowskich łbach.

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 19

  Najpierw Polaków zaszczepcie a potem myślcie o uchodżcach których podobno nie ma w Polsce

 • supertiumacz

  Oceniono 24 razy 16

  69-letni dziadek-prezes, zamiast siedzieć na emeryturze, ustawia rząd, żeby:

  1. Zwolnic ludzi ze szczepień;
  2. Wpaść w panikę, i szczepić obowiązkowo część przyjezdnych.

  No i napiszcie teraz, że pisowcy i kukizowcy mają równo pod deklem. Ja twierdzę, że w dzieciństwie przyjęli zbyt dużą dawkę szczepionki z rtęcią, i stąd powikłania.

  PS.
  Teraz czekam na jakiś raport dotyczący np. lekoopornej gruźlicy.

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 16

  Hahaha....hahaha...
  A przecież takowych nie mają i nie przyjmują !
  Więc o co chodzi?

 • jestem.z.pisu

  Oceniono 17 razy 13

  Jedną ręką PiS wycina Puszczę oraz starodrzew w miastach i gminach - a drugą ręką Cygan z Opola sadzi 3 drzewka w świetle kamer w Warszawie, ogłaszając ekologiczny sukces wyborczy.

  Kilka dni do wyborów - zadbaj o starodrzew!

 • krotkizzoliborza

  Oceniono 19 razy 13

  Pasożyty i pierwotniaki z Nowogrodzkiej sami się nadają na szczepienia

 • owca888

  Oceniono 13 razy 11

  A jednocześnie pracują nad projektem antyszczepionkowców.
  Pis.dolona banda niekompetentnych głupków i populstycznych ksenofobów ze schizą.

 • lekkopoirytowana

  Oceniono 15 razy 11

  Cholerni hipokryci....najpierw pier....ą jakie to szczepienia złe, pleban krzyczy, że niewolno, naewane babska wymyślają poszczepionkowy autyzm, ale jak spoza UE to jednak jest ryzyko epidemii..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX