Tropikalna burza Leslie uderzyła w Portugalię. Tysiące domów bez prądu, setki powalonych drzew

Po dotarciu do Półwyspu Iberyjskiego huragan Leslie osłabł i stał się burzą tropikalną. W samej Portugalii burza odcięła od prądu 15 tys. mieszkań. Teraz zmierza do Hiszpanii.

Burza Leslie przeszła przez Lizbonę i zaatakowała centralną i północną część kraju. Wiatr powalił setki drzew i pozbawił prądu 15 tysięcy domostw w całej Portugalii. Zjawisko wcześniej nosiło miano huraganu, ale po zbliżeniu się do lądu, osłabło.

Burza Leslie uderzyła w Portugalię. Silny wiatr i obfity deszcz

Dotąd nie odnotowano ofiar, jednak władze wciąż ostrzegają ludzi, by nie opuszczali domów. Prędkość wiatru może wynieść ok. 110 kilometrów na godzinę. Zagrożone są przede wszystkim zachodnie tereny kraju.

Leslie towarzyszy ulewny deszcz - spaść może 100 litrów wody na metr kwadratowy. Burza, która jest prawdopodobnie najpotężniejszą od 1842 roku, zmierza teraz w kierunku Hiszpanii. 

Portugalskie linie lotnicze odwołały z powodu burzy siedem lotów. Służby zalecają, by przez najbliższe godziny statki pozostały w portach.

Leslie - najpierw huragan, później burza

Na wschodnim Atlantyku pojawiają się huragany, jednak zazwyczaj nie uderzają one w kontynent. Na ogół słabną lub kierują się bardziej na północ. Wtedy mogą zagrażać Wyspom Brytyjskim, jak zeszłoroczny huragan Ophelia. Niektórzy specjaliści prognozują, że z powodu globalnych zmian klimatu huraganów w naszej części kuli ziemskiej będzie więcej.

Meteorolog Steve Bowen napisał na Twitterze, że uderzenie Leslie w Półwysep Iberyjski to "szalone zakończenie szalonego sztormu". Inny synoptyk Özden Terli napisał, że "coś takiego nigdy nie miało miejsca".

Więcej o:
Komentarze (25)
Tropikalna burza Leslie uderzyła w Portugalię. Tysiące domów bez prądu
Zaloguj się
 • asperamanka

  Oceniono 13 razy 3

  Wczoraj był huragan który po raz pierwszy w pięćsetletniej historii pomiarów miał uderzyć w Portugalię, a dziś jest sztorm tropikalny? Drodzy redaktorzy, huragany powstają i się utrxymują nad oceanem o temperaturze co najmniej 27 stopni Celsjusza. Dlatego sezon huraganów na Atlantyku trwa od późnego lata do jesieni, gdy woda się już nagrzeje, i one nie uderzają w Europę z dwóch względów. Po pierwsze, wzdłuż zachodnich wybrzeży Europy płynie zimny prąd kanaryjski. Ocean nawet na południu kontynentu, na wysokości Portugalii, nigdy nie zbliża się nawet do tej temperatury. Nawet w bieżącym roku, po bardzo gorącym lecie, temperatura Atlantyku dziś w rejonie Lizbony nie sięga 20 stopni. Po drugie, wskutek ruchu obrotowego Ziemi huragany przemieszczają się z Zachodu na wschód, nie odwrotnie. W Europie trafiają się bardzo silne wiatry o prędkości przekraczającej 100 km/godz., ale to nie są tropikalne huragany.

  Ja rozumiem, że zwolennicy teorii antropogenicznego globalnego ocieplenia bardzo by chcieli, żeby w Europę trafił jakiś huragan najwyższej kategorii, ale w Gazecie mającej być poważnym medium nie powinniście bezkrytycznie powtarzać bajek serwowanych przez IPCC, zwłaszcza po kompromitacji z mailami która wyszła na jaw podczas konferencji klimatycznej w Kopenhadze i która jasno wykazała, jak fałszuje się dane, żeby zgodziły się z tezą pod którą wyciąga się miliony $ grantów od biznesu żyjącego z handlu emisjami.

 • izopropanol

  Oceniono 3 razy 1

  Hmm, od srody jestem w Lizbonie, . Dobrze że o tym piszecie bo jakoś nie zauważyłem...a szkoda przegapić.

 • Lolo Olo

  Oceniono 1 raz 1

  U nas na podbeskidziu jak jest wiatr halny to nieraz mocniej wieje bez paniki :))))

 • jack_flash

  Oceniono 1 raz 1

  „Burza tropikalna” - podpisane Google Translate.

 • vicenteolivio

  Oceniono 3 razy 1

  Leslie jest w tej chwili na północ od Azorów i skieruje się prawdopodobnie na wyspy brytyjskie. O czym wy piszecie? Jaka Lizbona? Jaka Hiszpania? Leslie w nocy zaatakował i odbił się 500 km na zachód na Atlantyk? Takie rzeczy się nie zdarzają. Może ktoś to rzeczowo opisać, bo dla mnie to się nijak nie klei!

 • kmwsm

  0

  Wolaki uczcie sie jezykow! Huragany jak slabna zamieniaja sie w "tropical storms" z angielskiego. Jak przetlumaczysz slowo w slowo urzywajac google bedziesz mial jolopie "tropikalna burze"

 • kmwsm

  0

  Jeden tu z GW pisal wczoraj, ze jak dotrze do ladu, to zamieni sie w cyklon tropikalny buahahaha

 • supertiumacz

  Oceniono 2 razy 0

  "Burza, która jest prawdopodobnie najpotężniejszą od 1842 roku, zmierza teraz w kierunku Hiszpanii. "

  earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/overlay=temp/orthographic=-1.11,43.76,1821/loc=-23.672,49.114

  No nie wiem.
  Hiszpania zmieniła swoje położenie?

  Krótko pisząc, news z d*py.

 • Emi Grant

  Oceniono 1 raz -1

  To dlaczego tej burzy nie ma na mapie: www.windy.com/pl/-Deszcz-burza-rain?rain,38.221,-11.217,6

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX