Ulicami Lublina przeszedł pierwszy Marsz Równości. Chuligani rzucali w nich kamieniami i petardami

Zakończył się organizowany po raz pierwszy w Lublinie Marsz Równości. Uczestnicy spotkali się z wyjątkowo agresywnym atakiem ze strony prawicowych radykałów - napastnicy obrzucali marsz kamieniami i petardami. Nie zdołali jednak zablokować kolorowego pochodu.

Marsz Równości w Lublinie mógł się w ogóle nie odbyć. We wtorek prezydent miasta Krzysztof Żuk zakazał manifestacji. Organizatorzy złożyli zażalenie na tę decyzję do Sądu Okręgowego - ten podtrzymał decyzję Żuka. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, który ostatecznie uznał, że prezydent nie miał podstaw, by zakazywać marszu.

Marsz Równości w Lublinie agresywnie zaatakowany

Pochód wystartował o godzinie 13 z placu Zamkowego, momentami miał bardzo niespokojny przebieg. Maszerujący napotkali licznych przeciwników - głównie ze środowisk radykalnej prawicy oraz pseudokibiców. Kontrmanifestanci byli bardzo agresywni - wyzywali uczestników marszu, rzucali w nich kamieniami, petardami, w ruch poszły nawet krzesła z pobliskich ogródków piwnych i kosze na śmieci. W pewnym momencie doszło do bijatyki. Policja robiła co mogła, by zabezpieczyć marsz, w pewnym momencie mundurowi użyli armatki wodnej i gazu. Kilka razy marsz stał w miejscu z powodu blokady radykałów. 

W trakcie zmieniono trasę pochodu, ostatecznie jednak maszerujący dotarli na Plac Teatralny, gdzie zakończono marsz. Po godzinie 15 policja poinformowała na Twitterze, że w marszu nikt nie ucierpiał. Są za to zatrzymani.

Policja ustala tożsamość agresorów

Jak informuje lubelska komenda, przemarsz został udokumentowany. Nagrania z policyjnych kamer i miejskiego monitoringu mają pomóc w ustaleniu tożsamości napastników. 

Jak poinformował Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji, policjanci do wieczora będą patrolowali ulice Lublina. - Dla nas to będzie wytężony dzień pracy. Po zakończeniu zgromadzeń spodziewamy się ruchów na terenie miasta. Będziemy musieli zapewniać bezpieczeństwo pewnie do godzin wieczornych - mówił na antenie TVN24.

Więcej o:
Komentarze (266)
Ulicami Lublina przeszedł Marsz Równości. Narodowcy zaatakowali uczestników
Zaloguj się
 • Oceniono 59 razy 43

  Witam..Polska zawsze byla i bedzie kolorowa..i nie zmienia teni tego idioci z przybuduwek nacjonalistow oficjalne wspierane przez ten durny rzad.podziekowania dla organizatorow i oby tak dalej..a tymi debilami spod znaku swastyki pokazujcie zawsze srodkowy palec..kazdy inni wszyscy rowni

 • remo29

  Oceniono 48 razy 40

  Czy Kempa już przybiegła bronić patriotów prześladowanych przez siepaczy Tuska?

 • felicjan.dulski

  Oceniono 49 razy 33

  Żałosny ten atak faszystów na przemarsz.
  Tylko mu (wbrew sobie) pomogli, bo światowe media napiszą o tym w takim kontekście.
  Mało, że faszyści, to jeszcze idioci.
  Taka Wolska!

 • state77

  Oceniono 48 razy 28

  Współczynnik ukrywanego homoseksualizmu wśród narodowców musi być bardzo wysoki.

 • fotosmak

  Oceniono 36 razy 22

  patrioci, harcerze wyklęci, pseudokibice i pijaki - kwiat Polski, przykładni małżonkowie i rodzice dzieci, płacący podatki i dbający o swój kraj. Oni walczyli o Poslkie petardami i kamieniami. Gdyby dac im karabin na wojnie sami by się pozabijali. Brawo Lublin za marsz równośći !

 • krysia_z_garwolina

  Oceniono 31 razy 21

  patrze na zdjecia tzw. narodowcow. omg, przeciez to bez badan po znieksztalconych rysach twarzy widac, ze sa to ludzie chorzy psychicznie. te uliczne awantury to nie jest walka ideologiczna a dziwne hobby podobne do ustawek o jakich sie slyszy wsrod kiboli. gdyby to ode mnie zalezalo, srodowiska kibolskie bylyby bardzo ostro monitorowane i traktowane jak mafie bandyckie. to takie obserwacje starej baby;-)

 • race444

  Oceniono 25 razy 17

  Ha, ha, ha dzisiaj rzucal petardami i kamieniami a jutro beda w kosciela sluchac byc moze pedofila

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX